Komunikaty PR

Rajdówkami po zaśnieżonej krainie - zapowiedź WRC Rajdu Szwecji

2023-02-08  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Od ponad siedemdziesięciu lat Rajd Szwecji jest jedną z najważniejszych imprez w rajdowym kalendarzu. Tegoroczną edycję rywalizacji na śniegu i lodzie będącej rundą Rajdowych Mistrzostw Świata będzie można oglądać w całości na żywo i z polskim komentarzem na antenie Motowizji.

Rajd Szwecji jest znany przede wszystkim z tego, że to jedyna zimowa runda WRC w sezonie. Pierwsze edycje odbywały się jednak w czerwcu na szutrowych odcinkach specjalnych. Dopiero w 1965 roku rywalizacja zaczęła toczyć się w pierwszych miesiącach roku na śniegu i lodzie.

Od powstania Rajdowych Mistrzostw Świata w 1973 roku, Rajd Szwecji nie był w kalendarzu WRC tylko czterokrotnie. Przez wiele lat zawodnicy spoza Skandynawii nie byli w stanie go wygrać. Dopiero Sebastienowi Loebowi w 2004 roku udało się przełamać dominację zawodników z krajów nordyckich. Podobnym osiągnięciem jak Loeb mogą pochwalić się jedynie: Sébastien Ogier, Thierry Neuville i Elfyn Evans i Ott Tänak,

Ostatnią edycję Rajdu Szwecji wygrał Kalle Rovanperä. Nastoletni Fin z Toyoty powtórzył wyczyn swojego taty Harriego z 2001 roku rozpoczynając w ten sposób drogę do mistrzostwa wspólnie z Jonne Halttunenem.

Rovanperä będzie otwierał trasę, jako, że na starcie zabraknie lidera klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Sébastien Ogier wygrał tegoroczny Rajd Monte Carlo, ale ośmiokrotny mistrz świata startuje tylko w wybranych rundach obecnej kampanii. Dzięki temu na status kierowcy numer 3 w Toyocie, obok Rovanpery i Evansa, wskoczy Takamoto Katsuta. Nie oznacza to, że w Szwecji zabraknie czwartego GR Yarisa Rally1.

Z nadarzającej się okazji skorzysta Lorenzo Bertelli. Dziedzic fortuny marki Prada przez lata startował w rajdach WRC za kierownicą Fordów. Włoch wystartuje w Rajdzie Szwecji po raz siódmy, a pod nieobecność Jourdana Serdiridisa będzie jedynym „prywaciarzem” w aucie topowej kategorii.

Na czele kierowców, którzy spróbują pokrzyżować plany Toyocie stanie, trzeci w Monte Carlo, Thierry Nueville w swoim Hyundaiu Hyundai i20 N Rally1. W samochodach koreańskiej stajni wspierać go będą Esapekka Lappi oraz Craig Breen, który zgodnie z zapowiedziami dzieli rajdówkę z Danim Sordo i tym razem, to Irlandczyk będzie rywalizował na szwedzkich bezdrożach.

M-Sport na daleką północ wysłał jedynie dwie maszyny w najwyższej klasie. Jednego z Fordów Puma Rally1 poprowadzi zwycięzca Rajdu Szwecji z 2019 roku Ott Tänak, a asystować mu będzie Pierre-Louis Loubet,

Polscy kibice będą mieli komu kibicować. W stawce Rajdu Szwecji nie mogło zabraknąć Michała Sołowowa wraz z Maciejem Baranem. Trzykrotny rajdowy wicemistrz Europy od 2020 roku nie odpuszcza zimowych rund WRC i nie inaczej jest w tym roku. Sołowow będzie bronił zwycięstwa w kategorii WRC Masters za kierownicą najnowszej Škody Fabii RS Rally2.

W WRC2 na zrewanżowanie się losowi za utratę zwycięstwa w Rajdzie Monte Carlo oraz wypadnięcie z drogi pod koniec ubiegłorocznego Rajdu Szwecji liczyć będzie Nikołaj Griazin. Zawodnik startujący pod neutralną flagą będzie miał nowe grono rywali - swój sezon rozpoczynają w Szwecji między innymi obrońca tytułu Emil Lindholm, a także Oliver Solberg, który jechał w Monte Carlo, ale poza klasyfikacją WRC2 pokazując przy okazji obiecujące tempo. Niezwykle groźny powinien być także Ole Christian Veiby. Norweg, startujący także w World RX, rok temu był drugi w WRC2 ulegając jedynie Andresowi Mikkelsenowi. Jego w Szwecji nie będzie.

Rajd Szwecji przeszedł znaczącą zmianę w ostatnich latach. Po regularnych problemach z pogodą i klimatem rajd przeniósł się bliżej koła podbiegunowego do Umea. Odcinki specjalne były rok temu zaśnieżone, jak trzeba i jedyne odwołanie odcinków specjalnych nastąpiło ze względu na renifery.

Tegoroczny Rajd Szwecji składać się będzie z osiemnastu oesów o łącznej długości ponad 300 kilometrów. Rywalizacja zacznie się w czwartkowy wieczór na odcinku specjalnym w Umea, a zakończy dodatkowo punktowanym Power Stagem będącym wydłużoną wersją tej próby.

Wszystkie odcinki specjalne Rajdu Szwecji, tak samo jak każdej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata w 2023 roku, zobaczycie na żywo z polskim komentarzem na antenie Motowizji. Wydarzenia opisywać widzom będą Grzegorz Gac, Sławomir Szymczak, Michał Adamiuk, Gabriel Borowy oraz Mikołaj Sokół. Towarzyszyć im będą dwaj kierowcy rajdowi - Kajetan Kajetanowicz oraz Hubert Laskowski.

