Komunikaty PR

Prowadzisz małą lub średnią firmę? Sprawdź, jak robot pomoże Ci w rozwoju

2021-05-24  |  11:12
Biuro prasowe

Czy istnieją takie roboty, które mogłyby przejąć nasze najbardziej nielubiane zadania w pracy? Tak! Co więcej – dostępne są one nie tylko dla korporacji, ale również dla małych i średnich firm. Ich „zatrudnienie” to korzyści zarówno dla właścicieli, jak i pracowników. Jak roboty mogą pomóc nam w codziennej pracy?
 

Na świecie robotyzacja jest wyraźnie zauważanym trendem: dane z raportu Deloitte wskazują, że 78% respondentów badania już wdrożyło procesy RPA (Zrobotyzowanej Automatyzacji Procesów), a 16% planuje wdrożyć je w ciągu 3 lat.[1] Przyśpieszenie cyfryzacji i automatyzacji to jedno z wyzwań, którym muszą sprostać firmy z sektora MŚP.

 

Pandemia miała znaczny wpływ na wzrost znaczenia technologii w codziennym biznesie. Raport przygotowany przez Fundację Altum wskazuje, że pod koniec 2020 roku ponad 60% badanych przedsiębiorstw z sektora MŚP planowało podjąć działania transformacji technologicznej w przyszłości, a ponad 25% deklarowało zwiększenie budżetu na digitalizację, cyfryzację i automatyzację w 2021 roku. [2]

Rosnący potencjał rynku sprawia, że również w Polsce powstaje wiele firm, oferujących wdrażanie procesów robotyzacji. Dzięki temu usługi te są lepiej dostępne i tańsze. Ponadto nowoczesne roboty cyfrowe są proste w obsłudze, a aby nauczyć się korzystania z nich, wystarczy przejść specjalne szkolenie.


Robot pomoże Ci w pracy?

Roboty to nie tylko fizyczne maszyny, które pomagają przy procesach produkcyjnych, czy też humanoidalne maskotki, które widujemy na wystawach. To także oprogramowania, które mogą pomóc w typowej pracy biurowej, którą wykonujemy każdego dnia. Ich wsparcie szczególnie sprawdzi się w podniesieniu wydajności małych i średnich firm.

Robot może przejąć monotonne zadania związane z dużymi ilościami danych oraz powtarzalnymi czynnościami, które zajmują dużo czasu i energii pracowników. Dzięki temu mogą oni skupić się na bardziej angażującej pracy i rozwijać swoje kompetencje. Robot wykona za nich obliczenia, zajmie się fakturami, przygotuje zestawienia danych, powysyła maile, przypilnuje dostaw, wygeneruje dokumenty, wypełni formularze –przejmie niemal każde zadanie, które oparte jest na sprawdzonym i powtarzalnym procesie.

Roboty cyfrowe to duże wsparcie w biurze. Dzięki nim można wykonywać więcej pracy w krótszym czasie, obsługiwać więcej klientów, zwiększyć jakość i szybkość ich obsługi, a także wydłużyć czas pracy – robot może pracować wtedy, kiedy pozostali mają wolne. Zmniejsza się także ryzyko błędów. – mówi Michał Wawiórko, Prezes Zarządu First Byte, właściciela Wizlink – nowoczesnego narzędzia do robotyzacji procesów biznesowych. Dodaje: Co warto zaznaczyć – roboty nie stanowią zagrożenia dla ludzkich pracowników. Należy uważać je za wsparcie i szansę na rozwój całej firmy. A gdy firma się rozwija, wszyscy na tym korzystają.
 

W efekcie przedsiębiorca znacznie zaoszczędzi wydatki, ponieważ bez zatrudnienia dodatkowych osób, zwiększy efektywność swojego biznesu. Inwestycja w robota może zwrócić się już po kilku miesiącach.


Jak wprowadzić robota do firmy?

Ze względu na coraz lepszą dostępność cenową oraz ilość możliwych rozwiązań, niemal każde przedsiębiorstwo może wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości. Firma, która chciałaby zatrudnić robota, powinna przede wszystkim przeanalizować, czy przyniesie to wymierne korzyści i przyczyni się do jej rozwoju.

Robota można zatrudnić na własną rękę, z wykorzystaniem posiadanych zasobów lub ze wsparciem firmy zewnętrznej. To od właściciela firmy zależy, które rozwiązanie będzie dla niego najbardziej optymalne. Obecnie na polskim rynku jest wiele firm, które zajmują się przeprowadzaniem organizacji przez cały proces robotyzacji. Może on potrwać od kilku dni do kilku tygodni. – dodaje Michał Wawiórko.
 

 


[1] Raport: Inteligentna Automatyzacja 2020, Deloitte.

 

[2] Raport: Transformacja technologiczna firm w nowej rzeczywistości, 2020, Fundacja Altum.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:00

Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu

W erze dynamicznych zmian technologicznych, sztuczna inteligencja (AI) i nowe technologie zmieniają oblicze finansów. W ubiegłym tygodniu, podczas wydarzenia "Future of Finance
IT i technologie 2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath
2024-09-26 | 16:00

2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath

Coroczne badanie UiPath wykazało, że specjaliści ds. automatyzacji aktywnie integrują sztuczną inteligencję w swojej pracy, ponieważ branża automatyzacji oprogramowania nadal się
IT i technologie Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI
2024-09-26 | 10:42

Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI

Nowe badanie Slack Workforce Lab sprawdziło, co motywuje pracowników do korzystania ze sztucznej inteligencji i co sądzą oni o używaniu jej w pracy. Dzięki pogłębionym wywiadom i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.