Self Learning Solutions dla Raiffeisen Digital Bank
Pod koniec wakacji Raiffeisen Digital Bank (RDB), marka należąca do Raiffeisen Centrobank AG (RCB), ogłosił plan uruchomienia działalności operacyjnej w Polsce. Bank postawił na najnowsze rozwiązania technologiczne, które są w stanie przyspieszyć proces wnioskowania i skrócić czas oceny zdolności kredytowej klienta. Raiffeisen Digital Bank wybrał do współpracy polski startup Self Learning Solutions (SLS).
Marka Raiffeisen Digital Bank będzie początkowo oferowała polskim konsumentom pożyczki gotówkowe do 100 tys. zł. zł. Zespół, który zaprojektował proces aplikacyjny, zadbał o to, by był on jak najprostszy i najszybszy. Klienci mogą otrzymać pożyczkę w pełni online w aplikacji mobilnej, począwszy od rejestracji, weryfikacji tożsamości i dochodów, aż do podpisania umowy. System zarządzania ryzykiem (Platforma SLS) jest umiejscowiony w chmurze i umożliwia podejmowanie przez RDB decyzji kredytowych w oparciu o wdrożoną w systemie kompleksową strategię ryzyka.
– Dostarczamy silnik scoringowy i decyzyjny (Platforma SLS) jako rozwiązanie chmurowe w modelu SaaS. Dzięki lekkiej architekturze samego silnika zapewniamy pełną automatyzację procesu decyzji kredytowej. Oznacza to, że po wypełnieniu wniosku o pożyczkę klient wie, czy otrzyma pożyczkę, i na jakich warunkach. Silnik odpytuje wszystkie istotne źródła danych, w tym Biura Kredytowe, dane transakcyjne (PSD2), na tej podstawie oblicza scoring klientów i ofertę. – mówi Karol Dziasek, Dyrektor Zarządzający Self Learning Solutions. Jak dodaje Przemysław Kamiński, Członek Zarządu i współzałożyciel SLS: Połączenie techniczne platformy z bankiem, budowa procesów i wdrożenie strategii w silniku wraz z testami zajęło około 6 tygodni.
– Dzięki najnowszym technologiom decyzja kredytowa jest w pełni zautomatyzowana, a zarządzanie procesem proste – mówi Arkadiusz Kuźmiuk, Senior Risk Manager Raiffeisen Digital Bank na Polskę. – Dane są przetwarzane i przechowywane w jednym ekosystemie, co ułatwia ich bezpieczne zarządzanie. Dla nas są to korzyści, które budują przewagę konkurencyjną firmy – dodaje.
Self Learning Solutions zostało założone przez dwóch ekspertów z kierownictwa IPF Digital, którzy po odejściu z firmy postanowili rozpocząć nowy biznes. Karol Dziasek jest byłym Risk Managerem w IPF Digital. Wcześniej pełnił podobną rolę w GE Money Banku i Alior Banku. Przemysław Kamiński, był Country Managerem w IPF Digital. Wcześniej pracował m.in. w Avivie, gdzie był szefem departamentu wsparcia sprzedaży agentów oraz odpowiadał za rozwój nowych kanałów sprzedaży.
SLS zapewnia platformę low codingową, co oznacza, że cały proces kredytowy można sparametryzować ustawiając predefiniowane bloki, bez angażowania dodatkowych zasobów IT. Wszelkie zmiany w procesie można wprowadzać bez okien wdrożeniowych (czyli wdrażać je w czasie rzeczywistym). Dzięki wykorzystaniu możliwości chmury skalowanie wydajności odbywa się automatycznie.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.