Komunikaty PR

Ranking Dzielnic Otodom 2020 – KOMUNIKACJA

2020-07-07  |  12:04
Biuro prasowe
Do pobrania kom ( 0.21 MB )

Białystok liderem, choć mieszkańcom dokucza brak miejsc parkingowych

Niezależnie czy wybieramy komunikację miejską, rower czy samochód - szybki i łatwy dojazd do pracy, szkoły czy na zakupy jest niewątpliwym atutem każdej lokalizacji. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytania dotyczące komunikacji, korków i dostępności miejsc parkingowych. W tej kategorii było aż pięć pytań: o łatwy dojazd w różne miejsca, sprawną komunikację miejską, korki, dostępność alternatywnych form transportu jak rower miejski czy hulajnoga oraz miejsca parkingowe, w tym parking dla odwiedzających nas gości. Zobaczmy zatem jak poszczególne miasta i ich dzielnice wypadły w tej kategorii.

Poranne korki, zwiedzanie osiedla w poszukiwaniu jakiegokolwiek miejsca parkingowego czy zastanawianie się na przystanku, czy autobus zamierza w ogóle podjechać – to dylematy każdego z nas. Dlatego przed zakupem domu czy mieszkania warto sprawdzić, jak jeździ się po najbliższej okolicy – zarówno autem, rowerem, autobusem, jak i transportem alternatywnym.

Białystok zwycięzcą kategorii komunikacja

Na tle pozostałych spośród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Białystok wypada… najlepiej! Średnia ocena w mieście to 3,75 i jest wyższa niż w drugiej Gdyni (3,69) i trzecim Lublinie (3,66). Najmniej zadowoleni z komunikacji w swoich miastach są mieszkańcy Krakowa i Łodzi. W obu miastach ocena w tej kategorii to zaledwie 3,32.

Szczegółowe wyniki wyglądają następująco:

1

Białystok

3,75

2

Gdynia

3,69

3

Lublin

3,66

4

Katowice

3,56

4

Poznań

3,56

5

Szczecin

3,53

6

Gdańsk

3,51

7

Bydgoszcz

3,49

8

Warszawa

3,47

9

Wrocław

3,38

10

Kraków

3,32

10

Łódź

3,32

 

 

Największy problem – brak miejsc parkingowych

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy  ponad 1500 mieszkańców Białegostoku o wskazanie najlepiej skomunikowanej dzielnicy w mieście. Interesowała nas zarówno dostępność transportu miejskiego, jak i korki w danej okolicy, liczba miejsc parkingowych i łatwość dojazdu w dowolne miejsce.

W zgodnej opinii respondentów przemieszczanie się po Białymstoku jest wygodne i nie nastręcza problemów. Z jednym wyjątkiem. Sporym wyzwaniem w niemal każdej części miasta bywa znalezienie miejsca do parkowania.

Trzy dzielnice bliskie ideału

Mimo problemów z parkowaniem trzem dzielnicom Białegostoku udało się przekroczyć granicę czterech punktów w pięciopunktowej skali. Niekwestionowanym liderem drugiej edycji rankingu dzielnic zostały Dojlidy z notą na poziomie 4,32 punktu. Tuż za nimi uplasował się Słoneczny Stok oceniony na 4,17 punktu. Trzecie miejsce zajął Antoniuk, który zdobył 4,06 punktu.

Antoniuk był zawsze nieźle skomunikowany, ale rozbudowa ulicy Wierzbowej i długo wyczekiwane oddanie do użytku ul. ks. Sopoćki sprawiły, że mieszkańcy tej dzielnicy do centrum jadą dosłownie kilka minut. To może tłumaczyć znaczną poprawę oceny dla tej dzielnicy. Również w przypadku Dojlid na wysokie oceny wpływ miały inwestycje drogowe z ostatnich lat. Choćby przebudowa ul. Ciołkowskiego, budowa ul. Dywizjonu 303, przedłużenie ulicy Wiewiórczej, a to tylko niektóre, z całej długiej listy. Do tego tylko w ostatnim roku miasto wybudowało lub przebudowało tu 10 km ścieżek rowerowych – komentuje Piotr Kurzawa, Express House Nieruchomości.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już w kolejnym tygodniu przedstawimy następne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.

Więcej o OTODOM

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości:
w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. W styczniu  2020  serwis odwiedziło ponad 3,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI. 

Biuro prasowe Otodom:

Strefa prasowa: media.otodom.pl

Więcej informacji:

Jarosław Krawczyk, Otodom, e-mail: jaroslaw.krawczyk@otodom.pl, tel. 512 068 949

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo

Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.

Ochrona środowiska

K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.

Ochrona środowiska

Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.