Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa odchodzą z pracy
Ostatni rok przyniósł ze sobą lawinowy przyrost cyberataków. Jak się okazuje mają one negatywny wpływ na kondycję psychiczną specjalistów odpowiedzialnych za ochronę cyfrowych zasobów. Według raportu „State of Cybersecurity 2021” aż 53 proc. działów bezpieczeństwa IT deklaruje, iż miało w czasie pandemii trudności z utrzymaniem zatrudnienia utalentowanych pracowników. Natomiast 61 proc. respondentów twierdzi, że brakuje wykwalifikowanego personelu odpowiadającego za cyberbezpieczeństwo, połowa uczestników badania nie jest zadowolona z kwalifikacji kandydatów ubiegających się o te stanowiska. Dodatkowy problem stanowi brak wspólnego języka pomiędzy działami informatycznymi oraz rekrutacji. Zaledwie 31 proc. uczestników badania przyznaje, że specjaliści od HR rozumieją ich potrzeby w zakresie zatrudniania specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Trzy największe luki kompetencyjne pojawiające się wśród osób ubiegających się o pracę w tym charakterze to umiejętności miękkie (56 proc.), słaba znajomość mechanizmów kontroli bezpieczeństwa (36 proc.), kłopoty z tworzeniem oprogramowania (33 proc.). Organizacje starają się wyjść z impasu i szkolą swoich pracowników wcześniej niezwiązanych z zagadnieniami z zakresu cyberbezpieczeństwa.
- Odkąd pamiętam, działy ds. bezpieczeństwa IT zawsze borykały się z różnymi przeciwnościami losu, takimi jak ograniczenia budżetów czy niezrozumienie ze strony zarządu. Jednak obecna sytuacja jest wyjątkowo złożona. Analitycy muszą śledzić ogromną liczbę alertów. Poza tym zdają sobie sprawę z odpowiedzialności jaka spoczywa na jakich barkach. Udany cyberatak to najczęściej straty liczone w setkach tysięcy złotych a czasami milionach. Wygląda na to, że dla wielu mniejszych i średnich firm jedynym ratunkiem będzie outsourcing usług bezpieczeństwa. - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Co ciekawe, luki kadrowe i cyberataki idą ze sobą w parze. 68 proc. respondentów, którzy doświadczyli większej liczby cyberataków zgłosiło niedobór personelu, zaś 63 proc. zgłosiło trudności związane zatrzymaniem wykwalifikowanych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.