Spada popyt na nowe mieszkania, ale nie w Krakowie
Prime Time PR
Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/
Polski rynek nieruchomości zmienił się względem ostatnich lat - boryka się z wyraźnym spadkiem popytu. W Krakowie sytuacja wygląda zgoła inaczej i mimo ogólnokrajowego trendu, zainteresowanie nowymi mieszkaniami stale rośnie. Miasto przyciąga nie tylko inwestorów, ale również nowych mieszkańców.
Słabnący popyt
W ostatnich latach polski rynek nieruchomości doświadczył pewnych zmian, a jednym z najbardziej zauważalnych zjawisk jest spadający popyt na nowe mieszkania w większości dużych miast. Według danych BIG DATA Rynek Pierwotny, spadek sprzedaży nowych lokali miał miejsce w Łodzi (-4 proc.), Warszawie (-8 proc.) i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (-49 proc.). Prawdopodobnie cały trzeci kwartał będzie zdecydowanie gorszy pod względem sprzedażowym niż dwa poprzednie. To pokłosie m.in. utrzymujących się relatywnie wysokich oprocentowań kredytów hipotecznych. Osoby, które jeszcze niedawno były gotowe kupować mieszkania, dziś wstrzymują swoje decyzje, licząc na korzystniejsze warunki finansowania w przyszłości. Ostatnie miesiące to słabnący popyt właśnie ze strony klientów chcących posiłkować się kredytami. W sierpniu Biuro Informacji Kredytowej zanotowało 26,41 tys. wniosków o kredyty mieszkaniowe, co w ujęciu rocznym oznacza spadek o 32 proc. We wrześniu z kolei o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 28,51 tys., czyli o 22% mniej niż rok wcześniej. Lekkie odbicie, jednak wciąż w tendencji spadkowej miało miejsce w październiku. O kredyt starało się wtedy 34,52 kredytobiorców, a więc o 16,5 proc. mniej niż w roku poprzednim.
– Rynek nieruchomości w wielu miastach, które dotychczas cieszyły się stabilnym popytem, odnotowuje wyraźne spadki sprzedaży. W tym kontekście deweloperzy w wielu miastach ograniczają liczbę nowych inwestycji, obawiając się nadpodaży mieszkań w sytuacji osłabienia popytu. Warto zauważyć, że spadek zainteresowania zakupem mieszkań wynika nie tylko z rosnących kosztów finansowania, ale również niepewności związanej z wprowadzeniem nowego programu kredytowego przez rządzących. Jego zapowiedzi wciąż są dość mgliste, przez co wśród konsumentów panuje swoista niepewność co do przyszłości rynku jako takiego – mówi Krzysztof Tętnowski, prezes zarządu Tętnowski Development, inwestor osiedla Nowa Drożdżownia
Kraków wyjątkiem
Kraków stanowi wyjątek na tle ogólnopolskiego spadku popytu na mieszkania. W przeciwieństwie do innych dużych miast w Polsce, tutaj popyt na nowe mieszkania wzrasta. Co więcej, zwiększa się również podaż – deweloperzy intensywnie wprowadzają na rynek nowe inwestycje, co jest szczególnie widoczne w ostatnich kwartałach. Według danych Rynku Pierwotnego, w Krakowie popyt na nowe mieszkania w wakacyjnych miesiącach 2024 roku wzrósł o 6 proc., co wyraźnie kontrastuje z innymi miastami jak Łódź, czy Warszawa. – Jednym z powodów tej dość wyjątkowej sytuacji jest fakt, że Kraków od lat cieszy się reputacją jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia i pracy w Polsce. Miasto będące jednym z głównych centrów akademickich i kulturalnych kraju, przyciąga nie tylko studentów, ale także młodych profesjonalistów, którzy decydują się tu osiedlić na stałe – mówi Bartłomiej Rzepa, członek spółki realizującej inwestycję Osiedle Symbioza – W obliczu ograniczeń w innych miastach, Kraków staje się także alternatywą dla inwestorów, którzy poszukują stabilnego i obiecującego rynku. Deweloperzy, widząc to rosnące zainteresowanie, nie zwalniają tempa i intensyfikują działalność, wprowadzając na rynek kolejne projekty. W efekcie, mimo ogólnopolskiego trendu spadkowego, Kraków wciąż przyciąga kupujących – dodaje.
Dynamika cen
Pomimo wzrostu podaży nowych mieszkań w Krakowie, ceny nieruchomości wciąż rosną. Według danych Rynku Pierwotnego średnia cena metra kwadratowego wzrosła tam o 5 proc. w 2024 roku. Wiele wskazuje na to, że rosnące zainteresowanie mieszkaniami przewyższa dostępną podaż, co prowadzi do dalszego wzrostu cen. – Należy zauważyć, że choć deweloperzy zwiększają liczbę nowych inwestycji, to wciąż występują istotne ograniczenia związane z dostępnością gruntów budowlanych, szczególnie w najbardziej pożądanych lokalizacjach miasta, jak Stare Miasto, Kazimierz czy Krowodrza. Taka sytuacja powoduje, że mimo większej podaży, mieszkania w centrum Krakowa utrzymują wysokie ceny, a w wielu przypadkach notują dalszy wzrost. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost cen, są rosnące koszty materiałów budowlanych oraz pracy, które znacznie podbijają koszty realizacji nowych inwestycji. Oznacza to, że pomimo wzrostu podaży, ceny mieszkań w Krakowie są na krzywej wznoszącej, a rynek pozostaje jednym z “najgorętszych” w Polsce – mówi Krzysztof Tętnowski, prezes zarządu Tętnowski Development, inwestor osiedla Nowa Drożdżownia.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.