Komunikaty PR

Programista po polsku. Antybadanie 2020 obala stereotyp technologicznego geeka.

2020-11-05  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania png ( 1.84 MB )

Programowania nauczyli się sami, ale gdyby nie musieli pracować, to ponad połowa zwiedzałaby świat. Co drugi pracownik IT ceni sobie work-life balance, tylko co szósty mieszka z rodzicami, a aż 85% przyznaje, że uprawia sport w rzeczywistym świecie. Antybadanie przeprowadzone przez portal pracy Just Join IT obala mity i odkrywa tajemnice pracowników branży IT.

Języki programowania zyskują z roku na rok na popularności i nie są już tylko nudnym wklepywaniem kodów. Jak wynika z Antybadania* przeprowadzonego przez Just Join IT dla branży IT – 76% respondentów przyznaje, że ich praca jest ciekawa. Co więcej, daje wiele możliwości rozwoju - ponad 44% osób pracujących w IT po godzinach tworzy swój własny projekt.

Ambitny samouk 

Najbardziej pożądany zawód świata wcale nie wymaga wykształcenia kierunkowego i zafascynowania technologią od najmłodszych lat. Antybadanie pokazuje, że trzy na pięć osób swoje pierwsze kroki z programowaniem stawia samodzielnie (61%), a tylko 35% zaczyna zgłębiać tajniki IT na studiach.

"Nowe technologie otaczają nas z każdej strony, więc wejście do tej branży nie jest tak trudne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Zainteresowanie tym tematem i możliwość tworzenia czegoś z niczego to najczęstsze przyczyny rozpoczęcia drogi zawodowej w IT. Ale co ciekawe, nasze Antybadanie ukazało też, że prawie co piąty programista znalazł się w branży przez przypadek" - mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Antystereotypowy programista

Geek mieszkający z rodzicami i grający w gry - to utarty stereotyp programisty, z którym ciężko wygrać. A jak wygląda rzeczywistość? Zgodnie z wynikami Antybadania, tylko 16% pracowników IT mieszka z rodzicami. Co więcej, wcale nie są samotnikami – aż 42% deklaruje, że chce w przyszłości mieć dzieci, a co czwarty (27%) skupiłby się na rodzinie, gdyby nie musiał zarabiać pieniędzy. Mają także serce do zwierząt, aż 65% ma lub planuje mieć zwierzę, ale właściciele czworonogów są mocno podzieleni: 21% to posiadacze psów, a 19% kotów.

Programiści nie kodują całą dobę, stawiają na work-life balance – ponad połowa (57%) z nich pracuje po 6-8 godzin dziennie. Swoich zainteresowań nie ograniczają jedynie do technologii. Wolny czas najchętniej spędzają na oglądaniu filmów i seriali (67%) – nikogo chyba nie zdziwi, że w odpowiedziach królują Netflix (66%) i HBO GO (34%). Ale siedzący tryb życia to nie wszystko. Pracownicy IT chętnie poświęcają się sportowi – aż 43% uprawia go regularnie, a 42% sporadycznie. Zakupy przez Internet? Programiści zamawiają przede wszystkim przez Allegro (82%), na drugim miejscu podium znalazł się x-kom (50%).

"W naszym Antybadaniu postanowiliśmy oddać głos pracownikom IT, aby pokazać jak bardzo stereotypy różnią się od rzeczywistości. Mit introwertyka stroniącego od kontaktów z ludźmi został obalony. Tylko 15% programistów nie lubi integracji z zespołem, a prawie połowa (47%) najlepszą formę na służbową integrację wskazuje wyjazd, co sugeruje, że są otwarci na nowe doświadczenia. Sam będąc programistą i zarządzając zespołem IT mogę się w pełni pod tym podpisać" - komentuje Tomasz Gański, CTO Just Join IT

 Antybadanie jest dostępne do pobrania na stronie: justjoin.it/report

*Antybadanie 2020 przeprowadzone przez portal rekrutacyjny Just Join IT na grupie 5 649 programistów.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

Polityka

Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.

Przemysł

Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.