Połączył Indie z Wrocławiem – praca Konsula Indii została doceniona!
Konsulat Honorowy Republiki Indii został doceniony za działania na rzecz zacieśnienia współpracy polsko-indyjskiej. Dzięki aktywności Kartikeya Johri w ostatnich latach Wrocław odwiedziły ikony indyjskiej kultury, a o polskim mieście mówiły największe media w Indiach. Starania zostały nagrodzone dwoma wyróżnieniami w prestiżowym konkursie Złotych Spinaczy.
Powstały w styczniu 2018 roku Konsulat Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu obrał za cel zbudowanie największego mostu na świecie – łączącego kulturowo i gospodarczo dwa odmienne światy – Wrocław i odległe Indie. Ambitny cel wyznaczył konsul i znany wrocławski społecznik oraz restaurator – Kartikey Johri.
Działania na rzecz umacniania polsko-indyjskich relacji zostały docenione w konkursie Złotych Spinaczy – najbardziej prestiżowej nagrodzie branży public relations w Polsce. Budowa największego mostu świata – z Wrocławia do Indii, zdobyła nagrody w dwóch kategoriach: „PR miejsca, miasta lub regionu” oraz „Sport, turystyka i rekreacja”.
– Jestem szczęśliwy, że po ponad 10 latach starań, wcześniej jeszcze nieoficjalnych, nasze działania zostały docenione. Jestem też dumny i wdzięczny mieszkańcom, i władzom miasta, że tak konsekwentnie wspierają działania Konsulatu. W ten sposób, krok po kroku, budujemy kolejne przęsła symbolicznego mostu łączącego Polskę z Indiami, którego budowa jest moim wielkim marzeniem i nad którym cały czas pracuję – powiedział Kartikey Johri, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu.
Konsulat Indii organizuje wiele wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarz miejskich wydarzeń. Obchody Międzynarodowego Dnia Jogi, Święta Diwali czy Dzień Paszportu to tylko wybrane spośród wydarzeń, w których w ostatnich latach uczestniczyły tysiące mieszkańców Wrocławia.
– Mieszkańcy Wrocławia pokochali odległą kulturę Indii! To nas motywuje do działania i już planujemy kolejne wydarzenia i projekty. Bezcenne jest wsparcie, zaufanie i otwartość na współpracę władz miejskich. Wrocławska gościnność zawsze budzi ogromny podziw naszych indyjskich przyjaciół – podkreśla Kartikey Johri.
Dzięki Konsulowi Indii Wrocław odwiedził legendarny gwiazdor Bollywood – Amitabh Bachchan. Aktor spotkał się wówczas z laureatką literackiej nagrody Nobla – polską pisarką Olgą Tokarczuk, a także wspólnie z mieszkańcami miasta uczcił pamięć swojego ojca, wybitnego poety, dr. Harivansha Rai Bachchana. Podczas wizyty Bachchan został odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń przyznawanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także przyjął tytuł ambasadora Wrocławia.
Dzięki działaniom Konsulatu w ostatnich latach Wrocław odwiedzili również m.in. Rajkumar Hirani, czołowy indyjski reżyser, którego filmy po raz pierwszy w historii zostały wyświetlone podczas Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz Zubin Mehta, wybitny dyrygent, który wystąpił podczas festiwalu Wratislavia Cantas.
Pierwszy Konsulat Honorowy Republiki Indii w Polsce nie bez powodu powstał właśnie we Wrocławiu. W mieście żyje duża i aktywna społeczność hinduska. Jak dowodzi wyróżnienie, dzięki działalności Kartikeya Johri i współpracy z władzami samorządowymi, Wrocław staje się jednym z kluczowych punktów na mapie współpracy Polski i Indii.

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.