Komunikaty PR

Specjaliści od AI i uczenia maszynowego poszukiwani

2022-11-22  |  13:00
Biuro prasowe

Najnowsze badanie Global Tech Trends Survey przeprowadzone przez Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX), pokazało, że decydenci sektora IT mają poważne obawy dotyczące pozyskiwania i zatrzymania pracowników.

Według tegorocznego badania GTTS 62% globalnych decydentów IT i 37% respondentów w Polsce postrzega niedobór pracowników z umiejętnościami informatycznymi jako jedno z głównych zagrożeń dla ich działalności. Na całym świecie 2900 respondentów badania przyznało, że tempo transformacji branży technologicznej sprawia, iż przedsiębiorstwa mają problemy ze znalezieniem osób o odpowiednich umiejętnościach, aby móc sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom. Dlatego wiele firm – w tym Equinix – starają się zwiększyć zasoby kadrowe poprzez zatrudnianie kandydatów z wykorzystaniem alternatywnych metod rekrutacji.

Najczęstszym problemem wskazanym przez 56% respondentów w Polsce jest zatrzymanie obecnych talentów, a także wzrost wynagrodzeń – 53%. W Polsce najbardziej poszukiwanymi pracownikami technicznymi są specjaliści od AI/Machine learning (31%), analitycy danych (28%) oraz technicy IT (24%). Globalni liderzy IT przewidują, że w przyszłości luki w umiejętnościach technologicznych pozostaną na podobnym poziomie, przy czym luki kompetencyjne w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego staną się jeszcze bardziej widoczne. ​

„Znalezienie odpowiednich umiejętności to prawdziwy problem w branży tech, zwłaszcza od strony software'u. Rzeczywistość jest taka, że wraz z softwarizacją usług, wszystkie branże poszukują tych samych umiejętności. Jednym z wyzwań jest tutaj brak świadomości wśród młodych talentów na temat możliwości dostępnych w sektorze technologicznym. Na przykład operatorzy łączności rzadko pojawiają się na rynku. Pomimo wielu możliwości pracy związanych z łącznością podmorską, satelitarną i światłowodową” – deklaruje Keri Gilder, CEO, Colt Technology Services.

W odpowiedzi na ten niedobór wiele przedsiębiorstw w Polsce podejmuje kroki w celu przekwalifikowania pracowników z innych obszarów. W istocie 42% respondentów stwierdziło, że przekwalifikowuje pracowników z podobnej branży, podczas gdy 23% zdecyduje się na takie działanie z osobami z innych części swojej działalności.

Obszary, z których najczęściej pozyskuje się przekwalifikowanych pracowników to administracja (42%), osoby powracające do pracy po okresie nieobecności (32%) oraz pracownicy z sektora finansów i ubezpieczeń (29%). Przekwalifikowani pracownicy zazwyczaj pomagają firmom uzupełnić braki w umiejętnościach technicznych, pracując jako informatycy (52%) oraz w obszarach takich jak analiza danych (36%) i przetwarzanie w chmurze (33%).

„Luka w zakresie kwalifikacji występuje w całej branży technologicznej, ale jest szczególnie dotkliwa w przypadku funkcji operacyjnych. Szybkie tempo zmian oznacza, że pracownicy muszą ciągle podnosić kwalifikacje i poszerzać wiedzę. W Equinix prowadzimy kompleksowe programy szkoleniowe, aby zapewnić naszym pracownikom niezbędne umiejętności. Trudniej jest jednak znaleźć nowych kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami. Zbyt mało osób jest świadomych możliwości rozwoju kariery w branży centrów danych. Aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu, Equinix testuje szereg inicjatyw, w tym programy rozwoju kariery, których celem jest wsparcie osób powracających na rynek pracy” – mówi Gary Aitkenhead, Senior Vice President, EMEA IBX Operations w Equinix.

Chcąc kontynuować rozwój w tej dziedzinie, firma Equinix powołała niedawno do życia Fundację Equinix, która współpracuje z organizacjami mającymi na celu zwiększenie integracji cyfrowej, począwszy od zapewnienia dostępu do technologii i łączności, a skończywszy na rozwijaniu umiejętności wymaganych w karierze zawodowej w branży technologicznej. Fundacja ma na celu wspieranie organizacji pozarządowych pracujących nad przygotowaniem osób w każdym wieku i z różnych środowisk do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.

Bankowość

Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.

Prawo

Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.