Komunikaty PR

Raport OSCBR: Biura rachunkowe u progu rewolucji

2021-06-23  |  10:30
Biuro prasowe

Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych zrzeszająca 1700 podmiotów przygotowuje raport na temat kondycji rynku usług księgowych. Pierwsze dane pokazują, że ponad 93% firm uważa branżę za innowacyjną, a automatyzacja procesów, wprowadzenie systemów online oraz sztucznej inteligencji to konieczność, a nawet „być albo nie być” dla biur rachunkowych. Badaniem objęto firmy na terenie całego kraju.

 

Trend szybkiego wzrostu znaczenia innowacji w branży był widoczny już w 2018 roku.  Raport Cube Research dla EY „Wywiady z dyrektorami, osobami decyzyjnymi i księgowymi 149 firm” wskazywał, że 67% osób decyzyjnych jest przekonanych o szybkim wzroście znaczenia nowych technologii w obsłudze firmy. W kolejnych latach nastąpił także wzrost znaczenia rozwiązań IT i AI, a pandemia znacząco przyspieszyła ten proces. Potwierdzają to pierwsze wyniki raportu opracowywanego przez OSCBR, z których wynika, że ponad 93% biur rachunkowych w Polsce jest świadomych kluczowego znaczenia innowacyjności w branży. Ponadto 59% decydentów w przebadanych firmach deklaruje chęć posiadania wpływu oraz samodzielnego zaangażowania się w proces innowacji technologicznych. Kluczowy obszar, wskazywany przez przedstawicieli branży, to wdrożenie technologii, która pozwoli na pracę zdalną z Klientami, uprości procedury oraz uwolni zasoby ludzkie od żmudnych i czasochłonnych czynności związanych z wprowadzaniem i przetwarzaniem dokumentacji finansowej firm. 

 

Dane pokazują, że księgowi zdają sobie sprawę, że lata 2021-2022 to czas rewolucji cyfrowej na rynku usług księgowych dla MSP i może stanowić o „być albo nie być” dla wielu z nich. 

W dużych organizacjach automatyzacja procesów księgowych od lat jest jednym z priorytetów i przebiega w przyspieszonym tempie, a dyrektorzy finansowi są z niej rozliczani. Natomiast dla kilkudziesięciu tysięcy biur rachunkowych w Polsce to rynek, który dopiero znajduje się na początku tej drogi. Dla tych podmiotów samodzielne wdrożenie zaawansowanych technologii jest poza zasięgiem lub wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. 

 

Automatyzacja umożliwia uwolnienie 40-50% zasobów ludzkich w organizacji. 

Nad rozwiązaniem dla branży od lat pracuje spółka CashDirector S.A. Polski fintech zainwestował już w rozwój 4 miliony Euro, a w okresie 2020-2021 planuje zainwestować drugie tyle. Oprócz wkładu założycieli w inwestycję zaangażowali się inwestorzy instytucjonalni: EEC Venture, Luma Ventures oraz TechStars.

 

Dzięki nowoczesnej technologii dane wprowadzane przez księgowych do wyliczenia podatków są również wykorzystywane przez przedsiębiorców do administrowania finansami, kontroli kosztów, monitorowania płynności, oszczędzając ich czas i pozwalając skoncentrować się na rozwijaniu biznesu. Dla biur rachunkowych automatyzacja to możliwość redukcji kosztów obsługi klientów i przeznaczenia czasu księgowych na wspieranie biznesu, zamiast na ręczne księgowanie dokumentów. 

 

Dzięki technologii platforma daje małym firmom możliwości, które wcześniej były dostępne tylko dla dużych przedsiębiorstw, wdrażających skomplikowane i kosztowne systemy ERP.  Dziś jest ona dostępna dla wszystkich biur rachunkowych w Polsce i ich klientów. W tej chwili z naszego rozwiązania korzysta ponad 120 000 małych i średnich biznesów, a system przetwarza rocznie ponad 24 miliony transakcji -  komentuje Rafał Strzelecki, założyciel CashDirector S.A.

 

Opracowane przez CashDirector dla dużych korporacji, a teraz dostępne także dla małych firm, zaawansowane algorytmy wykorzystują mechanizmy sztucznej inteligencji. Rozwiązanie posiada samouczącą się kategoryzację semantyczną, zaawansowany silnik generowania wielowymiarowych księgowań oraz silnik rozrachunkowy. Platforma wykorzystująca te technologie pozwala na obsługę najważniejszych procesów biznesowych przedsiębiorcy, od wystawiania faktur sprzedaży i automatycznego ich księgowania poprzez ściąganie płatności za te faktury i rozrachunki, rejestrowanie kosztów i automatyczną kontrolę zapłat, kończąc na bieżącej automatycznej analizie płynności i planowaniu działań celem uniknięcia problemów z płatnościami za podatki, ZUS, wynagrodzenia czy faktury dostawców. Platforma jest dostępna bezpośrednio z poziomu bankowości online i umożliwia wykonywanie płatności inicjowanych bezpośrednio na platformie. 

 

CashDirector w Polsce, w ramach sieci OSCBR, którą tworzy z mBankiem, współpracuje już z ponad 1700 biurami księgowymi. Technologia dająca jednolitą zintegrowaną platformę do współpracy przedsiębiorców, księgowych i banku została wdrożona w Polsce m.in. przez mBank, a za granicą przez Aion Bank czy MaBankPro. Spółka z powodzeniem realizuje plan ekspansji międzynarodowej i jest obecna we Francji, Włoszech, Niemczech i Belgii.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Czy można przyspieszyć odroczony termin płatności na fakturze? Biuro prasowe
2024-09-27 | 14:30

Czy można przyspieszyć odroczony termin płatności na fakturze?

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności to powszechna praktyka w wielu branżach. Dla firm sprzedających towary i usługi, możliwość zaoferowania klientom
Finanse IdoSell i Adyen łączą siły w obszarze płatności
2024-09-27 | 01:00

IdoSell i Adyen łączą siły w obszarze płatności

IdoSell – lider rynku e-commerce w Polsce – nawiązał strategiczną współpracę z Adyen, globalną platformą technologii finansowych. Od teraz Adyen będzie dostarczać
Finanse Nieprzewidziany wydatek tuż przed wypłatą? Soonly znalazło na to patent(o).
2024-09-26 | 10:00

Nieprzewidziany wydatek tuż przed wypłatą? Soonly znalazło na to patent(o).

Patento to zupełna nowość na polskim rynku finansowym. Zespół Soonly Finance pod kierownictwem Dariusza Deniziaka opracował rewolucyjne rozwiązanie, które umożliwia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.