Red Hat przejmuje spółkę StackRox
Red Hat, Inc., największy na świecie dostawca rozwiązań open source, poinformował o zamiarze przejęcia spółki StackRox ― lidera i innowatora w dziedzinie zabezpieczeń zaprojektowanych z myślą o kontenerach i platformie Kubernetes. Red Hat OpenShift, platforma Kubernetes dla przedsiębiorstw, zostanie rozszerzona o efektywne funkcje zabezpieczeń StackRox. Pomoże to firmie Red Hat w realizacji wizji, jaką jest udostępnienie użytkownikom jednej, kompleksowej platformy umożliwiającej utworzenie, wdrożenie i bezpieczne uruchomienie praktycznie każdej aplikacji w całej chmurze hybrydowej.
Kubernetes, jeden z najszybciej rozwijających się projektów open source, to podstawowa platforma dla natywnych aplikacji chmurowych, które są głównym elementem cyfrowej transformacji mającej obecnie miejsce w wielu branżach. Stosowanie kontenerów i technologii Kubernetes w środowiskach produkcyjnych cały czas zyskuje na popularności, z czym wiążą się nowe wyzwania. Jak informuje firma Gartner, „wykorzystanie kontenerów we wdrożeniach produkcyjnych w przedsiębiorstwach jest wciąż ograniczone z powodu obaw dotyczących bezpieczeństwa, monitorowania, zarządzania danymi i korzystania z połączeń sieciowych”[1]
Aby pokonać te przeszkody, przedsiębiorstwa potrzebują rozwiązań zapewniających bezpieczną platformę dla nowoczesnych obciążeń.
Bezpieczeństwo kontenerów ma związek z bezpieczeństwem systemu Linux. Red Hat jest od dawna liderem w dziedzinie zabezpieczeń chroniących rozwiązania open source dla przedsiębiorstw, od platformy Red Hat Enterprise Linux po nowe, ciągle rozwijane oferty wyznaczające nowoczesne standardy bezpieczeństwa środowisk chmurowych. Na tej podstawie powstał warstwowy model zabezpieczeń platformy OpenShift chroniący kontenery. Integruje on zabezpieczenia we wszystkich fazach cyklu życia kontenerów, od ich tworzenia poprzez wdrażanie po uruchamianie w środowiskach o znaczeniu krytycznym.
Teraz Red Hat może uzupełnić swoje produkty o dodatkowe funkcje StackRox, które wzmocnią, uproszczą i uspójnią zintegrowane zabezpieczenia w otwartych chmurach hybrydowych. Przejęcie spółki StackRox umożliwi wprowadzenie nowych metod ochrony obciążeń chmurowych poprzez rozszerzenie i udoskonalenie natywnych mechanizmów kontrolnych platformy Kubernetes, a także przesunięcie zabezpieczeń do fazy tworzenia kontenerów oraz ich ciągłej integracji/ciągłego dostarczania (CI/CD). W ten sposób powstanie spójne rozwiązanie zapewniające większe bezpieczeństwo całego stosu informatycznego na wszystkich etapach jego cyklu życia.
Firma StackRox została założona w roku 2014 w celu tworzenia nowych typów zabezpieczeń informatycznych dla przedsiębiorstw. Od dwóch lat skupia się na bezpieczeństwie platformy Kubernetes. W odróżnieniu od platform zabezpieczeń kontenerów pierwszej generacji, które często były tylko zorientowane na kontenery, StackRox udostępnia platformę utworzoną specjalnie z myślą o technologii Kubernetes. Ułatwia ona przedsiębiorstwom kontrolę nad środowiskiem informatycznym i egzekwowanie reguł w oparciu o to samo deklaratywne podejście, które stosowane jest w technologii Kubernetes. Umożliwia skalowanie aplikacji przy zachowaniu niezbędnego bezpieczeństwa.
Oprogramowanie StackRox zapewnia widoczność wszystkich klastrów Kubernetes dzięki temu, że komponenty potrzebne do wdrażania reguł i głębokiego gromadzenia danych są instalowane bezpośrednio w infrastrukturze klastrów Kubernetes. Znacznie przyspiesza to i upraszcza wdrażanie zabezpieczeń, a ponadto usprawnia analizę bezpieczeństwa, prowadzenie dochodzeń i stosowanie środków zaradczych. Mechanizm reguł rozwiązania StackRox zawiera kilkaset wbudowanych mechanizmów kontrolnych, które pomagają we wdrażaniu najlepszych procedur dotyczących bezpieczeństwa i standardów branżowych (np. CIS Benchmarks i NIST), zarządzaniu konfiguracją kontenerów i klastrów Kubernetes oraz ochronie środowisk wykonawczych.
Oprócz platformy Red Hat OpenShift, StackRox będzie nadal obsługiwać inne platformy Kubernetes, takie jak Amazon Elastic Kubernetes Service (EKS), Microsoft Azure Kubernetes Service (AKS) i Google Kubernetes Engine (GKE).
StackRox pomaga również w uproszczeniu procesów DevSecOps i zapewnieniu dogłębnego bezpieczeństwa środowisk chmurowych dzięki bezpośredniej integracji z potokami aplikacji oraz narzędziami klienta służącymi do prowadzenia rejestrów, skanowania obrazów i ciągłej integracji / ciągłego rozwoju (CI/CD). W październiku 2020 r. StackRox rozpoczął projekt open source o nazwie KubeLinter, którego celem jest analiza plików YAML i wykresów Helm dotyczących platformy Kubernetes pod kątem poprawności konfiguracji, ze szczególnym uwzględnieniem gotowości do wdrożenia w środowisku produkcyjnym i zapewnienia bezpieczeństwa na wcześniejszych etapach procesu programowania.
Zgodnie ze swoją tradycją Red Hat zamierza po przejęciu przekształcić rozwiązania StackRox w technologie open source. Red Hat będzie nadal wspierać społeczność KubeLinter oraz nowe społeczności, ponieważ pracuje nad przekształceniem oferty StackRox w rozwiązania open source.
Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2021 roku i jest uzależniona od spełnienia zwyczajowych warunków końcowych.
[1] Gartner, Best Practices for Running Containers and Kubernetes in Production, 4 sierpnia 2020 r.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.