Komunikaty PR

Predyspozycje walut. Które to realne safe haven w 2023 roku?

2023-01-19  |  18:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i inflacja – te trzy determinanty będą decydowały o pozycji walut w rozpoczynającym się 2023 roku. Jak wypada na ich tle złotówka? Które waluty okażą się w 12 najbliższych miesiącach safe haven?

 

Rok uspokojenia, a może kolejnych perturbacji na rynku walutowym? Rozpoczynające się 12 miesięcy na pewno będzie czasem próby dla wszystkich walut – zarówno złotówki, jak i dolara czy euro.

- 2022 rok był rokiem przełomu dla rynku walutowego. Wojna w Ukrainie, szybująca inflacja, a także widmo kryzysu gospodarczego dosłownie wywróciły stolik i sprawiły, że nasza rodzima złotówka znalazła się w trudnej sytuacji. Zyskiwał przy tym dolar, a nawet euro – waluty safe haven, w które warto inwestować w czasach kryzysu. Jak będzie w 2023 roku? Tutaj na pewno waluty pozostaną pod silnym wpływem sytuacji gospodarczej, głównie inflacji, a także rozwoju wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego z nią związanego – mówi Jakub Balcerzak, dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej.

 

Pozycja złotówki

Rok 2023 to czas stabilizacji pozycji złotego – waluta będzie powoli odrabiać „straty” z 2022 roku. Tu jednak pod uwagę należy brać także czynniki globalne – zwłaszcza widmo recesji, która jest na horyzoncie. A ta bywa szczególnie niełaskawa dla gospodarek wschodzących, takich jak Polska.

- W 2022 roku byliśmy rynkiem frontowym. Wojna w Ukrainie mocno wpłynęła na spadek złotego. Obecnie jednak widzimy, że nasza waluta się stabilizuje. Po części jest to wpływ uspokojenia rynku i mniejszej reakcji na inflację oraz wojnę. Czynnikiem, katalizatorem, może być także otrzymanie pieniędzy z KPO. Z drugiej strony optymizm hamuje zbliżająca się recesja – mówi Jakub Balcerzak.

 

Dolar i euro prowadzą

Dwie waluty dominujące w ostatnich miesiącach na rynku to dolar i euro. Wrzesień był miesiącem, w którym dolar po raz pierwszy w historii przebił granicę 5 zł. Wpływ na to miały działania prowadzone przez FED, który za wszelką cenę łagodził wpływ wojny i inflacji na pozycję swojej waluty, m.in. podnosząc stropy procentowe.

- Dolar jest walutą rezerwową i jej pozycja na pewno będzie silna w 2023 roku, jednak nie tak, jak to obserwowaliśmy w III kwartale 2022 roku – komentuje Jakub Balcerzak, co potwierdzają wydarzenia z ostatnich dni. Kurs dolara umocnił się tuż po Nowym Roku około 1,5 proc. względem euro, dla którego końcówka 2022 roku była zdecydowanie korzystna.

 

Jaka będzie pozycja waluty unijnej w najbliższych miesiącach? O tym z pewnością zdecydują takie czynniki jak kryzys energetyczny, a także inflacja i wpływ sankcji, które UE nałożyła na Rosję.

Pozycja euro ucierpiała z powodu wojny, która toczy się tuż przy granicy z Unią – mówi Balcerzak i dodaje, że mimo iż euro uważane jest za safe haven, to inwestorzy przychylniej patrzą w obecnej chwili na dolara.

W cenie jest również funt brytyjski, frank szwajcarski i jen. Kurs tego ostatniego zależy jednak od rynku. – Zasada jest zazwyczaj taka, że jen zyskuje, gdy rynek jest niestabilny. Gdy sytuacja się stabilizuje pozycja jena spada. Warto też pamiętać o zależności słaby jen – mocny dolar – komentuje Jakub Balcerzak.

Sytuację walut na 2023 rok wyklarują bardziej dane, które pojawią się na początku stycznia – czyli raport z rynku pracy za grudzień w Stanach Zjednoczonych i wstępne dane liczbowe dotyczące inflacji i PMI za ostatni miesiąc 2022 roku w Europie.

 

___________________

 

O Amronet.pl

Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet.pl posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym – czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet.pl jest jedną z platform Payholding International sp. z o.o. sp. komandytowa, wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.

Transport

Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.

Farmacja

Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.