Komunikaty PR

Spadki złotego napędzają transakcje walutowe

2022-01-10  |  16:00
Biuro prasowe

W drugiej połowie listopada mieliśmy do czynienia z podwyższoną zmiennością w przypadku krajowej waluty, z bardzo wyraźną tendencją do osłabienia złotego. 22 listopada poziomy pary walutowej EURPLN osiągnęły jeden z najwyższych w historii kursów, przekraczający 4.72, a poziom USDPLN przekroczył poziom 4.18. Na taki obraz składa się wiele czynników, których analiza została podjęta w poniższym artykule.


Jednym z najważniejszych czynników determinujących opisaną sytuację jest zmieniająca się w czasie ocena trwałości podwyższonej inflacji, którą obserwujemy na świecie od wiosny br. W pierwszej połowie ‘21 roku zjawisko to było traktowane głównie jako przejściowe. Druga połowa roku przyniosła natomiast zmianę tej oceny w kierunku trwałej inflacji. Proces ten ma miejsce w przypadku głównych gospodarek przede wszystkim w USA, ale również w strefie euro. Konsekwencją jest ewolucja nastawienia banków centralnych w kierunku bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej. Oczekiwania na szybsze podwyżki stóp procentowych w USA powodują wzrost wartości dolara, co z reguły powoduje odpływ kapitału z rynków wschodzących, w tym również krajów Europy Środkowej i Wschodniej .

Region Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, to obszar gdzie presje inflacyjne są szczególnie widoczne na tle UE, co dodatkowo wymusza na lokalnych bankach centralnych szybsze podwyżki stóp procentowych. NBP podnosząc stopy w październiku, w relacji do banków Węgier czy też Czech, które przystąpiły do cyklu zacieśniania polityki monetarnej jeszcze w okolicach wakacji br., pozostał nieco w tyle, co mogło ograniczać potencjał do umocnienia złotego.

Dla inwestorów walutowych, poza polityką monetarną, istotne mogły być również kwestie przesuwającego się w czasie terminu uruchomienia przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy, który ma znacząco wesprzeć krajowe inwestycje w kolejnych latach. Do tego jesienią doszło do wyraźnego pogorszenia się sytuacji epidemicznej (dodatnio skorelowanej w „pandemicznym” okresie z epizodami podwyższonej słabości złotego) oraz intensyfikacji geopolitycznych niepokojów w regionie. Wszystkie te zjawiska odbywają jednocześnie w otoczeniu (zakładamy, że przejściowo), pogarszającego się bilansu płatniczego Polski.

Nagromadzenie wielu istotnych czynników dla krajowej waluty w krótkim czasie sprzyjało podwyższonej aktywności uczestników rynku i wzrostowi zmienności. Tym bardziej, że część z nich może postrzegać większość z ww. elementów krajobrazu inwestycyjnego jako przejściowe, ale stanowiące o podwyższonym ryzyku w krótkoterminowej perspektywie. To sprzyja nasileniu zakładów o przyszłe scenariusze rozwoju sytuacji.  

Te zmienne nastroje znajdują swoje odzwierciedlenie również w danych transakcyjnych Kantoru Walutowego Alior Banku. W ostatnich dwóch tygodniach listopada bank zanotował obrót o wartości blisko 1,5 mln PLN. To wzrost aż o 69 proc. w stosunku do dwóch pierwszych tygodni listopada 2021 roku oraz o 88 proc. więcej rdr.

Średni obrót dzienny (w tym weekendy) w Kantorze Walutowym przez 2 ostatnie tygodnie listopada wyniósł ponad 93 mln PLN. Biorąc pod uwagę tylko dni robocze to codziennie obrót przekroczył 100 mln PLN. Najpopularniejszą transakcją klientów kantoru była sprzedaż waluty.  

 

Jakub Szczepaniec, ekspert ds. analiz danych ekonomicznych w Alior Banku

Michał Ignaczewski, specjalista ds. walutowych platform transakcyjnych w Alior Banku

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.