Komunikaty PR

Rynek P2P lending w rozkwicie

2021-02-24  |  16:00
Kontakt

Katarzyna Kuczyńska
KLANG! Media

Prosta 68
00-858 Warszawa
k.kuczynska|klangmedia.pl| |k.kuczynska|klangmedia.pl
503987119
www.klangmedia.pl
Do pobrania docx ( 0.29 MB )

Pożyczki P2P przeżywają obecnie peak zainteresowania. Sektor ciągle poszerza się o nowe grupy docelowe. Globalny rynek P2P lending już ponad dwa lata temu osiągnął wartość 15 miliardów dolarów. Szacunki wskazują jasno na dalsze wzrosty. Pomimo globalnej pandemii Covid19, mówi się o dobiciu do granicy 44 miliardów USD w 2024 roku.   

 

Mianem “peer to peer lending” lub “social lending” określa się ekosystem transakcji pożyczkowych odbywających się przy udziale osób fizycznych, z wyłączeniem jakichkolwiek instytucji finansowych, jako tzw. strony trzeciej. W tego typu interakcje zainteresowani wchodzą za pośrednictwem dedykowanych platform online.     

- Serwisy pożyczkowe P2P łączą zainteresowanych zdobyciem świadczenia bezpośrednio z potencjalnymi inwestorami. Na początku pożyczkodawca musi otworzyć konto, za pomocą którego określa jaką kwotę chce przeznaczyć na pożyczki. Pożyczkobiorca po zdefiniowaniu swojego profilu finansowego przypisywany jest do konkretnej kategorii ryzyka kredytowego. Dzięki temu inwestorzy otrzymują przejrzysty rejestr potencjalnych interesariuszy, który pozwala im na tworzenie indywidualnie dopasowanych ofert kredytowych - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl) 

Na procesie kredytowym zarabia zarówno pożyczkodawca (dzięki oprocentowaniu świadczeń), jak i serwis pośredniczący (dzięki pobieraniu opłat z każdej transakcji).

 

P2P lending kiedyś i dzisiaj

Pożyczki P2P początkowo przeznaczone były dla osób z niską zdolnością kredytową lub ludzi z innych powodów nieobsługiwanych przez konwencjonalne instytucje pożyczkowe. W ostatnich latach sektor ewoluuje, przyciągając coraz szersze grono zainteresowanych - od posiadaczy kart kredytowych, chcących spłacić debet przy niższym koszcie, przez właścicieli domów finansujących remont dzięki pożyczce, po przyszłych właścicieli samochodów, zaciągających zobowiązanie na zakup pojazdu.

Rozwój branży widoczny jest także w liczbach. Już w 2018 roku globalny rynek pożyczek P2P osiągnął wartość około 15 miliardów USD. Przewidywania mówią o osiągnięciu granicy 44 miliardów USD w 2024, przy zachowaniu przewidywanego CAGR na poziomie 19 proc. 

- Z dużym prawdopodobieństwem bieżący rok również upłynie dla sektora pożyczek P2P pod znakiem rozwoju. Coraz więcej osób poszukuje łatwo dostępnych, szybkich i w miarę tanich źródeł finansowania. P2P lending idealnie wpasowuje się w tak postawione oczekiwania konsumenckie - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl). - Rozwojowi branży nie przeszkodziły czasowe niepokoje na początku 2020 związane z pandemią Covid19, skutkujące zacieśnieniem kryteriów kredytowych przez pożyczkodawców. Sytuacja była przejściowa. Niecały rok później jesteśmy w miejscu, gdzie P2P lending jest przedstawiany przez magazyn Forbes jako jeden z nadchodzących trendów branży fintech na 2021 rok - dodaje.   

 

Social lending pod lupą, czyli wady i zalety pożyczek P2P

Pomimo wzorowego rozwoju i pozytywnych prognoz wzrostowych dla sektora, system pożyczek P2P nie jest wolny od wad oraz ryzyka. Pierwszym i dość oczywistym przykładem jest ryzyko braku zwrotu pożyczonych pieniędzy.   

- Każda platforma posiada w zanadrzu indywidualną procedurę na wypadek sytuacji, gdzie dłużnik nie zwraca zobowiązania i to na to powinni zwracać szczególną uwagę potencjalni inwestorzy - tłumaczy Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl). - Pamiętajmy, że paliwem napędowym popularności całego systemu pożyczek społecznych jest niski próg wejścia jeśli chodzi o zdolność kredytową pożyczkobiorcy. Implikuje to, że problem z odzyskaniem należności będzie występował częściej niż w przypadku np. banków. Pożyczkodawcy powinni mieć to na uwadze - dodaje.

Jeśli chodzi o stronę techniczną, równie dużym niebezpieczeństwem dla pożyczkodawcy w kontekście odzyskiwania długu jest ryzyko upadku serwisu pośredniczącego. Warto w tym miejscu przytoczyć przykład brytyjskiego inwestora, który stracił 150 milionów funtów nakładu w wyniku plajty serwisu Lendy.    

Pomimo wyżej przytoczonych zagrożeń, sektor P2P lending prosperuje znakomicie, co zostało opisane we wcześniejszej części materiału. Jakie są więc zalety, które przyciągają tak duże zainteresowanie? 

- Na pewno dużą zaletą pożyczek P2P jest fakt, że cały proces kredytowy odbywa się w 100 proc. online. Uzyskanie finansowania, bez wychodzenia z domu, chociaż coraz bardziej powszechne, wciąż dla części pożyczkobiorców stanowi ważną kartę przetargową - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl). - Na pewno dużą rolę w tym kontekście odgrywają takie czynniki jak negocjowalność i elastyczność rat oraz przywoływane przeze mnie wcześniej relatywnie niskie wymogi co do zdolności kredytowej - dodaje. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KLANG! Media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Wyzwania dla polskiego biznesu Biuro prasowe
2024-08-14 | 08:30

Wyzwania dla polskiego biznesu

Według danych Polskiego Związku Faktorów, w pierwszej połowie 2024 roku firmy faktoringowe wykupiły należności warte 228,3 mld zł. To o 1,1% więcej niż
Finanse Coraz więcej lokat w bankach na 7% i więcej - raport rankomat.pl
2024-08-13 | 14:00

Coraz więcej lokat w bankach na 7% i więcej - raport rankomat.pl

Trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2024-08-13 | 10:41

Terminal płatniczy w telefonie i tablecie – eService tom na Android

eService  wprowadza nową – rozszerzoną wersję rozwiązania umożliwiającego przyjmowanie płatności zbliżeniowych za pomocą telefonów, tabletów oraz innych urządzeń z systemem Android. Rozwiązanie korzysta

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Problem głodu i niedożywienia istnieje także w Polsce. Potrzeba poważnej dyskusji o rolnictwie i produkcji żywności

Setki tysięcy dzieci i seniorów w Polsce żyją w skrajnym ubóstwie, czego efektem są głód lub niedożywienie, które mogą prowadzić do pogłębiania problemów zdrowotnych. Z kolei rolnicy produkujący żywność borykają się z wysokimi kosztami produkcji i niskimi cenami żywności w skupie, które nie zawsze rekompensują nakłady. Do tego dochodzi nieprzewidywalność produkcji, pogłębiana przez zmiany klimatyczne. Jednocześnie w dobie rosnących zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego w gospodarstwach domowych i w łańcuchach dostaw wciąż na wielką skalę marnuje się produkty spożywcze. To wszystko powoduje, że potrzebujemy w Polsce dyskusji o zmianach w systemie.

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.