Premiera raportu PLGBC: Elektromobilność.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawiło nowy raport: Elektromobilność – Rozwiązania wspierające zrównoważone budownictwo. Publikacja powstała w efekcie pracy grupy roboczej, złożonej z ekspertów, przedstawicieli firm członkowskich. To przewodnik dla właścicieli i zarządców, wyjaśniający krok po kroku zagadnienia tworzenia, rozbudowy oraz praktycznych aspektów infrastruktury technicznej w służbie elektromobilności. Premiera odbyła się 23 listopada br., a towarzyszył jej webinar z udziałem autorów przewodnika.
Wszystkie badania dotyczące elektromobilności w Polsce wskazują na dwie największe bariery przed zakupem samochodu elektrycznego: jego cenę oraz brak infrastruktury. W tej drugiej kwestii branża budowlana mogłaby pomóc, a nawet wiele zmienić.
Certyfikacje wielokryterialne, np. BREEAM, LEED, WELL, promują elektromobilność w ramach ocenianych kryteriów. Budynek zyskuje punkty w procesie certyfikacji m.in. za zamontowanie ładowarek dla samochodów elektrycznych, infrastrukturę dla rowerzystów i lokalizację. Dla deweloperów zdobycie wyższej liczby punktów oznacza prestiż ich portfolio, natomiast dla użytkowników wyższą jakość i komfort użytkowania.
Samochody elektryczne (pomimo wciąż znaczących kosztów środowiskowych samej produkcji akumulatorów oraz ładowania energią elektryczną wytwarzaną w znacznej mierze z paliw kopalnych) mają kluczową zaletę – z całą pewnością przyczyniają się do poprawy fatalnej jakości powietrza, szczególnie na terenach wysoko zurbanizowanych, dzięki temu, że nie emitują wielu szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu i siarki.
Najemcy coraz częściej pytają o stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Z kolei liczba gości zagranicznych używających samochodów elektrycznych pokazuje też, że w innych częściach Europy stopień upowszechnienia samochodów elektrycznych jest znacznie wyższy niż w naszym kraju. Rozbudowa infrastruktury w nieruchomościach mogłaby więc wesprzeć wzrost elektromobilności w Polsce.
Grupa robocza PLGBC, złożona z przedstawicieli firm członkowskich, została powołana w celu stworzenia przewodnika dla właścicieli i zarządców, wyjaśniającego krok po kroku zagadnienia tworzenia, rozbudowy oraz praktycznych aspektów infrastruktury technicznej w służbie elektromobilności.
W pracach grupy roboczej PLGBC i opracowaniu przewodnika udział wzięli:
- Magdalena Augustyniak, Smay
- Jan Biel, White Star Real Estate
- Patryk Gretkowski, 7R
- Małgorzata Król, Politechnika Śląska
- Łukasz Myszogląd, Smay
- Rafał Schurma, visio | architects and consultants
- Adam Targowski, Skanska Commercial Development Europe
- Maciej Waszczuk, EBDN Project
- Nina Wieretiło, White Star Real Estate
- Agnieszka Wójcicka, White Star Real Estate
- Patryk Żółtkowski, innogy Polska
- Paweł Żuczek, REINO Partners
- Liderka grupy: Magdalena Wojtas, PLGBC
- Zmiany w przepisach dotyczących strategii rozwoju elektromobilności w Polsce wygenerowały wiele niejasności w branży. Rozwiązania wspierające elektromobilność są premiowane w budynkach zrównoważonych, jednak wciąż rodzi się wiele pytań, a co za tym idzie możliwości i perspektyw w tym zakresie. Dlatego w PLGBC powstała grupa robocza, a w efekcie jej prac – raport nt. elektromobilności, prezentujący konkretne rozwiązania i case studies wspierające zrównoważone budownictwo – podkreśla Magdalena Wojtas, Sustainable Development Manager w PLGBC, liderka grupy roboczej.
Premiera przewodnika odbyła się 23 listopada br. Wprowadzeniem do niej był webinar z udziałem ekspertów i autorów publikacji.
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem PLGBC: https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2021/11/PLGBC-_Raport_Elektromobilnosc.pdf

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.