Komunikaty PR

Polacy, którzy pracowali w Niemczech i Holandii mogą odzyskać pieniądze

2021-02-02  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Daria Wiśniewska
RT Tax Sp. z o. o.

ul. 10 Lutego 16 lok. A4.2
81-364 Gdynia
poland|rttax.pl| |poland|rttax.pl
+48 58 621 13 60
www.rttax.pl

Wiadomości dla Polaków, którzy pracowali w Niemczech lub Holandii: szansa, o której nie wszyscy wiedzą.

 

1 stycznia to początek nowego roku podatkowego w Niemczech i Holandii. Formularze podatkowe są rozpowszechniane późną zimą i wczesną wiosną. Oznacza to, że ci obywatele Polski, którzy pracowali w tych krajach w latach 2016-2020, mogą już zacząć deklarować swoje dochody. Jakie daje to możliwości?

 

Pobieranie świadczeń

Niemcy i Holandia są niezwykle popularnymi miejscami dla emigrantów. Pracuje tam ponad sześćdziesiąt tysięcy obywateli Polski. Osoby, które pracowały w tych krajach powinni uważać: Niemcy i Holandia, podobnie jak wiele innych krajów europejskich, zaczynają nowy rok podatkowy, a osoby tam mieszkające i pracujące otrzymują zeznanie podatkowe pod koniec lutego -początek marca.

Początek nowego roku podatkowego oznacza, że ​​możesz zacząć deklarować dochód, a tym samym odzyskać należne zgodnie z prawem nadpłaty podatkowe. Polacy, którzy przez ostatnie pięć lat pracowali za granicą, starają się o różne świadczenia, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę rodzinnego budżetu: średnia kwota do odzyskania podatku to 804 euro, jednak czasami kwota może sięgać nawet kilku tysięcy euro.

Nie wszyscy wiedzą

Korzyści są kuszące, ale czy zawsze można je odzyskać?

60% Polaków, którzy pracowali w Holandii i Niemczech, odzyskuje „pozostawione” w tych krajach nadpłaty podatkowe. Gdzie idzie reszta wszystkich pieniędzy?

Zdaniem specjalistów nie ma co do tego tajemnicy: nadpłaty podatkowe pozostają nieodzyskane, ponieważ pozostali pracownicy nie kontaktują się z nikim w celu ich odzyskania. Decyduje o tym brak wiedzy. Polacy nie są dostatecznie poinformowani o swoich prawach - zapewnia Daria Wiśniewska, menedżerka firmy RT Tax zajmującej się zwrotem podatku. „Mamy okazję porozmawiać z Polakami, którzy pracowali za granicą i którzy nie słyszeli o takiej możliwości nawet po kilku latach pracy za granicą. Ponadto w niektórych przypadkach ludzie obawiają się, że zwrot podatku jest nielegalny i że w wyniku tego procesu stracą część innych świadczeń socjalnych ”.

W przypadku nieodzyskania legalnych świadczeń, cierpią zarówno Polacy, którzy pracowali za granicą, jak i budżet Polski. Ogromne sumy pieniędzy giną każdego roku: w zeszłym roku łączna kwota nieodzyskanych podatków wyniosła nawet 6,4 mln euro. W obliczu obecnych wyzwań zdrowotnych, gospodarczych i społecznych ubieganie się o świadczenia jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Przygotuj się odpowiedzialnie

 „Dokumenty zawierające informacje o Twoich dochodach i wszystkich zapłaconych podatkach są niezbędne do odzyskania nadpłaty. Jeśli nie masz takich dokumentów, nie ma problemu - skontaktuj się ze swoim pracodawcą, a on udzieli Ci tej ważnej informacji ”D. Wiśniewska mówi o szczegółach odzyskiwania podatku.

Według niej każda osoba, która pracowała za granicą, ma prawo zwrócić się do organów podatkowych w Niemczech i Holandii. Zwraca jednak uwagę, że jest to proces wymagający uwagi i wiedzy. Pierwszy krok - złożenie dokumentów zwykle przebiega bezproblemowo, jednak podczas wykonywania kolejnych kroków wielu Polaków staje przed różnymi wyzwaniami. Rezultat - opóźnione, obniżone lub niepodlegające zwrotowi korzyści podatkowe.

 „Jeśli brakuje Ci doświadczenia, warto skonsultować się ze specjalistami do spraw zwrotu podatku przygotowując się do odzyskania świadczenia, w ten sposób zaoszczędzisz czas i prawdopodobnie odzyskasz wyższą kwotę” stwierdza D. Wiśniewska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA Biuro prasowe
2024-04-25 | 16:00

Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA

Role związane z tworzeniem wartości i zrównoważonym rozwojem zyskają na znaczeniu, rekompensując utratę stanowisk spoza zakresu partnerstwa biznesowego na rzecz
Finanse Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu
2024-04-24 | 10:30

Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu

Pierwszy kwartał 2024 roku na rynku faktoringu przyniósł nieznaczny spadek obrotów w relacji do analogicznego okresu rok temu. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów w
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.