Komunikaty PR

Rewitalizacja Budynku Dyrekcji Stoczni zakończona

2020-09-04  |  09:04
Biuro prasowe

Zdjęcia: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84iPlfjeXAtJjabdmc1Q?e=QMgXVL

Po kilkunastomiesięcznym remoncie budynek Dyrekcji odzyskał należyty blask. Wyjątkowy świadek stoczniowej historii, po raz pierwszy zachwyca swoją kompletną i odrestaurowaną formą.

Historia tego wyjątkowego budynku pochodzącego z 1878 roku jest niezmiernie ciekawa. Niemalże przez cały okres swojego funkcjonowania, był nie tylko ważnym miejscem zarządzania stocznią ale również świadkiem najważniejszych wydarzeń społecznych i politycznych związanych ze współczesną historią Polski.

Przez ostatnie kilkanaście lat, budynek był zaniedbywany i niszczał. Sytuacja zmieniła się wraz z przejęciem terenu przez nowego inwestora, Stocznię Cesarską Development, dla której pierwszym celem w procesie rewitalizacji terenu, był kompleksowy remont Budynku Dyrekcji.

Prace obejmowały remont zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz obiektu. Jednymi z wielu wykonywanych działań było wyczyszczenie 160 tys. historycznych cegieł, wymiana lub odrestaurowanie 330 okien, czy ponowne zamontowanie zegara. Warty podkreślenia jest fakt, że większość firm, które były zaangażowane w prace przy budynku, to firmy z Pomorza - mówi Przemysław Kobza, partner w firmie TPS Reapolis, która pełni rolę koordynatora prac konstrukcyjnych projektu. Napawa nas dumą, że w Polsce mamy doskonale wyspecjalizowane firmy, które z pieczołowitością potrafią rewitalizować budynki. Tym bardziej, że w przypadku Dyrekcji, mieliśmy do czynienia z tak ważnym historycznie obiektem – dodaje Przemysław Kobza. 16 miesięcy intensywnych prac remontowych sprawiły, że rewitalizacja Dyrekcji zakończyła się sukcesem, a budynek ponownie może pełnić swoją pierwotną funkcję biurową, stając się tym samym jednym z pierwszych całkowicie zrewitalizowanych budynków na terenach postoczniowych w Gdańsku.

Po gruntownych pracach remontowych, Budynek Dyrekcji znów ma szansę stać się popularnym miejscem pracy. Oficjalne otwarcie budynku miało miejsce 2 września i towarzyszyła mu uroczystość, w której udział wzięli Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Grzelak, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok. Za oprawę otwarcia odpowiedzialna była Akademia Artystyczna z Gdańska, która na ten dzień przygotowała spektakl łączący odziedziczonego ducha tego miejsca z nadzieją niosącą nowe historie. Pokaz łączył budzącą się do życia wspólnotę z siłą i mocą ducha solidarności, miłości, pokoju i wolności. Wśród symboli w czasie pokazu pojawił się znak Victorii oraz motyw złota jako symbolu odnowy tego miejsca w godności i chwale.

Kulminacyjnym akcentem wieczoru było symboliczne przecięcie wstęgi przez właścicieli Stoczni Cesarskiej: Rikkerta Leemana z Alides oraz Nicolasa Baerelle z Revive, Gerarda Schuurmana, Dyrektora Stoczni Cesarskiej Development oraz Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz i Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Igora Strzoka. Tym symbolicznym akcentem rozpoczął się nowy rozdział bogatej historii budynku.

Cieszymy się, że przywróciliśmy do życia ten ważny, nie tylko dla historii Gdańska ale i Polski, budynek. – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej. Szczególnie cieszy nas, że rozpoczynamy drugie życie budynku Dyrekcji, w czasie obchodów 40-lecia sygnowania Porozumień Sierpniowych. Ukończenie remontu budynku Dyrekcji, stanowi dla Nas duży krok w procesie rewitalizacji tej najbardziej historycznej części terenu dawnej Stoczni Gdańskiej i stworzenia  miejsca, które w pełni celebruje kreatywne, innowacyjne i inspirujące życie na miarę XXI wieku.

Już w najbliższym czasie, pracę w budynku Dyrekcji rozpocznie kilka przedsiębiorstw z różnych branż, od IT po doradczą. Budynek oferuje łącznie 4000 m. kw. powierzchni biurowej. Obejmuje to również przestrzeń coworkingową Mind Dock znajdującą się na dwóch najwyższych, dotychczas wyłączonych z użytkowania piętrach. Oprócz tego we wnętrzach przygotowywane zostały sale konferencyjne, strefy relaksu, kawiarnia i wspólne aneksy kuchenne oraz powierzchnia bankietowa do organizacji konferencji, wystaw i imprez na ok. 200 osób.

Zaprojektowane przez Roark Studio oraz pieczołowicie odrestaurowane wnętrza łączą sobie szacunek dla historycznego ducha miejsca wraz z rozwiązaniami spełniającymi wszystkie wymagania nowoczesnego budynku biurowego. Budynek został wyposażony w windę oraz najwyższej klasy sprzęt audiowizualny. Zainstalowano również najnowocześniejszy system wentylacji, który zapewnia zdrowsze środowisko pracy. Dla wygody użytkowników uruchomiono platformę Zapfloor, umożliwiającą bezdotykowy, intuicyjny i bardzo komfortowy system poruszania się po budynku, dzięki której użytkownicy mogą wchodzić do swoich przestrzeni trzymając smartfon przed klamką bez konieczności używania tradycyjnego klucza.

Praca przy obiekcie tego typu wymagała wrażliwości, szacunku, kreatywności oraz cierpliwości. – przekonuje Paulina Lehmann, architekt prowadzący z Roark Studio, pracowni odpowiedzialnej za projekt wnętrz budynku. Dostosowanie budynku do współczesnych wymagań, przy zachowaniu jego zabytkowego charakteru, to trudny i skomplikowany proces, wymagający pracy zespołowej specjalistów wielu branż. – dodaje Paulina Lehmann.

Dyrekcja jest otwarta nie tylko dla swoich najemców, ale również mieszkańców Gdańska, który już wkrótce będą mieli szansę na własne oczy zobaczyć odrestaurowane wnętrza zabytkowego budynku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zrównoważone budownictwo (w końcu) wkracza “na salony” Biuro prasowe
2024-04-29 | 12:13

Zrównoważone budownictwo (w końcu) wkracza “na salony”

Zarówno aktywność regulatorów, jak i rosnąca świadomość społeczeństwa napędzają zmiany w zakresie zrównoważonego budownictwa. Dotyka to także deweloperów
Nieruchomości Augustowska Vita – nowa rodzinna inwestycja Develii na wrocławskich Maślicach
2024-04-29 | 11:15

Augustowska Vita – nowa rodzinna inwestycja Develii na wrocławskich Maślicach

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita, które powstanie na zielonych Maślicach, to projekt dostosowany zwłaszcza do potrzeb młodych
Nieruchomości Wraz z wiosną rośnie zainteresowanie domami
2024-04-29 | 11:00

Wraz z wiosną rośnie zainteresowanie domami

Wiosną i latem zdecydowanie mocniej dostrzegamy zalety wyboru domu bądź mieszkania z ogrodem. Choć nie jest to na rynku duży trend, to taką prawidłowość zauważa przedstawiciel firmy More

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.