Sony HXC-FZ90 - nowa kamera do produkcji w 4K na żywo
Firma Sony ogłosiła wprowadzenie nowej, przystępnej cenowo, kamery do transmisji na żywo dla nadawców telewizyjnych oraz firm, które zajmują się produkcją wydarzeń i potrzebują wysokiej jakości rozwiązań do produkcji na żywo z wykorzystaniem technologii 4K.
„W związku z tym, że formaty produkcji różnią się w zależności od projektów, coraz więcej firm szuka elastycznego sposobu przełączania między 4K, HD i HDR w zależności od potrzeby chwili. Być może nadal realizują większość produkcji w jakości HD, ale wiedzą, że muszą być przygotowane na przyszłe wyzwania i chcą być gotowe już teraz, aby móc odpowiadać na nie w przyszłości, oferując jakość 4K lub w technologię HDR” — skomentował Norbert Paquet, szef działu Live Production w Sony Europe.
Choć większość firm zajmujących się produkcją wydarzeń, organizacji e-sportowych, religijnych lub instytucji edukacyjnych produkuje znaczną część swoich materiałów z wykorzystaniem rozdzielczości HD, są coraz bardziej świadome korzyści płynących z produkcji 4K i szukają prostych sposobów przejścia na tę technologię. Kamera HXC-FZ90, zaprojektowana i obsługiwana w znany z innych kamer Sony sposób, umożliwia organizacjom bezproblemowe przejście na wyższą rozdzielczość w dogodnym dla nich czasie. Model HXC-FZ90 obsługuje również tryby HLG (Hybrid Log Gamma) i S-Log3 dla przepływu pracy Sony SR Live, umożliwiając w razie potrzeby korzystanie z HD HDR lub 4K HDR.
Kluczowe funkcje nowej kamery skoncentrowane są na jakości obrazu oraz łatwej obsłudze i obejmują:
- Przetwornik obrazu CMOS z pojedynczym chipem typu 2/3 cala 4K z mocowaniem obiektywów B4, obsługujący rozdzielczość 2000 TVL
- Licencję 4K – dostępną do wykupienia w opcji na tydzień lub na miesiąc albo jako włączoną na stałe
- Wbudowaną obsługę trybów HLG i S-Log3 dla przepływu pracy SR Live
- Funkcję ARIA: Automatyczna optymalizacja obrazu zgodnie z charakterystyką obiektywu[1]
- Prostą integrację z CNA-2 do sterowania kamerami z dostępem do sieci, umożliwiającą zaawansowane monitorowanie
- Uproszczone połączenie przewodowe z prompterem lub kamerami PTZ (na przykład Sony ILME-FR7) poprzez łącze sieciowe (Ethernet)
- Gniazdo typu minijack stereo umożliwiające łatwe podłączenie zestawu słuchawkowego
- Intuicyjną obsługę kamery z przedniego panelu nowego modułu CCU HXCU-FZ90 z funkcjami takimi jak IRIS i korekcja kolorów
- Zaawansowaną funkcję wspomagania regulacji ostrości
Wszechstronna i funkcjonalna budowa kamery w połączeniu z jej lekkością i wytrzymałością oznaczają, że kamera nadaje się do wielu różnych miejsc produkcji — z łatwością znajdzie swe miejsce w studio, środowisku korporacyjnym lub przy realizacji wydarzeń muzycznych czy sportowych. Kamera doskonale uzupełnia podstawowe rozwiązania do produkcji w 4K, oferowane przez Sony wraz z mikserem wizyjnym MVS-G1 oraz kamerą ILME-FR7.
Model HXC-FZ90 będzie dostępny zimą 2023 roku.
[1] Dostępność funkcji ARIA zależy od producenta obiektywu.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.