Ruszają zapisy na sprzedaż akcji Play Communications w wezwaniu
Fot. Adobe Stock
Od dzisiaj, 19 października, inwestorzy mogą składać zapisy na sprzedaż akcji Play Communications w wezwaniu ogłoszonym przez Iliad S.A. Wiodący francuski dostawca usług telekomunikacyjnych zamierza nabyć 100% akcji właściciela czołowej sieci komórkowej w Polsce. Wezwanie zostało ogłoszone za pośrednictwem Société Generale i Santander Biuro Maklerskie. Zapisy na sprzedaż akcji przyjmowane będą do 17 listopada br. przez Santander Biuro Maklerskie, natomiast inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy także za pośrednictwem pięciu domów maklerskich wchodzących w skład konsorcjum detalicznego.
Iliad oferuje 39 zł za każdą akcję Play Communications, co oznacza 39% premii wobec kursu zamknięcia z dnia poprzedzającego ogłoszenie wezwania. Proponowana cena jest również wyższa o 27% od średniego kursu akcji spółki na GPW ważonego wolumenem obrotu za ostatnie 3 miesiące poprzedzające ogłoszenie wezwania oraz o 27% wyższa od średniego kursu ważonego wolumenem obrotu z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania.
W opublikowanym 21 września br. stanowisku, Rada Dyrektorów Play Communications oceniła, że oferowana przez Iliad cena 39 zł za akcję odpowiada wartości godziwej spółki.
Ponadto, dwóch największych akcjonariuszy Play Communications – Kenbourne Invest II S.à r.l. oraz Tollerton Investments Limited – posiadających łącznie około 40,2% akcji spółki zobowiązało się do sprzedaży na rzecz Iliad wszystkich posiadanych akcji Play Communications w ramach wezwania, niezależnie od ewentualnego pojawienia się jakiejkolwiek konkurencyjnej oferty, pod warunkiem wydania przez Komisję Europejską decyzji o niewyrażaniu sprzeciwu wobec zgłoszonej koncentracji (spodziewanej do 26 października 2020 r.). Umowa ta gwarantuje Iliad większość miejsc w Radzie Dyrektorów Play Communications.
Zapisy na sprzedaż akcji w wezwaniu przyjmowane są do 17 listopada 2020 r. przez Santander Biuro Maklerskie. Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy także za pośrednictwem domów maklerskich wchodzących w skład konsorcjum detalicznego, tj. Biuro Maklerskie mBanku, Millennium Dom Maklerski S.A., Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego oraz Biuro Maklerskie Pekao.
Iliad zamierza nabyć 100% akcji Play Communications, tj. 254 625 876 akcji. Dojście wezwania do skutku nie jest uzależnione od liczby akcji objętych zapisami. W przypadku osiągnięcia progu 95%, Iliad nie wyklucza przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych oraz wycofania spółki z obrotu giełdowego.
Iliad jest właścicielem Free, twórcy Freebox, pierwszego, wielousługowego urządzenia dostępowego do internetu wykorzystującego technologię ADSL. Free stoi za licznymi innowacjami w segmencie szerokopasmowego i ultraszybkiego łącza szerokopasmowego (VoIP, IPTV, zryczałtowane plany połączeń do wielu lokalizacji, itp.). Od stycznia 2012 r. Free wprowadził możliwość korzystania z telefonów komórkowych dla każdego, oferując proste, bez konieczności podpisywania długoterminowych umów, oferty w bardzo atrakcyjnych cenach. Na dzień 30 czerwca 2020 r. z Free korzystało prawie 20 mln abonentów (6,6 mln abonentów usług szerokopasmowych i ultraszybkich łączy szerokopasmowych oraz 13,4 mln abonentów telefonii komórkowej). 29 maja 2018 r. Grupa Iliad uruchomiła swoją sieć komórkową we Włoszech pod marką Iliad, stając się czwartym operatorem w kraju i na dzień 30 czerwca 2020 r. miała prawie 6,3 mln abonentów.
Nota Prawna:
Wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji Play Communications S.A., ogłoszone przez Iliad S.A. stosownie do art. 90a ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 września 2017 r. w sprawie wzorów wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółki publicznej, szczegółowego sposobu ich ogłaszania oraz warunków nabywania akcji w wyniku tych wezwań oraz luksemburskiej ustawy z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie ofert przejęć, ze zmianami, („Wezwanie”), jest przeprowadzane na podstawie dokumentu Wezwania, opublikowanego w języku polskim, który stanowi jedyny prawnie wiążący dokument zawierający informacje na temat Wezwania.
Niniejszy Komunikat ma wyłącznie charakter informacyjny, nie jest i nie może być uważany jako oferta sprzedaży akcji czy zaproszenie do nabycia akcji. Nie jest on również rekomendacją czy akcjonariusze powinni albo nie powinni odpowiedzieć na Wezwanie.

Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów

Smartfony: długi i cyberataki – pokolenie Z na celowniku hakerów

Porównywarki telefonów - pomoc przy zakupie smartfona
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.