Rozwiązania do symulacji zwiększają poziom bezpieczeństwa
East Side Consulting GmbH
Paderewskiego 1E
05-120 Legionowo
nazarewicz|east-side-consulting.pl| |nazarewicz|east-side-consulting.pl
+48 660 469 706
www.east-side-consulting.com/
Z uwagi na fakt, że pandemia COVID-19 przyczynia się do powstawania zaległości edukacyjnych u ponad miliarda dzieci i młodzieży, jednym z globalnych priorytetów jest jak najszybsze wznowienie bezpiecznego nauczania w szkołach. Aby mieć swój wkład w bezpieczny powrót uczniów i nauczycieli do szkół, firma Dassault Systèmes pokazała, jak rozwiązania do symulacji, które od lat stosuje się przy optymalizacji projektów przemysłowych, mogą ułatwić tworzenie rozwiązań pozwalających zwiększyć poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach szkolnych.
Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Znajomość fizyki przepływu powietrza i zdolność przewidywania kierunków rozprzestrzeniania się skażonych wirusem cząsteczek może pomóc w określeniu kroków, jakie należy podjąć w celu ograniczenia ryzyka. W tym celu firma Dassault Systèmes użyła aplikacji SIMULIA bazującej na platformie 3DEXPERIENCE, aby pokazać to, czego nie widać gołym okiem, oraz zaprezentować i oszacować skuteczność rozmieszczenia wentylacji w klasie, a także przedstawić układ stolików i krzeseł minimalizujący ryzyko ekspozycji na patogen.
Symulacja pokazała możliwość znaczącego ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa drogą kropelkową dzięki maskom, jednak ich noszenie nie jest obowiązkowe we wszystkich szkołach. Co więcej, w nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach kropelki skażone patogenem mogą unosić się w powietrzu dłużej, a także osiadać zarówno na ubraniach, jak i wyposażeniu. Dassault Systèmes stworzyło symulację pomieszczenia, w którym znajduje się zarażony wirusem uczeń, z zastosowaniem różnych rodzajów systemów wentylacyjnych. W miarę emitowania skażonych cząsteczek przez zarażonego ucznia symulacja wykazała, że system wentylacyjny z włączonym centralnym wentylatorem wyciągowym generował przepływ powietrza transportujący skażone kropelki obecne w powietrzu poza pomieszczenie, ograniczając ich liczbę.
Dassault Systèmes przetestowało i oceniło skuteczność poszczególnych konfiguracji pomieszczenia przy różnym przepływie powietrza, aby znaleźć układ stolików i krzeseł pozwalający ograniczyć ryzyko infekcji wśród uczniów. Zespół badaczy wziął pod uwagę m.in. temperaturę panującą w pomieszczeniu, obciążenie wirusowe zarażonych uczniów oraz średni rozmiar cząsteczki, a następnie wskazał optymalną konfigurację przy użyciu narzędzi do analizy naukowej.
Aplikacje i usługi SIMULIA Dassault Systèmes nie tylko zwiększają bezpieczeństwo pomieszczeń w szkołach, ale także są wykorzystywane przez inżynierów budowlanych i kierowników obiektów podczas ewaluacji przestrzeni publicznych i roboczych na potrzeby zwiększania bezpieczeństwa w szpitalach, fabrykach, biurach, domach, mieszkaniach oraz na lotniskach.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.