Prezentacja projektu i systemu SAMPLE dla polskich portów lotniczych
InnerValue
Koszykowa 54
00-675 Warszawa
e.moscicka|innervalue.pl| |e.moscicka|innervalue.pl
535 562 945
https://innervalue.pl/
11 stycznia 2023 r. odbyła się prezentacja w formie śniadania biznesowego, na której konsorcjum Ap-Tech, Creotech oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowało -opracowywany w ramach dofinansowania unijnego - System Automatycznego Monitorowania Przeszkód Lotniczych i Ewidencji (SAMPLE). Gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele wszystkich polskich portów lotniczych, w tym powstającego lotniska w Radomiu oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego, a jego celem było poznanie potrzeb przyszłych klientów i użytkowników końcowych.
Po wstępnym przedstawieniu założeń projektu i systemu SAMPLE, eksperci PAŻP przeprowadzili analizę formalną i rzeczywistą stanu obecnego oraz możliwych przyszłych rozwiązań związanych z przeszkodami lotniczymi. Bartosz Rybak, Specjalista ds. Przeszkód Lotniczych skupił się na przepisach międzynarodowych i krajowych, w tym szczególnie wymogach ciążących na zarządzających portami lotniczymi wynikającymi z Załączników 14 i 15 ICAO.
Następnie specjaliści z Ap-Tech i Creotech – Samer Bou Habib, CTO oraz Piotr Mazur, Menedżer Projektu zaprezentowali tworzone w ramach Konsorcjum SAMPLE przyszłe rozwiązania adresujące wcześniej przedstawione problemy i wyzwania stojące przed polskimi i zagranicznymi lotniskami, skupiając się szczególnie na wykorzystywanych danych, uzyskanych wynikach dotychczasowych analiz oraz finalnych produktach i usługach systemu SAMPLE.
Na zakończenie części prezentacyjnej, Krzysztof Mysłakowski Menedżer Sprzedaży i Rozwoju Biznesu Creotech odniósł się do zastosowania wyników projektu i systemu SAMPLE do innych obszarów lotnictwa, przede wszystkim związanych z bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP).
Po prezentacji odbyła się moderowana przez Tomasza Kłosowicza, Kierownika Działu Rozwoju Biznesu PAŻP dyskusja na temat praktycznego wykorzystania przyszłych produktów i usług projektu i systemu SAMPLE przez polskie porty lotnicze.
Zorganizowane śniadanie biznesowe to już kolejne z serii wydarzeń, które ma służyć prezentacji założeń projektu i systemu SAMPLE dla jego przyszłych klientów i użytkowników końcowych. Przedstawiciele AP-Tech, Creotech i PAŻP byli już m.in. obecni na konferencji Dronetech 2022 w Toruniu, IDE – International Drone Event 2022 w Kielcach oraz Krajowej Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym 2022 w Warszawie.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.