Rzetelni przedsiębiorcy mimo pandemii
225 firm z całej Polski odebrało Złote i Diamentowe Certyfikaty Rzetelności podczas jubileuszowej X gali, która w tym roku ze względu na pandemię odbyła się w Internecie. Tegoroczna uroczystość była jednak wyjątkowa nie tylko z tego powodu – uczciwych przedsiębiorców uhonorowanych specjalnymi wyróżnieniami było w tym roku blisko 90 więcej niż w 2019 r. I to wbrew coraz częstszemu wykorzystywaniu pandemii jako pretekstu do nieetycznych zachowań w biznesie.
Jak wynika z badania „Nieetyczne zachowania firm podczas pandemii” przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Rzetelnej Firmy, co czwarty przedsiębiorca z sektora MŚP w czasie pandemii dostrzega nieetyczne zachowania wśród swoich kontrahentów. Do najczęściej podawanych przykładów takich zachowań należy niewywiązywanie się ze zobowiązań, w tym terminów płatności (46,5%). Na drugim miejscu znalazło się narzucanie niekorzystanych warunków współpracy, w tym na przykład długich terminów płatności (35%). Co czwarty przedsiębiorca jako niewłaściwe zachowanie podawał renegocjację umów pod pretekstem epidemii.
- Przed takim zachowaniem z pewnością uchronią się kontrahenci przedsiębiorstw zrzeszonych w programie Rzetelna Firma, a więc takich, którzy uczciwość w biznesie i transparentność płatniczą oraz jasne warunki współpracy stawiają nad wszystko inne. Każdego roku nagradzamy najrzetelniejszych przedsiębiorców. To wyróżnienie jest niezwykle cenne zwłaszcza dziś, w tak niepewnym dla polskich firm czasie. Z badań Rzetelnej Firmy wynika, że 22 proc. przedsiębiorców mówi, że ma pieniądze, ale nie płaci, ponieważ chce je zachować na czarną godzinę. Nasi laureaci nie dopuszczają się takich praktyk. Funkcjonują w tym trudnym czasie i nieustannie budują rzetelność w biznesie oraz promują uczciwe zachowania. Za co należą im się gratulacje i jak nigdy to wyjątkowe wyróżnienie, jakim są Certyfikaty Rzetelności – mówi Paweł Prządka, wiceprezes Zarządu Kaczmarski Group, który pełnił rolę gospodarza gali.
W Programie Rzetelna Firma mogą uczestniczyć przedsiębiorcy, którzy nie widnieją na liście dłużników Krajowego Rejestru Długów. Ich docenienie jest bardzo ważne, zwłaszcza, że 57% Polaków rozpoznaje Certyfikat Rzetelnej Firmy. A w tym niepewnym czasie przedsiębiorcy i konsumenci potrzebują odnieść się do czegoś stałego i gwarantującego rzetelność. Dlatego chętniej będą wybierać produkty i usługi cenionych oraz wyróżnianych firm.
W związku z pandemią jubileuszowa Gala Złotych Certyfikatów Rzetelności odbyła się w sieci. Uroczystość prowadził Marcin Prokop, a honory gospodarza czynił Paweł Prządka, wiceprezes Zarządu Kaczmarski Group, w ramach którego działa Rzetelna Firma. Rozdano 225 Certyfikatów Rzetelności, w tym 181 Złotych Certyfikatów, które wręczyła Paulina Waniak, kierownik Centrum Obsługi Klienta w Kaczmarski Group. 44 Diamentowe Certyfikaty Rzetelności, dla firm które uzyskały Złoty Certyfikat przez kolejne 5 lat, wręczyła Magdalena Kamińska, dyrektor Departamentu Sprzedaży. Techniczną organizacją uroczystości z się agencja September Events.

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.