Komunikaty PR

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

2024-12-27  |  10:20
Biuro prasowe

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie surowców to tylko niektóre z problemów, które wymagają pilnej uwagi. Wprowadzenie drobnych, proekologicznych zmian w codziennym życiu to krok w stronę przeciwdziałania tym wyzwaniom. Co więcej, takie przedsięwzięcia często idą w parze z korzyściami finansowymi.

 Wybór produktów wielokrotnego użytku, wymiana tradycyjnych żarówek na LED czy modernizacja ogrzewania, pozwala zmniejszyć zarówno rachunki, jak i emisję gazów cieplarnianych. Z kolei rozważne zakupy i dokładne planowanie posiłków zminimalizują ilość żywności, która z powodu przeterminowania trafia do kosza na śmieci. Te proste zmiany przynoszą korzyści zarówno naturze, jak i naszemu portfelowi – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Zmienianie nawyków nie musi wymagać od nas wielkiego zaangażowania. Najważniejsze to zacząć od prostych działań, takich jak zabieranie własnej torby na zakupy czy regularne segregowanie odpadów. Warto też stale poszerzać swoją wiedzę z zakresu recyklingu – wiele osób nadal nie wie, co można, a czego nie można wrzucać do poszczególnych pojemników. 

Pomimo postępów w zakresie odzyskiwania surowców i materiałów nadal jest wiele obszarów wymagających poprawy – znaczna część śmieci wciąż trafia do frakcji zmieszanej, zamiast do pojemników na plastik czy papier. Segregacja to podstawowy krok, który pozwala na skuteczny recykling. Im staranniej rozdzielamy, tym więcej zasobów może zostać ponownie wykorzystanych.

Przykłady ekopostanowień na 2025 rok:

  1. Oszczędzanie energii – To jedno z najprostszych postanowień do realizacji, które nie tylko zmniejszy nasz ślad węglowy, ale także obniży rachunki za energię. Przejście na energooszczędne żarówki LED, a także wyłączanie urządzeń, gdy nie są używane, to proste działania, które mają ogromne znaczenie dla środowiska.
  2. Ograniczenie plastiku – Redukcja zużycia plastiku jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Można zacząć od prostych zmian, takich jak unikanie jednorazowych torebek, plastikowych butelek czy zbędnych opakowań. Zamiast tego, warto postawić na produkty wielokrotnego użytku, takie jak torby z materiału czy bidony na wodę.
  3. Segregowanie odpadów – Choć wiele osób już segreguje odpady, nie zawsze robi to w poprawny sposób. Warto uczyć się i systematycznie wdrażać zasady selektywnej zbiórki, aby jak najwięcej materiałów mogło zostać poddanych recyklingowi.
  4. Wybór ekologicznego środka transportu – Korzystanie z komunikacji miejskiej, jazda na rowerze, chodzenie pieszo czy wybór samochodów elektrycznych to zmiany, które zmniejszają emisję spalin i poprawią jakość powietrza w miastach. Warto także zastanowić się nad organizowaniem wspólnych przejazdów, co również minimalizuje negatywny wpływ na planetę

 Warto pamiętać, że każda, nawet najmniejsza zmiana w naszych nawykach ma ogromne znaczenie. Jednak kluczowe jest długoterminowe podejście. Realizując takie postanowienia przez cały rok, możemy wspólnie budować lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń – podsumowuje Lisa Scoccimarro.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Kąpiel w śniegu. Łukasz Szpunar idzie po kolejny rekord Guinnessa Biuro prasowe
2024-12-27 | 07:30

Kąpiel w śniegu. Łukasz Szpunar idzie po kolejny rekord Guinnessa

Plan jest ambitny – 50 rekordów Guinnessa do 50. urodzin. Dlatego Łukasz Szpunar nie próżnuje i już 12 stycznia 2025 roku podejmie się
Styl życia Złoto pod choinką. Jak król metali został jednym z symboli świąt.
2024-12-23 | 11:00

Złoto pod choinką. Jak król metali został jednym z symboli świąt.

Złoto towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat – jako symbol władzy, bogactwa, ale też trwałości i wyjątkowości. Jego rola w tradycjach świątecznych sięga samych początków
Styl życia Pod choinkę i od serca: świąteczny prezentownik na 2024 rok
2024-12-23 | 01:00

Pod choinkę i od serca: świąteczny prezentownik na 2024 rok

Pod choinkę i od serca: świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który spędzamy z bliskimi, ciesząc się wspólnie spędzonymi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Handel

Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem

Polska wciąż cieszy się w świecie renomą cenionego producenta mięsa drobiowego. Na eksport trafia ok. 60 proc. rocznej produkcji, czyli prawie 2 mln t. Polscy producenci walczą o silną pozycję na zagranicznych rynkach. Priorytetem jest dla nich ponowne uruchomienie eksportu do Chin, który został wstrzymany pięć lat temu ze względu na ptasią grypę. Trwa dopracowywanie szczegółów porozumienia w tej sprawie.

Finanse

Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń

Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.