Komunikaty PR

Przetwarzanie w eksaskali, czyli początek ery HPC

2021-09-23  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Kosior
ITBC Communication

Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl

Przetwarzanie w eksaskali, czyli początek ery HPC

High Performance Computing, czyli zdolność systemów IT do wykonywania obliczeń o ogromnej wydajności, kojarzona z tzw. superkomputerami zaczyna przenikać do biznesowego mainstreamu. Według wyliczeń ResearchAndMarkets globalny rynek HPC już do 2025r ma sięgnąć niemal 50 miliardów $.

Ale to tylko jedno z doniesień zwiastujących coraz powszechniejszą adaptację rozwiązań HPC, również w branżach dotąd po nie niesięgających. Kolejne informuje, że już do końca tego roku opracowany zostanie pierwszy na świecie eksaskalowy superkomputer – Aurora.

Miliard miliardów w sekundę

Takiego tempa i zakresu obliczeń jak dotąd nie udało się jeszcze nigdy osiągnąć. Wiele wskazuje, że mamy przed sobą wejście w kolejną erę computingu. To naturalne następstwo tak znacznego przyrostu danych, które przedsiębiorstwa i instytucje gromadzą i coraz częściej „wyławiają” z nich to co istotne, strukturyzując i doceniając swoje cyfrowe biblioteki. Oczywiście, dzisiaj wybrane branże realnie potrzebują aż takiej mocy obliczeniowej, jednak sytuacja będzie się zmieniać bardzo dynamicznie – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

Już dziś, zgodnie z informacjami od IDC, danych przyrasta 33 razy szybciej niż zdolność i gotowość firm do ich przetworzenia i analizy. - Myślę, że za wzrostem zapotrzebowania na bardzo wysoką wydajność computingu podążą także usługi chmurowe, zdolne do jej dostarczania drogą sieciową, gdyż nikt w dobie dzisiejszych czasów nie będzie już raczej myślał o tworzeniu własnej, zwłaszcza tak kosztowej i tak wydajnej, infrastruktury –dodaje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

Do czego zdolny jest exascale computing? Obecnie, najmocniejsze superkomputery są w stanie wykonywać ponad 1015 (milion miliardów) operacji na sekundę. Oznacza to zatem wydajność w petaskali. Kilka najbardziej wydajnych systemów jest dzisiaj w stanie przekroczyć 1017 (minimum sto milionów miliardów) operacji w ciągu sekundy. Początek nowej dekady będzie jednak przełomowy pod kątem przekroczenia nieosiągalnej dotąd wydajności – mianowicie eksaskali. Ta generacja superkomputerów będzie w stanie wykonywać 1018 (miliard miliardów) operacji na sekundę. W pewnym przybliżeniu, jest to moc obliczeniowa równowarta wszystkim smartfonom użytkowanym przez całą populację krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Potrzeba matką wynalazków

Potrzebę sięgania po znaczenie wydajniejsze narzędzia analizy i operowania na danych stymuluje przede wszystkim ich galopujący przyrost i dynamicznie rozrastające się ekosystemy informatyczne – w tym Internetu Rzeczy - w firmach, administracji publicznej, zakładach produkcyjnych czy placówkach medycznych. Tylko w 2020r liczba globalnie wygenerowanych danych sięgnęła, zgodnie z analizą IDC, 64,2 ZB (zettabajta). - W 2024 roku wartość ta ma być już niemal trzykrotnie większa. Coraz bardziej rozbudowane systemy czujników i sensorów w produkcji, rozrastające się firmowe bazy danych od działów R&D po marketing, potrzeba szybszego opracowywania aplikacji przez stale powiększające się grono software house’ów to tylko wybrane czynniki napędzające popyt na ogromną moc obliczeniową. Rynek musi więc na niego odpowiadać, co wyrażać się będzie także w przyroście zdolności do dostarczania computingu o wysokiej wydajności przez centra danych – uzupełnia Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

UE napędza analitykę

Działania w zakresie podnoszenia mocy obliczeniowej na nowy poziom są także jednym z kluczowych założeń Europejskiego Programu Cyfrowego (Digital Europe Programme). Ogólna wartość lokowanego w nim finansowania, gdzie obszarem supercomputingu wyróżnić możemy także sztuczną inteligencję czy cyberbezpieczeństwo, wynosi 7,6 miliarda euro.

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne

Śniadanie Technologiczne, które jest inicjatywą Forum Technologii Bankowych (FTB) oraz Związku Banków Polskich (ZBP), gromadzi przedstawicieli branży bankowej z obszarów
IT i technologie Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację
2024-04-30 | 11:20

Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację

Laptopy i tablety Panasonic, wytrzymałe na trudne warunki, są certyfikowane dla wojsk NATO i mogą być dostosowywane do różnych potrzeb przez cały okres ich
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-04-30 | 11:00

Czeski startup pomoże w ekspansji zagranicznej polskich firm i organizacji.

Choć wydawać by się mogło, że internet i idący za nim dostęp do informacji, stał się dobrem powszechnym zaglądającym w każdy zakątek świata, rzeczywistość jest nieco inna. Dostęp do internetu posiada ponad 5 miliardów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.