Sektor zdrowia na celowniku
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
najbardziej narażony na phishing i ransomware
Ochrona zdrowia coraz bardziej polega na rozwiązaniach cyfrowych. F5 Labs przypomina, że pishing jest obecnie ulubioną metodą ataku używaną do naruszania danych, a sektor ochrony zdrowia jest jednym z najbardziej narażonych na ryzyko. Potwierdzają to ostatnie badania Vanderbilt University's Owen Graduate School of Management[1]. Zgodnie z nimi służbie zdrowia dotkniętej naruszeniem danych lub atakiem dla okupu reakcja na pacjenta z podejrzeniem ataku serca przedłuża się o 2,7 minuty. Nie trzeba tłumaczyć, że ten ukradziony czas, może skutkować ludzkim nieszczęściem.
Pishing jest łatwy – wystarczy wymyślić dobry trik mailowy (żeby ludzie chcieli kliknąć) oraz fikcyjną stronę www. Ataki te stają się wysublimowane, bo aż 71% stron pishingowych używa https żeby upodobnić się do prawdziwych, bezpiecznych www. Ponadto 85% fałszywych stron używa certyfikatów cyfrowych wydanych przez zaufany urząd certyfikacji. Przestępcy korzystają na zamieszaniu, używają technik socjotechnicznych, jak targetowanie ofiar gdy są zajęte i przemęczone (co, jak przyzna większość profesjonalistów sektora ochrony zdrowia, nie jest sytuacją wyjątkową).
Rekomendowane techniczne kontrolery bezpieczeństwa zawierają MFA – wieloskładnikowe uwierzytelnianie i implementację rozwiązań filtrujących sieć, aby zapobiegać przypadkowym odwiedzinom użytkowników na fałszywych stronach. Kluczowe staje się monitorowanie zaszyfrowanego ruchu pod kątem malware. Pomocne mogą być regularne, obowiązkowe sesje zgodności i kursy najlepszych praktyk. Ochrona powinna też obejmować usprawnione metody oznaczania podejrzanych ataków przez użytkowników. Na szczególną uwagę zasługują też technologie zapewniające bezpieczeństwo danych. Dla przykładu: rozwiązanie bezpieczeństwa aplikacji internetowych może uprościć audyty regulacyjne tokenizując wrażliwe dane i pomagając dostawcom kontrolować przepływ danych przy zachowaniu najwyższych standardów poufności.
Opieka zdrowotna będzie ewoluowała w kierunku zwinnej pracy i dostosowania do gospodarki aplikacji. Oznacza to odchodzenie od zarządzania tradycyjnymi modelami niezawodności w kierunku podejścia bardziej strategicznego, opartego na usługach (poziom aplikacji i automatyzacja). Będzie się to wiązało z możliwością szybkiego tworzenia, wdrażania, modyfikowania i rozszerzanie usług. Do zmian potrzeba odpowiedzialnego zarządu traktującego cyberbezpieczeństwo jako podstawowy element strategii informatycznej, stanowiący o zdrowiu i życiu pacjentów. Organizacje ochrony zdrowia muszą się upewnić, że wszyscy pracownicy zrozumieli ważność ochrony infrastruktury IT i konsekwencji braku takiej ochrony.
Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający F5 Poland
[1] “Data breach remediation efforts and their implications for hospital quality”. Badanie wskazało także, że co najmniej 10% spośród więcej niż 3 tys. szpitali certyfikowanych przez amerykańskie Ministerstwo Zdrowia i Usług Społecznych (HHS) zostało doświadczonych cyberatakiem.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.