Regularne badania profilaktyczne mogą zmniejszyć ryzyko problemów ze wzrokiem
Coraz więcej osób w Polsce zmaga się z wadami wzroku[1]. Świadczy o tym także rosnąca z roku na rok liczba skierowań do optometrystów, którzy profesjonalnie dobierają okulary lub soczewki korekcyjne. Jak wynika z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”, w 2022 roku liczba wizyt u optometrysty w stosunku do liczby wizyt u okulisty wzrosła o 2.2 punktu procentowego[2]. Eksperci Medicover Optyk podkreślają, że regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla zachowania zdrowia oczu i dobrego, komfortowego widzenia.
Niestety, często bagatelizujemy problemy ze wzrokiem i zgłaszamy się do specjalisty dopiero wtedy, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort lub napotykamy trudności w codziennym funkcjonowaniu. Tymczasem wiele problemów z widzeniem rozwija się powoli, a ich wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na skuteczną diagnozę i działanie.
– Współczesny styl życia, predyspozycje genetyczne oraz wielogodzinna praca przy komputerze sprzyjają powstawaniu wad wzroku. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u specjalisty, nawet jeśli wydaje nam się, że nic złego się nie dzieje – mówi Martyna Zep, Ekspert ds. Optometrii Medicover.
Eksperci radzą wykonywanie badań, szczególnie po 40. roku życia, ponieważ wczesne oznaki zmian w widzeniu często zaczynają się właśnie w tym wieku[3]. Skupienie wzroku na jednej odległości przez dłuższy czas powoduje, że mięśnie rzęskowe oka – odpowiedzialne za jego akomodację, czyli dostosowanie się do patrzenia na różne odległości – pozostają napięte, powodując ból oczu i dyskomfort. Może to pogłębiać krótkowzroczność u cierpiących na nią osób.
Częste patrzenie w dal pomaga rozluźnić mięśnie, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko problemów, które z związku z nadmierną ich pracą mogłyby się pojawić. Dlatego, oprócz regularnych wizyt u specjalisty, niezwykle istotne jest codzienne dbanie o higienę wzroku oraz słuchanie zaleceń swojego specjalisty.
– Ważne są regularne przerwy w pracy, podczas których należy spoglądać na oddalone obiekty, a także świadome mruganie, które nawilża powierzchnię oka – dodaje ekspertka.
Marki Medicover: salony Medicover Optyk oraz Lynx Optique do zdrowia oczu podchodzą kompleksowo i wszystkim klientom zapewniają profesjonalne badanie wzroku. Badanie wykonują optometryści specjalizujący się w dobieraniu korekcji optycznej i aplikacji soczewek kontaktowych. Rozpoczyna się ono od obszernego wywiadu, mającego na celu zdefiniowanie problemów i źródeł dyskomfortu klienta, a następnie wzrok jest analizowany pod kątem wpływu pracy i nawyków. Po zakończeniu badania formułowane są zalecenia dotyczące higieny wzroku.
Medicover Optyk oferuje usługi tego typu we wszystkich 38 salonach w Polsce. Każdy z nich posiada wydzielony i profesjonalnie wyposażony gabinet optometryczny, gdzie weryfikowana przez Polskie Towarzystwo Optometryczne kadra świadczy usługi za pomocą nowoczesnych urządzeń. Jednym z nich jest Visioffice®, urządzenie pozwalające na wykonanie spersonalizowanego pomiaru optycznego. Taka procedura umożliwia dobranie soczewek okularowych dostosowanych ściśle do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.
[1] https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/wielkie-badanie-wzroku-coraz-wiecej-polakow-ze-stwierdzona-wada-lub-choroba
[2] Raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”
[3] Get an Eye Disease Screening at 40
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Prawie 3 mln Polek z utrudnionym dostępem do gabinetów ginekologicznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała właśnie do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto jest zlokalizowana w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Bankowość
Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
Wzrost cen w ostatnich miesiącach przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą pierwszą połowę 2025 roku. Zdaniem dr. Jakuba Rybackiego z PIE dopiero w drugiej połowie inflacja może spaść do ok. 3,5 proc. To może oznaczać, że pierwsza obniżka stóp procentowych nie nastąpi na początku roku.
Transport
Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.