Programista po polsku. Antybadanie 2020 obala stereotyp technologicznego geeka.
Programowania nauczyli się sami, ale gdyby nie musieli pracować, to ponad połowa zwiedzałaby świat. Co drugi pracownik IT ceni sobie work-life balance, tylko co szósty mieszka z rodzicami, a aż 85% przyznaje, że uprawia sport w rzeczywistym świecie. Antybadanie przeprowadzone przez portal pracy Just Join IT obala mity i odkrywa tajemnice pracowników branży IT.
Języki programowania zyskują z roku na rok na popularności i nie są już tylko nudnym wklepywaniem kodów. Jak wynika z Antybadania* przeprowadzonego przez Just Join IT dla branży IT – 76% respondentów przyznaje, że ich praca jest ciekawa. Co więcej, daje wiele możliwości rozwoju - ponad 44% osób pracujących w IT po godzinach tworzy swój własny projekt.
Ambitny samouk
Najbardziej pożądany zawód świata wcale nie wymaga wykształcenia kierunkowego i zafascynowania technologią od najmłodszych lat. Antybadanie pokazuje, że trzy na pięć osób swoje pierwsze kroki z programowaniem stawia samodzielnie (61%), a tylko 35% zaczyna zgłębiać tajniki IT na studiach.
"Nowe technologie otaczają nas z każdej strony, więc wejście do tej branży nie jest tak trudne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Zainteresowanie tym tematem i możliwość tworzenia czegoś z niczego to najczęstsze przyczyny rozpoczęcia drogi zawodowej w IT. Ale co ciekawe, nasze Antybadanie ukazało też, że prawie co piąty programista znalazł się w branży przez przypadek" - mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.
Antystereotypowy programista
Geek mieszkający z rodzicami i grający w gry - to utarty stereotyp programisty, z którym ciężko wygrać. A jak wygląda rzeczywistość? Zgodnie z wynikami Antybadania, tylko 16% pracowników IT mieszka z rodzicami. Co więcej, wcale nie są samotnikami – aż 42% deklaruje, że chce w przyszłości mieć dzieci, a co czwarty (27%) skupiłby się na rodzinie, gdyby nie musiał zarabiać pieniędzy. Mają także serce do zwierząt, aż 65% ma lub planuje mieć zwierzę, ale właściciele czworonogów są mocno podzieleni: 21% to posiadacze psów, a 19% kotów.
Programiści nie kodują całą dobę, stawiają na work-life balance – ponad połowa (57%) z nich pracuje po 6-8 godzin dziennie. Swoich zainteresowań nie ograniczają jedynie do technologii. Wolny czas najchętniej spędzają na oglądaniu filmów i seriali (67%) – nikogo chyba nie zdziwi, że w odpowiedziach królują Netflix (66%) i HBO GO (34%). Ale siedzący tryb życia to nie wszystko. Pracownicy IT chętnie poświęcają się sportowi – aż 43% uprawia go regularnie, a 42% sporadycznie. Zakupy przez Internet? Programiści zamawiają przede wszystkim przez Allegro (82%), na drugim miejscu podium znalazł się x-kom (50%).
"W naszym Antybadaniu postanowiliśmy oddać głos pracownikom IT, aby pokazać jak bardzo stereotypy różnią się od rzeczywistości. Mit introwertyka stroniącego od kontaktów z ludźmi został obalony. Tylko 15% programistów nie lubi integracji z zespołem, a prawie połowa (47%) najlepszą formę na służbową integrację wskazuje wyjazd, co sugeruje, że są otwarci na nowe doświadczenia. Sam będąc programistą i zarządzając zespołem IT mogę się w pełni pod tym podpisać" - komentuje Tomasz Gański, CTO Just Join IT
Antybadanie jest dostępne do pobrania na stronie: justjoin.it/report
*Antybadanie 2020 przeprowadzone przez portal rekrutacyjny Just Join IT na grupie 5 649 programistów.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.