Polacy chcą ochronić kapitał przed inflacją. Pomysłem może być zakup domu w wios
Prime Time PR
Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/
Pieniądz traci na wartości
Obecna sytuacja ekonomiczna zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie jest niezwykle dynamiczna - rynki finansowe są niespokojne, a koszty życia przeciętnego człowieka rosną. Jak podaje GUS, w całym 2022 r. średnioroczna inflacja w Polsce wyniosła 14,4 proc. wobec 5,1 proc. w 2021 r., a ceny konsumpcyjne rosły najszybciej od 1997 r. Ponadto, w samym grudniu ubiegłego roku indeks cen towarów i usług wzrósł o 16,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 roku. Czy należy oczekiwać odbicia się od tej trudnej sytuacji? Jest to niestety dość wątpliwe. Z początkiem roku w życie weszły bowiem m.in. podwyżki VAT za prąd, a w lutym ze sporą mocą objawi się efekt bazy związany z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego ostrzegają też, że należy spodziewać się rychłego wzrostu czynszów, cen usług komunalnych i rekreacyjnych. Jednym zdaniem: drożyzna zapukała nam do drzwi. A właściwie je wyważyła, nie pytając nas o zdanie.
Oszczędności w nieruchomości
Polacy szukają sposobów na to, żeby nie tracić swoich oszczędności w imię podniesionych cen oraz utraty wartości złotówki. Inwestorzy wybierają pod tym względem zazwyczaj pewne branże, które historycznie zdążyły już pokazać, że charakteryzują się niezawodnością i bezpieczeństwem. Jedną z nich jest rynek nieruchomości i wszystkie jego odłamy. Z danych NBP wynika, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat ceny mieszkań - zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym rosły szybciej niż inflacja. Obecna koniunktura bardzo sprzyja obrotowi nieruchomościami, a inwestycja ta nadal jest opłacalna i pozwala czerpać z niej atrakcyjne zyski - na przykład z tytułu najmu - Od lat pojawiają się głosy, jakoby bańka na rynku miała osiągnąć swoje apogeum. Praktyka niejednokrotnie pokazała jednak, że branża nieruchomości wykazuje się wyjątkowo dużą odpornością na wszelkie turbulencje gospodarcze - szczególnie jeśli spojrzymy na to w długim okresie. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że ceny podążają za wyższymi kosztami wykonawstwa i zakupu działek - mówi Krystian Bielas, członek zarządu Besim Group.
Wioski wakacyjne warte rozważenia?
Odłamem branży nieruchomości, który może zainteresować obecnych inwestorów, jest zakup domu w wiosce wakacyjnej. Szybkie wejście na ten skądinąd ograniczony segment może przynieść znaczne korzyści finansowe. Portal Bankier.pl podaje, że średnie kwoty płacone za działki budowlane w 2022 roku oscylowały w granicy ok. 110 do 250 zł za metr kwadratowy. - Cennik działek budowlanych jest uzależniony w dużej mierze od możliwości komunikacyjnych regionu, ale nie tylko - swoje znaczenie ma również atrakcyjność danego terenu. Przykładowo, ceny na wsi mazurskiej z pewnością będą wyższe niż koszt podobnych rozmiarów działki we wschodniej części Lubelszczyzny, ale również zdecydowanie niższe niż wywindowane stawki np. nad morzem. Mazurskie działki są więc gdzieś pośrodku - to w dalszym ciągu obszar atrakcyjny cenowo, pomimo szybko rosnącej popularności tego rejonu. Swoje znaczenie mają tutaj również takie czynniki, jak dostęp do jeziora i prywatna plaża np. w miejscowości Sajzy czy Pasym - mówi Krystian Bielas.
Polski rynek branży wypoczynkowej dopiero otwiera się na ten zupełnie nowy rodzaj biznesu, jednak na zachodzie Europy oraz w USA takie obiekty cieszą się popularnością od dłuższego czasu . Rekreacyjne mini-miasteczka są całkowicie samowystarczalne. Zapewniają bazę noclegową w otoczeniu przyrody oraz pełne zaplecze gastronomiczne, możliwość aktywności sportowej, a także rozrywki. Położone są zazwyczaj w pobliżu lasu lub jeziora, z dala od zgiełku miasta i najbardziej popularnych destynacji. Dzięki temu są zresztą bardzo opłacalne dla inwestorów, gdyż po prostu przyciągają zainteresowanie klientów - Posiadanie gruntu wraz z domem w lokalizacjach turystycznych generuje dochód pasywny. Czyni to inwestycję właściwie bezobsługową, a rynek działek, które można wykorzystać pod rekreację, jest tak zróżnicowany, że nie trudno znaleźć nieruchomość odpowiadającą nawet wysokim wymaganiom. Liczba wolnych gruntów w wioskach wakacyjnych jest jednak ograniczona i bardzo szybko znajdują one nowych nabywców. To popularny wybór m.in. dla rodzin, ponieważ rekreacyjny dom daje więcej swobody i prywatności niż tradycyjny hotel - mówi Krystian Bielas.
Walka z inflacją nie jest łatwa, ale posiadając odpowiedni kapitał, możemy wybrać wiele dróg do jego ochrony. Inwestycja w nieruchomości jawi się jako jedna z tych, które w zdecydowanej większości przypadków nie zawodzą i pozwalają osiągnąć zyski. Szczególnie, że możemy wyróżnić wiele ciekawych segmentów tej branży, która wciąż dynamicznie się rozwija.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.