Komunikaty PR

Spamerzy używają koronawirusa by wdrożyć keyloggera

2020-03-11  |  01:00
Biuro prasowe

Epidemia związana z koronawirusem trwa i co gorsza każdego dnia możemy przeczytać o nowych zakażeniach na całym świecie. Niestety, są też osoby, które na tym ogólnoświatowym problemie chcą mieć korzyści. Mowa o hakerach, którzy za pomocą COVID-2019 chcą nakłonić użytkowników komputerów do pobrania złośliwego oprogramowania. Cel? Kradzież cennych informacji ze sprzętu ofiar.

 

Każdego dnia możemy doświadczyć ataków spamerów, którzy szukają sposobu na włamanie się do naszych komputerów. Wirusy rozprzestrzeniane za pomocą wiadomości e-mail w postaci załączonych plików nie są niczym nowym. Mimo to hakerzy cały czas próbują uzyskać dostęp do naszych danych. Aby zmniejszyć naszą czujność korzystają z… epidemii koronawirusa, który atakuje cały świat. W jaki sposób? To wręcz oczywiste. Eksperci do spraw bezpieczeństwa oprogramowania zaobserwowali rozprzestrzenianie się pliku o nazwie “CoronaVirusSafetyMeasures_pdf”, co można tłumaczyć jako sugestie dotyczące działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie zarażenia COVID-2019. Oczywiście osoba, która będzie chciała uruchomić plik otworzy RAT droppera, czyli trojana umożliwiającego zdalny dostęp do oprogramowania. Działa on jako keylogger, który rejestruje wszystkie naciśnięcia klawiszy. Jak łatwo się można domyślić, zapisuje on także nasze hasła, które każdego dnia wpisujemy w formularzach do logowania, na przykład na łamach portalu bankowego.

 

Porady jak radzić sobie z koronawirusem z nieznanego źródła? Pod żadnym pozorem nie uruchamiaj załącznika!

Większość z nas korzysta z jakiegoś oprogramowania antywirusowego, nawet Windows Defender, który jest zainstalowany na praktycznie każdym komputerze. Dlatego też w pewnym stopniu jesteśmy oczywiście zabezpieczeni przed atakami. Rzecz jasna w takim przypadku po kliknięciu w taki plik nic złego by się nie wydarzyło. Tak zwany dropper to dopiero początek problemów związanych z atakiem, ponieważ plik ten uruchamia szereg kroków mających na celu właściwy atak na nasz komputer.

Przede wszystkim uruchomiony dropper rozpoczyna pobieranie zaszyfrowanego pliku binarnego. To powoduje pobranie dwóch plików: “filename1.vbs” oraz “filename1.exe”. Zachowują się w rejestrze systemu Windows, aby działać nawet po zresetowaniu komputera. Po tej operacji prawdopodobnie powinien już pracować keylogger, który ma na celu rejestrację wszystkich kliknięć na klawiaturze. Te dane zapisuje w pliku, który następnie wysyła do serwera na adres 66.154.98.108. Jest to amerykański dostawca hostingu, który działa od 2012 roku.

Jak widzimy na powyższym przykładzie hakerzy zrobią wszystko, aby uzyskać dostęp do naszych danych. Jednym ze sposobów jest uśpienie naszej czujności. Niestety koronawirus, który rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie wcale nam nie pomaga w racjonalnym myśleniu. Chcemy uzyskać jak najwięcej informacji na temat tego, jak się uchronić przed COVID-2019, a to może nas niestety… zgubić. Dlatego też należy zachować czujność i nie uruchamiać plików pochodzących z nieznanych źródeł. Niezależnie, czy mówimy tutaj o wiadomościach e-mail, bannerach na stronach internetowych czy innych miejscach, do których niekoniecznie mamy zaufanie.” - sugeruje Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.