Komunikaty PR

Przewaga konkurencyjna dzięki współtworzeniu zrównoważonych łańcuchów dostaw

2021-03-30  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agata Kwapień
Public Dialog

ul. Mesyńska 4
02-761 Warszawa
a.kwapien|publicdialog.pl| |a.kwapien|publicdialog.pl
531 785 723
www.publicdialog.pl

24 marca odbył się webinar zorganizowany przez ECR Polska pod tytułem “Przewaga konkurencyjna dzięki współtworzeniu zrównoważonych łańcuchów dostaw”, podczas którego Łukasz Tomalik, Dyrektor Łańcucha Dostaw, Green Holding, Jerzy Zdanowski, Dyrektor Sprzedaży i rozwoju CEE, Green Factory Logistics, oraz Izabella Maczkowska - Ciborowska, Country General Manager Polska i kraje bałtyckie, CHEP, opowiedzieli o swojej zrównoważonej współpracy w łańcuchu dostaw i korzyściach biznesowych z niej płynących.

Grupa Green Holding obejmuje spółki zajmujące się uprawą, produkcją oraz dystrybucją świeżych warzyw oraz dań gotowych. W skład grupy wchodzi m.in. firma Green Factory Logistics - operator logistyczny specjalizujący się w magazynowaniu i transporcie produktów spożywczych w temperaturach kontrolowanych.

Grupa Green Holding zajmuje się obsługą całego łańcucha dostaw „od pola do stołu”, czyli poprzez uprawę i transport samego surowca, jego selekcjonowanie, aż po produkcję i dystrybucję do finalnych odbiorców. W ramach łańcucha dostaw Grupa zwraca szczególną uwagę na optymalizację operacyjną i kosztową oraz na synergię i współpracę z partnerami na drodze do zaspokojenia potrzeb Klientów. Green Holding przywiązuje też ogromną wagę do odpowiedzialności środowiskowej i redukcji CO2 w całym łańcuchu dostaw. Kierując się tymi wartościami, a także chcąc wyeliminować ukryte koszty korzystania z białych palet, grupa postanowiła wdrożyć system poolingowy CHEP w całym łańcuchu dostaw. System ten opiera się na współdzieleniu i ponownym wykorzystaniu palet w modelu cyrkularnym, co wydłuża ich cykl życia, a tym samym ogranicza ilość odpadów i wykorzystanie zasobów naturalnych.

Podczas webinarium poruszono kwestię wydajności generowanej przez rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym. “Z perspektywy operatora logistycznego, w modelu tradycyjnym bazującym na białych paletach, już na etapie odbioru towaru kierowca musi zweryfikować jakość palet, co wymaga dodatkowego czasu po obydwóch stronach - magazyniera klienta i naszego kierowcy, co oczywiście może mieć wpływ na wydłużenie całego procesu transportowego. Dodatkowym wyzwaniem jest też fakt, że pomimo dostawy towarów na paletach klasy A, operator przy wymianie często otrzymuje nośniki dużo gorszej jakości. Może to przełożyć się na pogorszenie relacji biznesowych między klientem a odbiorcą. Same opóźnienia spowodowane procesem weryfikacji palet oraz ich fizycznej wymiany, obniżają jakość serwisu, a w szczególności negatywnie wpływają na terminowość dostaw i transparentność kosztów.” - mówi Jerzy Zdanowski, Dyrektor Sprzedaży i rozwoju CEE, Green Factory Logistics. W przypadku, gdy paletami zarządza taki zewnętrzny ekspert jak CHEP, operator logistyczny nie musi weryfikować jakości palet ani wymieniać nośników po dostawie towaru do odbiorcy. Wiąże się to z oszczędnością czasu poświęcanego wcześniej na pracę administracyjną. Z drugiej strony producent, korzystając z poolingu, eliminuje potrzebę utrzymywania zapasu nośników i posiadania rozbudowanej powierzchni magazynowej. Koszty kontroli jakości, segregacji i recyklingu palet ponosi CHEP.

