Rozwiązania do symulacji zwiększają poziom bezpieczeństwa
East Side Consulting GmbH
Paderewskiego 1E
05-120 Legionowo
nazarewicz|east-side-consulting.pl| |nazarewicz|east-side-consulting.pl
+48 660 469 706
www.east-side-consulting.com/
Z uwagi na fakt, że pandemia COVID-19 przyczynia się do powstawania zaległości edukacyjnych u ponad miliarda dzieci i młodzieży, jednym z globalnych priorytetów jest jak najszybsze wznowienie bezpiecznego nauczania w szkołach. Aby mieć swój wkład w bezpieczny powrót uczniów i nauczycieli do szkół, firma Dassault Systèmes pokazała, jak rozwiązania do symulacji, które od lat stosuje się przy optymalizacji projektów przemysłowych, mogą ułatwić tworzenie rozwiązań pozwalających zwiększyć poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach szkolnych.
Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Znajomość fizyki przepływu powietrza i zdolność przewidywania kierunków rozprzestrzeniania się skażonych wirusem cząsteczek może pomóc w określeniu kroków, jakie należy podjąć w celu ograniczenia ryzyka. W tym celu firma Dassault Systèmes użyła aplikacji SIMULIA bazującej na platformie 3DEXPERIENCE, aby pokazać to, czego nie widać gołym okiem, oraz zaprezentować i oszacować skuteczność rozmieszczenia wentylacji w klasie, a także przedstawić układ stolików i krzeseł minimalizujący ryzyko ekspozycji na patogen.
Symulacja pokazała możliwość znaczącego ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa drogą kropelkową dzięki maskom, jednak ich noszenie nie jest obowiązkowe we wszystkich szkołach. Co więcej, w nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach kropelki skażone patogenem mogą unosić się w powietrzu dłużej, a także osiadać zarówno na ubraniach, jak i wyposażeniu. Dassault Systèmes stworzyło symulację pomieszczenia, w którym znajduje się zarażony wirusem uczeń, z zastosowaniem różnych rodzajów systemów wentylacyjnych. W miarę emitowania skażonych cząsteczek przez zarażonego ucznia symulacja wykazała, że system wentylacyjny z włączonym centralnym wentylatorem wyciągowym generował przepływ powietrza transportujący skażone kropelki obecne w powietrzu poza pomieszczenie, ograniczając ich liczbę.
Dassault Systèmes przetestowało i oceniło skuteczność poszczególnych konfiguracji pomieszczenia przy różnym przepływie powietrza, aby znaleźć układ stolików i krzeseł pozwalający ograniczyć ryzyko infekcji wśród uczniów. Zespół badaczy wziął pod uwagę m.in. temperaturę panującą w pomieszczeniu, obciążenie wirusowe zarażonych uczniów oraz średni rozmiar cząsteczki, a następnie wskazał optymalną konfigurację przy użyciu narzędzi do analizy naukowej.
Aplikacje i usługi SIMULIA Dassault Systèmes nie tylko zwiększają bezpieczeństwo pomieszczeń w szkołach, ale także są wykorzystywane przez inżynierów budowlanych i kierowników obiektów podczas ewaluacji przestrzeni publicznych i roboczych na potrzeby zwiększania bezpieczeństwa w szpitalach, fabrykach, biurach, domach, mieszkaniach oraz na lotniskach.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.