Polacy coraz częściej wybierają mieszkania na parterze
Prime Time PR
Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/
Mieszkania na parterze coraz częściej stają się atrakcyjną opcją dla wielu Polaków. Cena, lokalizacja i możliwość aranżacji przestrzeni na świeżym powietrzu w przypadku posiadania ogródka przyciągają uwagę zarówno rodzin, jak i osób starszych, szukających kontaktu z naturą bez konieczności opuszczania domu.
Rosnące zainteresowanie i podaż
Analiza danych portalu RynekPierwotny.pl pokazuje znaczące różnice w dostępności mieszkań parterowych z ogródkami w poszczególnych polskich aglomeracjach. We Wrocławiu tego typu lokale stanowią aż 10 proc. oferty deweloperskiej, co czyni to miasto liderem w tej kategorii. Na przeciwległym biegunie znajdują się Bydgoszcz i Katowice, gdzie zaledwie około 3 proc. mieszkań na parterze oferuje dostęp do ogródka. Warszawa, Gdańsk i Kraków plasują się w środku stawki z wynikiem w granicach 6-7 proc. Na uwagę zasługuje również Poznań, gdzie 8,5 proc. mieszkań na parterze ma prywatny ogród. Średnia dla dziesięciu największych polskich miast wynosi natomiast około 6 proc., co wskazuje na to, że dostępność mieszkań z ogródkami nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym, jednak wzrastające zainteresowanie tego typu nieruchomościami powoduje, że ich liczba stopniowo rośnie. Przyszłe inwestycje deweloperskie mogą zatem uwzględniać coraz większy udział lokali z ogródkami, szczególnie w miastach, gdzie istnieje potencjał na rozwój terenów zielonych – Zauważamy, że mieszkania parterowe z ogródkami zyskują na popularności wśród kupujących. Wynika to głównie z rosnącego znaczenia jakości życia oraz dążenia do posiadania prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu. W miastach, gdzie coraz trudniej o dostęp do zieleni, takie rozwiązania stają się szczególnie atrakcyjne. Prywatny ogródek to nie tylko przestrzeń do relaksu, ale także możliwość stworzenia własnego, zielonego zakątka, co ma duże znaczenie dla osób poszukujących kompromisu między mieszkaniem w mieście a kontaktem z naturą. W dłuższej perspektywie możemy oczekiwać wzrostu inwestycji oferujących zrównoważoną przestrzeń, łączącą życie miejskie z prywatną zielenią – mówi Krzysztof Tętnowski, prezes zarządu Tętnowski Development, inwestor osiedla Nowa Drożdżownia.
Różnice w wycenach
Ceny mieszkań parterowych z ogródkami różnią się w zależności od lokalizacji i cech nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkania na parterze są jednymi z tańszych w ofertach deweloperów, jednak te z ogródkami często są wyceniane wyżej niż lokale bez dostępu do terenów zielonych. Według danych portalu RynekPierwotny.pl, w miastach tj. Warszawa czy Poznań różnica w cenie między mieszkaniami z ogródkami a bez może wynosić od kilku do kilkunastu procent. Czynniki wpływające na różnice cenowe to przede wszystkim lokalizacja – mieszkania z ogródkami występują najczęściej na peryferiach miast, gdzie ceny nieruchomości są stosunkowo niższe. Wielkość samego ogródka również ma znaczenie. Im większy teren zielony, tym wyższa cena mieszkania, choć w centralnych lokalizacjach większe ogródki są rzadkością – Wygoda i dostępność mieszkań na parterze z ogródkami przyciąga coraz więcej kupujących, zwłaszcza rodziny z dziećmi oraz osoby starsze. Takie lokale zapewniają bezpośredni kontakt z przyrodą oraz możliwość korzystania z dodatkowej przestrzeni na świeżym powietrzu, co jest szczególnie cenione w dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz konieczności spędzania czasu na zewnątrz. Ogródek to dodatkowa przestrzeń, którą można dowolnie zaaranżować, tworząc miejsce do relaksu, zabawy z dziećmi czy nawet uprawy roślin – mówi Karolina Opach, kierownik działu sprzedaży w spółce Q3D Locum. – Popularność mieszkań z ogródkami wzrosła również w związku ze zmianami stylu życia, jakie przyniosła m.in. pandemia COVID-19. Wielu ludzi poszukuje przestrzeni, która zapewni im prywatność, a jednocześnie możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu bez konieczności wychodzenia do miejsc publicznych. To zjawisko jest szczególnie widoczne w większych miastach, gdzie brakuje łatwego dostępu do parków i terenów zielonych – dodaje.
Praktyczne wykorzystanie przestrzeni
Przykłady aranżacji ogródków w mieszkaniach parterowych są bardzo różnorodne. Niektóre osoby decydują się na stworzenie małych stref relaksu z meblami ogrodowymi, czy hamakami, inni preferują zaś ogródki z elementami użytkowymi, jak grill czy nawet niewielkie ogródki warzywne. W zależności od potrzeb, przestrzeń przy mieszkaniu na parterze może stać się miejscem wypoczynku, pracy, czy zabawy dla całej rodziny. Lokale umiejscowione na parterze mogą się tym samym wpisywać w większy trend zrównoważonego rozwoju, który coraz częściej staje się istotnym elementem nowoczesnego budownictwa. Zielone przestrzenie wokół budynków mieszkalnych nie tylko podnoszą komfort życia mieszkańców, ale także przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w miastach. Ogródki mogą być wykorzystywane do tworzenia małych ekosystemów, sprzyjając lokalnej bioróżnorodności, co wpisuje się w szersze strategie ekologiczne wielu miast. Co więcej, rozwój mieszkań z dostępem do prywatnych ogródków może w pewnym stopniu odciążyć publiczne parki i tereny zielone, zapewniając mieszkańcom indywidualne miejsca do odpoczynku i rekreacji.

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.