Program SPYNKA doceniony przez Sesame Worshop
Estoria PR
Rudzka 5A/3
01-689 Warszawa
poczta|estoria.pl| |poczta|estoria.pl
+48 600 800 004
estoria.pl
Fundacja Rozwoju Dzieci została doceniona przez zespół ds. wczesnego rozwoju dzieci (ECD – Early Childhood Development) w Sesame Workshop, organizacji non-profit stojącej za słynną Ulicą Sezamkową. Wśród 30 organizacji w skali świata, docenionych za najbardziej holistyczne podejście do wspierania rozwoju najmłodszych dzieci i ich opiekunów, znajdujących się w sytuacji kryzysów humanitarnych, Fundacja Rozwoju Dzieci jest jedyną organizacją pozarządową z Polski.
Autorzy raportu skoncentrowali się na opisie wybranych programów wsparcia wczesnego rozwoju dziecka (ECD), wdrażanych w kontekście kryzysów humanitarnych w różnych częściach świata z perspektywy potrzeb edukacyjnych i psychologicznych. Program SPYNKA prowadzony przez Fundację Rozwoju Dzieci został opisany w kategorii „Zapewnienie dzieciom wsparcia psychospołecznego".
Fundacja Rozwoju Dzieci od kwietnia 2022 roku realizuje program SPYNKA na rzecz wczesnego rozwoju dzieci dla rodzin uchodźców z Ukrainy w Polsce. Jako pierwsze powstało centrum typu drop-in na warszawskim Stadionie Narodowym, który w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny stał się punktem rejestracji i czasowego pobytu uchodźców z Ukrainy. Jeszcze w kwietniu ubiegłego roku w wybranych miastach na terenie całej Polski otwarte zostały punkty całodziennej opieki dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Dziś w ponad 70 placówkach w całej Polsce maluchy znajdują bezpieczne miejsce do nauki i zabawy. Wsparcie psychologiczne oferowane jest nie tylko dzieciom, ale także matkom i ukraińskim nauczycielom-uchodźcom, którzy po zakończeniu szkoleń kwalifikacyjnych znalazły zatrudnienie w Spynkach. Fundacja Rozwoju Dzieci jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Step by Step (ISSA), sieci ECD dla Europy i Azji Środkowej więc programy szkoleniowe i rozwojowe, które prowadzi wynikają z praktycznych doświadczeń eksperckich i przyczyniają się do budowania zasobów, z których czerpią inne organizacje.
Raport amerykańskich ekspertów Sesame Workshop przypomina i podkreśla znaczenie wczesnego dzieciństwa w rozwoju dziecka, zwracając szczególną uwagę na potrzeby dzieci doświadczonych przez współczesne kryzysy humanitarne, jak wojna, ubóstwo wynikające z klęsk żywiołowych czy brak dostępu do edukacji. Wielosektorowe wsparcie ECD dla małych dzieci i ich opiekunów może zapewnić znaczące poznawcze, zdrowotne, edukacyjne i korzyści ekonomiczne, bezcenne w długoterminowym horyzoncie czasowym.
„Naszą misją przy tworzeniu Spynek jest przywracanie dzieciom szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa. Zapewniamy im przestrzeń do rozwoju przez zabawę i edukację. Szkolimy ukraińskie kobiety do pracy w charakterze opiekunek i edukatorek, zapewniamy im także wsparcie psychologiczne. Wierzymy, że fundamentem naszej wspólnej przyszłości są dzieci, którym to my dorośli, stwarzamy warunki do stabilnego rozwoju pomimo przeciwności losu.” – podkreśla Monika Rościszewska-Woźniak, prezeska Fundacji Rozwoju Dzieci.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.