Premiera raportu World Green Building Council: Health & Wellbeing Framework

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
W ramach projektu Better Places For People prowadzonego przez World Green Building Council, powstał nowy raport: Health & Wellbeing Framework. To zestaw kompleksowych, globalnych wytycznych dotyczących zdrowych i zrównoważonych budynków dla wszystkich i wszędzie.
Opracowane nowe ramy zwracają uwagę na znaczenie zdrowia i dobrego samopoczucia w zrównoważonym budownictwie. Premiera publikacji odbyła się 4 listopada br.
World Green Building Council (WorldGBC) przedstawiło raport Health & Wellbeing Framework - kompleksowe narzędzie edukacyjne na rzecz zdrowego i zrównoważonego środowiska budowlanego.
Raport to zestaw kompleksowych, globalnych wytycznych dotyczących zdrowych i zrównoważonych budynków dla wszystkich i wszędzie. Ramy oparte zostały na globalnych celach ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju. World Green Building Council skoncentrowało się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, elementach, które wspierają zrównoważone budynki.
W związku z pandemią COVID-19, która mocno podkreśliła związek zrównoważonego projektowania ze zdrowiem człowieka, raport prezentuje sześć strategicznych obszarów, w tym m.in. jakość powietrza w pomieszczeniach, rolę człowieka w łańcuchu dostaw, odporność na zmiany klimatu. Nowością jest międzysektorowa analiza redefiniująca podejście do zdrowia ludzi i ich budynków, miast i społeczności.
- W oparciu o globalne cele ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, nasz nowy raport na nowo definiuje rozumienie zdrowia i dobrego samopoczucia w budynkach. Do tej pory braliśmy pod uwagę jedynie zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników budynków. Ale to tylko część obrazu. Musimy wziąć pod uwagę skutki w całym łańcuchu wartości. Obecnie nasza sieć green building councils, przedsiębiorstw i współpracowników łączy się, aby napędzać te zmiany. Prawdziwie zrównoważone budynki są dla wszystkich i wszędzie - podkreśla Cristina Gamboa, CEO World Green Building Council (WorldGBC).
W pracach nad raportem brała udział także Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, przewodnicząca europejskiej części World Green Building Council – Europe Regional Network (ERN).
- Budynki, w których żyjemy, pracujemy, uczymy się, mają znaczący wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego właśnie koncentrujemy się na edukacji i wspólnych działaniach dla zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania przestrzeni, dla lepszej przyszłości. Raport podkreśla globalne zapotrzebowanie i znaczenie zielonych budynków. Może być wykorzystywany jako wytyczne dotyczące zdrowego, zrównoważonego budownictwa dla wielu sektorów na całym świecie – podsumowuje Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca PLGBC.
Zapoznaj się z Health & Wellbeing Framework:
https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2020/11/WorldGBC-Health-Wellbeing-Framework_Exec-Report.pdf

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.