Komunikaty PR

Rok 2023 przyniesie zmiany. Sprawdziliśmy, co zmieni się w sektorze zatrudnienia

2023-01-11  |  10:00
Kontakt
Anita Kijanka
Come Creations Group

Chmielna 73
02-904 Warszawa
kontakt|comecreationsgroup.pl| |kontakt|comecreationsgroup.pl
511532142
https://comecreations.group/
  • Rynek IT zmienia się dynamicznie, a zmianom tym sprzyja nie tylko rozwój nowych technologii, ale też globalne trendy, sytuacja polityczna i recesja. Spowolnienie gospodarcze może mieć zauważalny wpływ na naszą codzienną pracę, będziemy poszukiwali nie tylko elastyczności i większego bezpieczeństwa, ale też nowych możliwości zwiększenia naszych dochodów. Co będzie istotne dla  specjalistów IT w nadchodzącym roku? Jakie zmiany pojawią się w tej branży?

W 2023 roku coraz bardziej będą zyskiwać na popularności rozwiązania maksymalizujące korzyści dla obu stron rynku pracy (pracownicy i pracodawcy), np. Web3 oparte o współwłasność (ownership). Web3 to nowa generacja Internetu, cechująca się decentralizacją, która oddaje władzę w ręce użytkowników, a nie korporacji. Procesy biznesowe zyskają więc społecznościowy charakter, a głos użytkowników będzie miał realny wpływ na kierunek rozwoju danej platformy. Przez to relacja z współwłaścicielami-użytkownikami trwale zmieni się w kierunku większej lojalności, zaangażowania, a finalnie satysfakcji i korzyści finansowych

Zatrudnienie na bazie umiejętności

Obawy o potencjalne spowolnienie gospodarcze tyczą się nas wszystkich - także pokolenia Z. W ostatnim badaniu Goldman Sachs 86% z nich potwierdziło, że są świadomi globalnej recesji, która ich nie ominie. Eksperci IT zapewniają, że dzięki dynamicznym zmianom w sektorze nowych technologii zmiany nie będą w tym segmencie zbyt mocno odczuwalne. Jedno natomiast jest pewne - warunki zatrudnienia zmienią się w 2023 r. W obliczu konieczności osiągania krótko- i średnioterminowych wyników, firmy będą coraz częściej zatrudniały na podstawie umiejętności popartych doświadczeniem, a mniej na podstawie potencjału wynikającego z posiadanego dyplomu. Nie wystarczą dobre stopnie, by zyskać i utrzymać pracę naszych marzeń. Już teraz obserwujemy spadek rekrutacji absolwentów. Wielu pracodawców eliminuje dyplomy naukowe na rzecz oceny realnych umiejętności, a potencjał kandydata jest także oceniany przez jego kreatywność. Obecnie samo ukończenie studiów to za mało, w IT liczą się potwierdzone umiejętności.

  • Młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy muszą korzystać z możliwości uczenia się zintegrowanego z pracą, takich jak staże, praktyki i programy przyuczania do zawodu, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie i rozwijać umiejętności. Aby podnosić kwalifikacje, w 2023 roku jeszcze bardziej popularne stanie się czerpanie wiedzy wśród sprawdzonej społeczności, działającej w podobnych obszarach, w tym społeczności deweloperów. Odpowiadając na te potrzeby stworzyliśmy pierwszą w Europie Web3 Community Company, która nie tylko łączy swoich użytkowników, ale też  pomaga im uzyskać dostęp do projektów globalnych korporacji. Co ważne i nowe - na naszym Discordzie użytkownicy będa dzielić się swoją więdzą i doświadczeniem, co pomoże im podnosić swoje kompetencje i rozwijać społeczność Specjalistów IT. - mówi Dariusz Kornacki z Wennect.

