Savills IM: obiekty flagowego funduszu logistycznego ELF 2 w pełni wynajęte
Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, wynajął ostatnią dostępną przestrzeń w obiekcie z portfolio funduszu European Logistics Fund 2 (ELF 2). Firma Phoenix Pharma, wchodzącą w skład Grupy Phoenix, zdecydowała się powiększyć dotychczasowy najem w parku logistycznym w Konotopie pod Warszawą o dodatkowe 5 690 mkw. Na mocy nowej, długoterminowej umowy, spółka wynajmuje obecnie 12 450 mkw. Centrum logistyczne w Konotopie oferuje łącznie 42 000 mkw. powierzchni magazynowej klasy A i jest aktualnie w pełni wynajęte. Portfel funduszu ELF 2, założonego w 2015 roku, obejmuje 28 obiektów logistycznych o wartości przekraczającej 1 mld euro, znajdujących się w Niemczech, Szwecji, Holandii, Francji, Polsce i Hiszpanii.
Ostatnio skomercjalizowany park znajduje się w Konotopie, miejscowości oddalonej o około 15 kilometrów na zachód od Warszawy. Park magazynowy usytuowany jest bezpośrednio przy obwodnicy stolicy Polski, dzięki czemu jest doskonale skomunikowany z międzynarodową siecią autostrad, centrum miasta oraz lotniskiem. Savills IM nabył nowo wybudowane centrum dystrybucyjne w 2019 roku w transakcji off-market, bezpośrednio od dewelopera. Obiekt posiada certyfikat BREEAM In-Use
Dzięki ekspansji Phoenix Pharma w centrum magazynowym w Konotopie, wszystkie obiekty wchodzące w skład portfela funduszu ELF 2 są obecnie w pełni wynajęte. Portfolio nieruchomości ELF 2 zawsze charakteryzowało się bardzo wysokim wskaźnikiem komercjalizacji, który jeszcze przed transakcją w Konotopie wynosił 99%.
Sebastian Schambeck, Associate Director Portfolio Management, Savills IM, skomentował:
„Jesteśmy dumni, że pomimo bardzo wymagającej sytuacji rynkowej wynajęliśmy wszystkie powierzchnie w naszym największym, europejskim funduszu logistycznym ELF 2, który dysponuje łączną powierzchnią najmu wynoszącą 930 000 mkw. To pokazuje, że popyt na powierzchnie logistyczne nadal jest duży – kluczowe są jednak odpowiednie lokalizacje i wysoka jakość obiektów. Pełna komercjalizacja dowodzi, że wybraliśmy właściwe nieruchomości i lokalizacje przy zakładaniu funduszu już w 2015 roku.”
Christian Müller, Head of Research & Strategy, Savills IM, dodał:
„Podobnie jak w innych krajach europejskich, także w Polsce, po okresie silnego wzrostu zapotrzebowania na powierzchnie logistyczne podczas pandemii COVID-19, popyt na przestrzenie magazynowe osłabł w ostatnich miesiącach. Pozyskiwanie najemców stało się znacznie trudniejsze i zajmuje więcej czasu. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że pomimo tych trudności w pełni wynajęliśmy zarówno przestrzeń w Konotopie, jak i w całym portfelu ELF 2.”

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.