Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym
Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa Każda Puszka Cenna, w Polsce wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat nadchodzących zmian podczas happeningu na wrocławskim Placu Solnym.
W ramach nowych przepisów wszystkie metalowe puszki o pojemności do 1 litra objęte będą kaucją w wysokości 0,50 zł, która doliczona zostanie do każdej sztuki opakowania podczas zakupu napoju. Do odbioru kaucji nie będą potrzebne paragony, ale wymogiem jest, aby opakowanie zostało zwrócone w formie niezgniecionej. Tymczasem do tej pory polscy konsumenci byli przyzwyczajeni do zgniatania puszek. Eksperci od dawna podkreślają, że aby w pełni wykorzystać potencjał nowego systemu, konieczna jest edukacja na temat jego zasad.
- W początkowym okresie obok siebie funkcjonowały będą puszki objęte kaucją oraz niekaucjonowane. Te drugie mogą być wprowadzone do obrotu handlowego najpóźniej 31 grudnia 2025 r. Odróżnienie puszek kaucjonowanych będzie możliwe dzięki specjalnemu logo z napisem KAUCJA i podaną jej wysokością. To specjalne oznaczenie musi obowiązkowo znaleźć się na każdym opakowaniu objętym kaucją w Polsce – informuje Jacek Wodzisławski, Prezes Fundacji RECAL odpowiedzialnej w Polsce za inicjatywę Każda Puszka Cenna.
Animatorzy inicjatywy Każda Puszka Cenna, która działa na rzecz odpowiedzialnego zagospodarowania odpadów w przestrzeni publicznej, we współpracy z siecią handlową Żabka promowali recykling puszek po napojach oraz założenia systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym. 7 czerwca stanęła tam instalacja pop-art wykonana z 2 000 sztuk niezgniecionych puszek, układających się w wielokolorowy wzór nawiązujący do dbania o Ziemię. Obok instalacji wykonanej specjalnie na wrocławskie wydarzenie na honorowym miejscu pojawił się automat do przyjmowania puszek.
- Jako Każda Puszka Cenna wspieramy wejście systemu kaucji na puszki napojowe. We współpracy z Żabką, która jest największą siecią handlową w Polsce, zwracamy uwagę na domykanie obiegu surowca oraz na to, że aluminium to materiał, który może i powinien być przetwarzany w nieskończoność i to bez utraty jakości – podkreśla Paweł Wiśnioch, Każda Puszka Cenna.
- Wybór miejsca prowadzonych działań jest nieprzypadkowy, bo Wrocław to kolejne duże miasto, w którym we wszystkich sklepach Żabka przyjmujemy od klientów właśnie puszki i butelki PET po napojach. To element naszych przygotowań do wdrożenia systemu kaucyjnego, który wystartuje już za niecałe 4 miesiące – podsumowuje Patrycja Aremke, Kierownik Zespołu Ochrony Środowiska w Żabka Polska.
Źródło: Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.