Savills IM: obiekty flagowego funduszu logistycznego ELF 2 w pełni wynajęte
Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, wynajął ostatnią dostępną przestrzeń w obiekcie z portfolio funduszu European Logistics Fund 2 (ELF 2). Firma Phoenix Pharma, wchodzącą w skład Grupy Phoenix, zdecydowała się powiększyć dotychczasowy najem w parku logistycznym w Konotopie pod Warszawą o dodatkowe 5 690 mkw. Na mocy nowej, długoterminowej umowy, spółka wynajmuje obecnie 12 450 mkw. Centrum logistyczne w Konotopie oferuje łącznie 42 000 mkw. powierzchni magazynowej klasy A i jest aktualnie w pełni wynajęte. Portfel funduszu ELF 2, założonego w 2015 roku, obejmuje 28 obiektów logistycznych o wartości przekraczającej 1 mld euro, znajdujących się w Niemczech, Szwecji, Holandii, Francji, Polsce i Hiszpanii.
Ostatnio skomercjalizowany park znajduje się w Konotopie, miejscowości oddalonej o około 15 kilometrów na zachód od Warszawy. Park magazynowy usytuowany jest bezpośrednio przy obwodnicy stolicy Polski, dzięki czemu jest doskonale skomunikowany z międzynarodową siecią autostrad, centrum miasta oraz lotniskiem. Savills IM nabył nowo wybudowane centrum dystrybucyjne w 2019 roku w transakcji off-market, bezpośrednio od dewelopera. Obiekt posiada certyfikat BREEAM In-Use
Dzięki ekspansji Phoenix Pharma w centrum magazynowym w Konotopie, wszystkie obiekty wchodzące w skład portfela funduszu ELF 2 są obecnie w pełni wynajęte. Portfolio nieruchomości ELF 2 zawsze charakteryzowało się bardzo wysokim wskaźnikiem komercjalizacji, który jeszcze przed transakcją w Konotopie wynosił 99%.
Sebastian Schambeck, Associate Director Portfolio Management, Savills IM, skomentował:
„Jesteśmy dumni, że pomimo bardzo wymagającej sytuacji rynkowej wynajęliśmy wszystkie powierzchnie w naszym największym, europejskim funduszu logistycznym ELF 2, który dysponuje łączną powierzchnią najmu wynoszącą 930 000 mkw. To pokazuje, że popyt na powierzchnie logistyczne nadal jest duży – kluczowe są jednak odpowiednie lokalizacje i wysoka jakość obiektów. Pełna komercjalizacja dowodzi, że wybraliśmy właściwe nieruchomości i lokalizacje przy zakładaniu funduszu już w 2015 roku.”
Christian Müller, Head of Research & Strategy, Savills IM, dodał:
„Podobnie jak w innych krajach europejskich, także w Polsce, po okresie silnego wzrostu zapotrzebowania na powierzchnie logistyczne podczas pandemii COVID-19, popyt na przestrzenie magazynowe osłabł w ostatnich miesiącach. Pozyskiwanie najemców stało się znacznie trudniejsze i zajmuje więcej czasu. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że pomimo tych trudności w pełni wynajęliśmy zarówno przestrzeń w Konotopie, jak i w całym portfelu ELF 2.”

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.