Komunikaty PR

Światowy Dzień Zwierząt. Sprawdź, jak dbać o planetę i jej mieszkańców

2024-10-03  |  11:22
Biuro prasowe

W 1931 roku podczas międzynarodowej konwencji ekologicznej we Florencji, narodziła się idea zwrócenia uwagi na problemy związane z ochroną fauny. Święto to, zainspirowane postacią św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologii – ma na celu przypomnienie, jak ważne jest dbanie o dobrostan istot, z którymi dzielimy planetę. 

Globalna odpowiedzialność

Światowy Dzień Zwierząt początkowo miał skupić się na ochronie zagrożonych gatunków. Jednak z czasem stał się on szeroką platformą do rozmowy o problemach wszelkich zwierząt. Przypomina, że człowiek jest odpowiedzialny za wszelkie formy życia, a nasza cywilizacja powinna dążyć do harmonii z naturą. Dzięki tej inicjatywie każdego roku podejmowane są działania mające na celu ochronę fauny oraz ekosystemów, w jakich żyje.

Obecnie wiele gatunków znajduje się na krawędzi wyginięcia. Degradacja środowiska naturalnego, będąca rezultatem działalności ludzi, prowadzi do zanikania siedlisk, a w konsekwencji do zmniejszenia licznych populacji. W celu zwrócenia uwagi na powagę sytuacji organizacje na całym świecie, takie jak Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), regularnie aktualizują listę zagrożonych osobników. 

Katastrofalne skutki

Jednym z największych zagrożeń, z jakimi boryka się natura, jest niewłaściwe składowanie odpadów. Dzikie wysypiska – tworzone nielegalnie m.in. w lasach – mają negatywny wpływ na funkcjonowanie zarówno zwierząt, jak i roślinności. Między innymi porzucone plastikowe elementy, torby foliowe, szklane butelki prowadzą do poważnych urazów oraz zgonów zwierząt. 

– Przyroda często styka się ze śmieciami, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale także stwarzają bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia dzikiej fauny. Odpady mogą trafiać do układu pokarmowego zwierząt, gdy drapieżniki pomylą je z ofiarą lub przez spożycie innych osobników, które już je w sobie zawierają. Właściwe zarządzanie odpadami jest kluczowe, aby ograniczyć ten problem i chronić bioróżnorodność naszej planety – tłumaczy Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Każdy gest ma znaczenie

Światowy Dzień Zwierząt przypomina o ogromnej wartości, jaką stanowią zwierzęta w ekosystemie. Warto zastanowić się, jak można realnie wpłynąć na poprawę losu żywych istot. Na przykład poprzez zaangażowanie się w akcje lokalnych organizacji prozwierzęcych, wspierania schronisk, a także adopcję zwierząt potrzebujących domu. Istotne jest również podejmowanie codziennych działań – segregacja odpadów czy odpowiedzialne korzystanie z zasobów przyrody. To kroki, które każdy może podjąć, aby chronić naturę. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia VI KONFERENCJA SEKSON Z PATRONATEM ROMANCE TV Biuro prasowe
2024-10-06 | 01:00

VI KONFERENCJA SEKSON Z PATRONATEM ROMANCE TV

Romance TV ponownie objął patronatem medialnym Konferencję Sekson, której VI edycja odbędzie się w dniach 26-27 października w CIC Warsaw. W tym roku motywem przewodnim jest prawo do
Styl życia Nowe Czyżyny organizują bezpłatne badania i warsztaty dla seniorów
2024-10-02 | 13:00

Nowe Czyżyny organizują bezpłatne badania i warsztaty dla seniorów

W październiku w Krakowie nie zabraknie atrakcji dla osób starszych. W tym miesiącu obchodzone są aż dwa święta – Międzynarodowy Dzień Seniora oraz Europejski Dzień Seniora.
Styl życia Praskie Dni Seniora w Galerii Wileńskiej już po raz czwarty!
2024-10-01 | 14:00

Praskie Dni Seniora w Galerii Wileńskiej już po raz czwarty!

Praskie Dni Seniora w Galerii Wileńskiej odbędą się już 4 października. W trakcie wydarzenia, którego partnerem strategicznym jest Fundacja A.R.T., na seniorów czekają

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Green Industry Summit 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Transport

Branża lotnicza zmaga się z niedoborem kadr. Brakuje przede wszystkim mechaników lotniczych

Według Alton Aviation Consultancy koszty naprawy i remontów silników wzrosły z 31 mld dol. przed pandemią do 58 mld dol. w tym roku. Rośnie też zapotrzebowanie na pracowników – w ciągu najbliższych 20 lat na świecie będzie potrzebnych niemal 770 tys. mechaników lotniczych. Tylko w Polsce już teraz brakuje kilku tysięcy wyspecjalizowanego personelu.  – Brak kadr spowalnia nasz rozwój. Obecnie potrzebujemy kilkuset wyspecjalizowanych osób – ocenia Aleksandra Juda, prezes LOT Aircraft Maintenance Services.

DlaWas.info

Problemy społeczne

Obecna technologia sztucznej inteligencji nie stanowi zagrożenia dla istnienia ludzkości. Nie jest zdolna do samodzielnego myślenia i planowania

Duże modele językowe, takie jak ChatGPT, nie potrafią samodzielnie nabywać nowych umiejętności, rozumować czy planować. Nie stanowią więc egzystencjalnego zagrożenia dla ludzkości – dowiedli naukowcy, którzy przeanalizowali możliwości dużych modeli językowych właśnie pod takim kątem. Nie oznacza to jednak, że narzędzia te nie stanowią żadnego zagrożenia. Wykorzystane niewłaściwie już dziś służą chociażby do szerzenia dezinformacji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.