Savills IM: obiekty flagowego funduszu logistycznego ELF 2 w pełni wynajęte
Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, wynajął ostatnią dostępną przestrzeń w obiekcie z portfolio funduszu European Logistics Fund 2 (ELF 2). Firma Phoenix Pharma, wchodzącą w skład Grupy Phoenix, zdecydowała się powiększyć dotychczasowy najem w parku logistycznym w Konotopie pod Warszawą o dodatkowe 5 690 mkw. Na mocy nowej, długoterminowej umowy, spółka wynajmuje obecnie 12 450 mkw. Centrum logistyczne w Konotopie oferuje łącznie 42 000 mkw. powierzchni magazynowej klasy A i jest aktualnie w pełni wynajęte. Portfel funduszu ELF 2, założonego w 2015 roku, obejmuje 28 obiektów logistycznych o wartości przekraczającej 1 mld euro, znajdujących się w Niemczech, Szwecji, Holandii, Francji, Polsce i Hiszpanii.
Ostatnio skomercjalizowany park znajduje się w Konotopie, miejscowości oddalonej o około 15 kilometrów na zachód od Warszawy. Park magazynowy usytuowany jest bezpośrednio przy obwodnicy stolicy Polski, dzięki czemu jest doskonale skomunikowany z międzynarodową siecią autostrad, centrum miasta oraz lotniskiem. Savills IM nabył nowo wybudowane centrum dystrybucyjne w 2019 roku w transakcji off-market, bezpośrednio od dewelopera. Obiekt posiada certyfikat BREEAM In-Use
Dzięki ekspansji Phoenix Pharma w centrum magazynowym w Konotopie, wszystkie obiekty wchodzące w skład portfela funduszu ELF 2 są obecnie w pełni wynajęte. Portfolio nieruchomości ELF 2 zawsze charakteryzowało się bardzo wysokim wskaźnikiem komercjalizacji, który jeszcze przed transakcją w Konotopie wynosił 99%.
Sebastian Schambeck, Associate Director Portfolio Management, Savills IM, skomentował:
„Jesteśmy dumni, że pomimo bardzo wymagającej sytuacji rynkowej wynajęliśmy wszystkie powierzchnie w naszym największym, europejskim funduszu logistycznym ELF 2, który dysponuje łączną powierzchnią najmu wynoszącą 930 000 mkw. To pokazuje, że popyt na powierzchnie logistyczne nadal jest duży – kluczowe są jednak odpowiednie lokalizacje i wysoka jakość obiektów. Pełna komercjalizacja dowodzi, że wybraliśmy właściwe nieruchomości i lokalizacje przy zakładaniu funduszu już w 2015 roku.”
Christian Müller, Head of Research & Strategy, Savills IM, dodał:
„Podobnie jak w innych krajach europejskich, także w Polsce, po okresie silnego wzrostu zapotrzebowania na powierzchnie logistyczne podczas pandemii COVID-19, popyt na przestrzenie magazynowe osłabł w ostatnich miesiącach. Pozyskiwanie najemców stało się znacznie trudniejsze i zajmuje więcej czasu. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że pomimo tych trudności w pełni wynajęliśmy zarówno przestrzeń w Konotopie, jak i w całym portfelu ELF 2.”

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.