W ramach specjalnej promocji na platformie Orange wraz ze startem Rajdu Szwecji, czyli od 9 lutego kanał Motowizja zostanie odkodowany dla wszystkich klientów Orange, posiadających Pakiet Optymalny i Orange Love Standard w technologii IPTV. Promocja potrwa do 30 marca.

FIA Rajdowe Mistrzostwa Świata - harmonogram transmisji Rajdu Szwecji

Czwartek, 9 lutego

godz. 9.00 - Shakedown from Hakmark

godz.17:35 - Studio Rajdowe

godz.18:10 - Pre-Show i Ceremonia z Red Barn Arena w Umea

godz.19:00 - OS1 Umeå Sprint 1

Piątek, 10 lutego

godz. 8:15 - OS2 Brattby 1

godz. 9:30 - OS3 Sarsjöliden 1

godz. 11:00 - OS4 Botsmark 1

godz. 13:00 - Media Zone & Flexi Service A z Umeå Service Park

godz. 14:45 - OS5 Brattby 2

godz. 15:40 - OS6 Sarsjöliden 2

godz. 17:15 - OS7 Botsmark 2

godz. 19:00 - OS8 Umeå Sprint 2

godz. 19:45 - Zone & Flexi Service B z Umeå Service Park

godz. 21:00 – Podsumowanie dnia

Sobota, 11 lutego

08:00 - OS12 Norrby 2

godz. 9:00 - OS10 Floda 1

godz. 10:30 - OS11 Sävar 1

godz. 12:30 - Media Zone & Flexi Service C z Umeå Service Park

godz. 14:00 - OS12 Norrby 2

godz. 15:00 - OS13 Floda 2

godz. 16:30 - OS14 Sävar 2

godz. 18:00 - OS15 Umeå 1

godz. 18:45 - Media Zone & Flexi Service D z Umeå Service Park

godz. 21:00 – Podsumowanie dnia

Niedziela, 12 lutego

godz. 7:00 - OS16 Västervik 1

godz. 9:00 - Media Zone & Flexi Service E z Umeå Service Park

godz. 10:00 - OS17 Västervik 2

godz. 12:00 - OS18 Umeå 2 Power Stage

godz. 13:35 - Wrap-Up

godz. 13:45 – Studio Rajdowe

godz. 19:00 – Podsumowanie dnia

 

Motowizja to kanał dla wszystkich pasjonatów motoryzacji. W ofercie ma ponad 10 produkcji polskich oraz ponad 30 wyselekcjonowanych europejskich i amerykańskich formatów. To wyjątkowa telewizja, która przez 24 godziny na dobę daje pełen obraz świata motoryzacji. Kanał prezentuje spojrzenie na technologię, ekologię oraz nowości ze świata motoryzacji, a także niezapomniane spotkania z legendami i klasykami. Motowizja oferuje interesujące polskie programy, zarówno dla wielbicieli czterech (Motojazda – Garaż Motowizji, gdzie nowości na drogach testuje Marek Wieruszewski, Piotr Zelt z programem Na Osi prezentującym ciężką motoryzację czy Autoportret Ostrego – nowy format Aleksandra Ostrowskiego) jak i dwóch kółek (Motoślad, którego gospodarzem jest również Aleksander "Ostry" Ostrowski). Programy jak Motowizja Sport PL i AutoSpeed dostarczą widzom aktualnych relacji o polskim motosporcie. Motowizja to także wielkie sportowe emocje: w tym transmisje z licznych zawodów żużlowych, a także wyścigów serii NASCAR Cup Series, ADAC GT Masters, Porsche Carrera Cup Germany, Euroformula Open, Ferrari Challenge Europe oraz relacje z WRC, ERC, WRX, RSMP, GSMP, FIA WTCR, FIM EWC, IOM TT.


Motowizja dociera do ponad 4 mln gospodarstw domowych, czyli do 12 milionów Polaków osiągając zasięg techniczny na poziomie 30%. Motowizja jest dostępna w dystrybucji satelitarnej na Platformie Canal+ na pozycji 190, w Orange TV – pozycja 128,  w sieciach kablowych: UPC – pozycja 516 oraz 572,  Vectra – pozycja 215, Multimedia Polska – pozycja 127, TOYA - pozycja 34 oraz w Inea na kanale 532 oraz 150 (Hiway) jak również w ofercie PLAY NOW w pakiecie Ekstra i Sport, w player.pl – pakiet Moto oraz WP Pilot, a także w innych sieciach kablowych, m.in. Elsat, Echostar, Evio, InterArena, SGT. Wyłącznym dystrybutorem kanału jest Frame by Frame.

 

WWW: https://www.motowizja.pl

FACEBOOK: www.facebook.com/motowizja

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/motowizja/

TWITTER: https://twitter.com/motowizja

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów Biuro prasowe
2025-05-14 | 12:00

Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów

Siedem SUV-ów Toyoty jest dostępne w specjalnej ofercie podczas Dni Otwartych w salonach marki w całej Polsce. Od 12 do 17 maja u dilerów można otrzymać rabaty,
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
2024-12-30 | 12:00

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Jazda rowerem w sezonie zimowym stawia przed rowerzystami nie lada wyzwania, zwłaszcza gdy korzystają z jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym. Klasyczne baterie litowo-jonowe w takich

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Kongres Rady Podatkowej

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie

Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.

Przemysł

Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.

Konsument

Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.