Siła elastyczności

Rok 2023 upłynie pod znakiem elastyczności. Eksperci prognozują, że w ciągu najbliższych dwóch lat brak znacznej liczby Specjalistów IT może wpływać na wyniki finansowe korporacji. Według danych Deloitte, w ostatnim roku 82% amerykańskich przedsiębiorstw wstrzymało realizację projektów transformacji cyfrowej z powodu braku kadry i właściwych dla prowadzonych projektów umiejętności. W Polsce dysponujemy siłą efektywności kosztowej, gdzie (jeszcze) można nawiązać współpracę ze specjalistą, po stawkach niższych niż w innych krajach UE, czy  w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Ale nic nie trwa wiecznie.

Dlatego duże organizacje będą musiały poszukiwać zróżnicowanych sposobów na pozyskanie pracowników - dzięki wynagrodzeniu, zapewnieniu elastycznych warunków pracy oraz innowacyjnemu podejściu do globalnych trendów jak np. Ownership, Web3, Community. Specjaliści IT będą natomiast poszukiwali nie konkretnie określonego pracodawcy, a projektów, które są zgodne z ich oczekiwaniami. I odpowiednio dobrane do ich potrzeb.

  • Poszukiwanie nowego projektu czy nowej pracy będzie polegało na dopasowaniu umiejętności i oczekiwań specjalisty IT do projektu, gwarantując obydwu stronom bezpieczeństwo jego wykonania.  - dodaje ekspert.

Eksperci mówią, że zmiana trendów to szansa dla Polskich talentów IT, którzy są doświadczeni w branży nowych technologii i przez to poszukiwani przez międzynarodowe korporacje. 

Decentralizacja danych i budowanie zaufanych społeczności

Nowy rok będzie też bogatszy w rozwiązania Web3. Decentralizacja danych w kolejnych miesiącach może pomóc w odbudowaniu zaufania w sieci, które w ostatnich latach przeżywa kryzys. Nie jest tajemnicą, że  blockchain i tokeny są sercem powstającej nowej generacji internetu - Web3. Tak zbudowana infrastruktura pomoże powiązać zaangażowanie użytkowników z wartością dodaną danego ekosystemu. Co ważne, twórcy w Web3 są właścicielami każdej treści, jaką wytworzą i która jest zapisaną w blockchain. Dla przykładu, może być to rekomendacja, polecenie usługi czy wykonawcy projektu. 

Nieodłącznym elementem świata Web3 stanie się więc budowanie społeczności, które będzie stanowiło główny kierunek w komunikacji internetowej w kolejnych latach. Będzie to miało wpływ na zapewnienie transparentność w procesie rekrutacyjnym i zatrudnianiu pracowników. Dodatkowo takie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo pracy, poprzez zabezpieczenie płatności i umów z pracodawcami.

Ownership da wpływ

Przyszły rok będzie cechowała intensyfikacja dzielenia się - wiedzą, doświadczeniem, jak również wspólną inicjatywą. Zdaniem ekspertów zmienią się nasze tendencje w zakresie korzystania z serwisów i platform internetowych. Chętniej będziemy angażowali się w tych miejscach, gdzie nasze zdanie będzie ważne dla innych i gdzie będziemy mogli wybierać rozwiązania, mieć wpływ na rozwój, a przy okazji dodatkowo na tym zarobić. Na platformie Wennect sprawczość zyskamy np. dzięki głosowaniu z użyciem tokenów, które otrzymamy poprzez czynny udział w życiu społeczności.

  • Według światowych prognoz w przyszłym roku ownership - czyli nowy model biznesowy angażujący społeczności - będzie zyskiwał na popularności i da użytkownikom możliwość decydowania o kształcie serwisu czy usługi. W tym modelu społeczność dostaje dodatkowe profity w postaci tokenów i dzięki nim ma wpływ na to, jak rozwiną się dane inicjatywy, co bezpośrednio przełoży się na ich rentowność.  - twierdzi Kornacki.

Można powiedzieć, że w praktyce ownership stanie się nową formą generowania dochodu pasywnego, gdzie zaangażowanie w budowanie wartości społeczności będzie bezpośrednio przekładało się  na konkretną wartość finansową. Trend ten pozostanie z nami nie tylko w okresie recesji, ale na długie lata zmieni oblicze świata rekrutacji.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Come Creations Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów

Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.

Firma

Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.

Ochrona środowiska

Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.