Komunikaty PR

Polacy, którzy pracowali w Niemczech i Holandii mogą odzyskać pieniądze

2021-02-02  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Daria Wiśniewska
RT Tax Sp. z o. o.

ul. 10 Lutego 16 lok. A4.2
81-364 Gdynia
info|rttax.pl| |info|rttax.pl
+48 58 621 13 60
www.rttax.pl

Wiadomości dla Polaków, którzy pracowali w Niemczech lub Holandii: szansa, o której nie wszyscy wiedzą.

 

1 stycznia to początek nowego roku podatkowego w Niemczech i Holandii. Formularze podatkowe są rozpowszechniane późną zimą i wczesną wiosną. Oznacza to, że ci obywatele Polski, którzy pracowali w tych krajach w latach 2016-2020, mogą już zacząć deklarować swoje dochody. Jakie daje to możliwości?

 

Pobieranie świadczeń

Niemcy i Holandia są niezwykle popularnymi miejscami dla emigrantów. Pracuje tam ponad sześćdziesiąt tysięcy obywateli Polski. Osoby, które pracowały w tych krajach powinni uważać: Niemcy i Holandia, podobnie jak wiele innych krajów europejskich, zaczynają nowy rok podatkowy, a osoby tam mieszkające i pracujące otrzymują zeznanie podatkowe pod koniec lutego -początek marca.

Początek nowego roku podatkowego oznacza, że ​​możesz zacząć deklarować dochód, a tym samym odzyskać należne zgodnie z prawem nadpłaty podatkowe. Polacy, którzy przez ostatnie pięć lat pracowali za granicą, starają się o różne świadczenia, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę rodzinnego budżetu: średnia kwota do odzyskania podatku to 804 euro, jednak czasami kwota może sięgać nawet kilku tysięcy euro.

Nie wszyscy wiedzą

Korzyści są kuszące, ale czy zawsze można je odzyskać?

60% Polaków, którzy pracowali w Holandii i Niemczech, odzyskuje „pozostawione” w tych krajach nadpłaty podatkowe. Gdzie idzie reszta wszystkich pieniędzy?

Zdaniem specjalistów nie ma co do tego tajemnicy: nadpłaty podatkowe pozostają nieodzyskane, ponieważ pozostali pracownicy nie kontaktują się z nikim w celu ich odzyskania. Decyduje o tym brak wiedzy. Polacy nie są dostatecznie poinformowani o swoich prawach - zapewnia Daria Wiśniewska, menedżerka firmy RT Tax zajmującej się zwrotem podatku. „Mamy okazję porozmawiać z Polakami, którzy pracowali za granicą i którzy nie słyszeli o takiej możliwości nawet po kilku latach pracy za granicą. Ponadto w niektórych przypadkach ludzie obawiają się, że zwrot podatku jest nielegalny i że w wyniku tego procesu stracą część innych świadczeń socjalnych ”.

W przypadku nieodzyskania legalnych świadczeń, cierpią zarówno Polacy, którzy pracowali za granicą, jak i budżet Polski. Ogromne sumy pieniędzy giną każdego roku: w zeszłym roku łączna kwota nieodzyskanych podatków wyniosła nawet 6,4 mln euro. W obliczu obecnych wyzwań zdrowotnych, gospodarczych i społecznych ubieganie się o świadczenia jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Przygotuj się odpowiedzialnie

 „Dokumenty zawierające informacje o Twoich dochodach i wszystkich zapłaconych podatkach są niezbędne do odzyskania nadpłaty. Jeśli nie masz takich dokumentów, nie ma problemu - skontaktuj się ze swoim pracodawcą, a on udzieli Ci tej ważnej informacji ”D. Wiśniewska mówi o szczegółach odzyskiwania podatku.

Według niej każda osoba, która pracowała za granicą, ma prawo zwrócić się do organów podatkowych w Niemczech i Holandii. Zwraca jednak uwagę, że jest to proces wymagający uwagi i wiedzy. Pierwszy krok - złożenie dokumentów zwykle przebiega bezproblemowo, jednak podczas wykonywania kolejnych kroków wielu Polaków staje przed różnymi wyzwaniami. Rezultat - opóźnione, obniżone lub niepodlegające zwrotowi korzyści podatkowe.

 „Jeśli brakuje Ci doświadczenia, warto skonsultować się ze specjalistami do spraw zwrotu podatku przygotowując się do odzyskania świadczenia, w ten sposób zaoszczędzisz czas i prawdopodobnie odzyskasz wyższą kwotę” stwierdza D. Wiśniewska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RT Tax Sp. z o. o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc

Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.

Prawo

ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.

Konsument

Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.