W łańcuchu dostaw, obejmującym producenta, odbiorcę, operatora logistycznego oraz CHEP - jako operatora poolu -  ten sam samochód, który dostarcza puste palety z danej lokalizacji, również realizuje odbiór dodatkowego towaru, co wpływa na zmniejszenie całkowitej liczby przejechanych kilometrów w całym łańcuchu oraz przekłada się na obniżkę kosztów transportu i na redukcję emisji CO2.

“W ten sposób tworzymy zamknięty obieg palet, w którym zyskują wszystkie strony - operator skupia się na swojej głównej działalności, a odbiorca i klient nie muszą się zajmować dodatkowymi czynnościami związanymi z procesem wymiany palet. Ponadto, w wyniku dostawy palet i odbioru tymi samymi samochodami, możemy zaobserwować dużo mniejszy ruch na placu manewrowym dzięki zmniejszeniu liczby operacji transportowych i dużo efektywniejszą pracę magazynu klienta, jak również mniejsze obłożenie bram magazynowych.” - mówi Łukasz Tomalik, Dyrektor Łańcucha Dostaw, Green Holding.

CHEP Polska jest firmą, która oferuje nie tylko wynajem palet, ale również kreuje innowacyjne podejście w łańcuchu dostaw, wykorzystując najnowocześniejsze narzędzia do analizy danych, trendy rynkowe oraz głos klienta. CHEP poszukuje synergii w procesach operacyjnych uczestników łańcucha dostaw i opierając się o wiedzę ekspercką oraz widoczność tysięcy ruchów towarów i transportu w Europie, proponuje producentom rozwiązanie dopasowane do danego sektora rynkowego i ich profilu biznesu.

“Dobre relacje z klientami to jeden z najtwardszych fundamentów w biznesie. Wierzę, że wzajemne zaufanie w biznesie musi iść w parze z tworzeniem konkretnych wartości dla obu stron, takich jak optymalizacja procesów operacyjnych, zmniejszenie kosztów oraz redukcja nakładów inwestycyjnych i poprawa cash flow.” - mówi Izabella Maczkowska - Ciborowska, Dyrektor Generalny CHEP na Polskę i kraje bałtyckie.

Celem, który CHEP realizuje równolegle jest budowanie świadomości ekologicznej i promowanie modelu zrównoważonego rozwoju wśród klientów i partnerów. Rozwiązania, które oferuje, wpisują się model gospodarki o obiegu zamkniętym i tylko w 2020 roku przyczyniły się do redukcji emisji CO2 o ponad 30 000 ton, co można porównać do uratowania wspólnie z partnerami CHEP 26 000 drzew. Współpraca polegająca na wdrażaniu zrównoważonego łańcucha dostaw, pozwala zbudować trwałą przewagę konkurencyjną z dbałością o środowisko.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport Wyzwania i warunki przewozów towarów niebezpiecznych w transporcie ADR Biuro prasowe
2024-04-26 | 12:00

Wyzwania i warunki przewozów towarów niebezpiecznych w transporcie ADR

W dynamicznie rozwijającej się branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka), kluczowym wyzwaniem jest nieustająca gotowość do przewozu nawet najbardziej wymagających ładunków.
Transport Gotowi na różne scenariusze - ID Logistics o branży fashion
2024-04-24 | 16:00

Gotowi na różne scenariusze - ID Logistics o branży fashion

Branża fashion uznawana jest za jedną z tych najbardziej wymagających branż, z dynamiką wyznaczaną przez trendy, sezonowe i kompleksowe wymiany kolekcji, tak jak obecnie z zimowej na
Transport PostNL i Spring wprowadzają cztery miliony litrów biopaliwa (HVO100)
2024-04-24 | 13:12

PostNL i Spring wprowadzają cztery miliony litrów biopaliwa (HVO100)

Od tego tygodnia holenderskie przedsiębiorstwo pocztowe PostNL i Spring, jego międzynarodowa spółka zależna, wprowadzą do europejskiej sieci transportu drogowego około czterech

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.