Stare – nowe relacje inwestorskie. Czy na pewno takie ważne?

Provema Sp. z o.o.
Konduktorska 33
40-155 Katowice
provema|provema.pl| |provema|provema.pl
575282018
www.provema.pl
Autor: Nikoleta Bochenek, Specjalista ds. Relacji Inwestorskich
Sposób zarządzania spółkami wielokrotnie ulegał przemodelowaniu. Cofając się o dekadę możemy zauważyć pierwsze, nieśmiałe kroki w kierunku relacji inwestorskich. Przyczyniły się do tego nie tylko rosnące wymagania, ale również tworzenie wartościowych treści dla akcjonariuszy. Staraliśmy się pozyskać odpowiednich partnerów a potem umiejętnie budować z nimi relacje.
Dzisiaj, w czasach powstania kolejnych start up’ów i udostępniania nowych usług szczególnie ważne jest przekazywanie na rynek rzetelnych i wiarygodnych informacji o naszym przedsiębiorstwie. Kluczowe jest korzystanie z dostępnych narzędzi oraz kreowanie wizerunku firmy. Potocznie można powiedzieć, że “papier przyjmie wszystko”, ale nie na tym polega budowanie zaufania i długoletniego planu kooperacji.
Ostatni kwartał przyniósł wiele gwałtownych zmian rynkowych. Nie da się ukryć, że teraz wszelkie dane makroekonomiczne będą miały jeszcze większy wpływ na wyceny spółek. Mamy za sobą spadek stóp procentowych oraz możliwy wzrost inflacji, co znacząco przekłada się na wzrastającą niepewność. Dodatkową niewiadomą co do przyszłości rynków (nie tylko finansowych) jest sytuacja związana z COVID-19. Mimo przerwanego lockdownu szacuje się, że na przełomie 2020/2021 upadłość ogłosi ok. 25% więcej firm niż przed rokiem. Mówi się również o recesji aż w 68 państwach. Prognozy nie są budujące i nic dziwnego, że potencjalni partnerzy są ostrożni.
Obecna sytuacja nie pozostawia złudzeń co do konieczności utrzymywania relacji na jeszcze wyższym poziomie. Nadrzędną cechą jest dialog pomiędzy spółką a konkretnymi podmiotami rynku giełdowego. Inwestorów należy traktować jak właścicieli. W końcu zaufali naszym planom i ulokowali odpowiedni kapitał w naszą firmę. Niezwykle ważną rolę pełni już wspomniana komunikacja. Tu również nie należy ograniczać się do suchych danych np. Wyników finansowych. Konieczne jest dostarczanie odpowiednich treści i udzielanie bieżących informacji o spółce, co pozwania generować zaufanie.
Czasem można odnieść wrażenie, że po dostarczeniu kapitału inwestor zaczyna być traktowany jak potencjalne zagrożenie. Nic bardziej mylnego. Nie ograniczajmy się wiec do korelacji “z doskoku”. Dajmy sobie zaufać wzajemnie. Samo finansowanie nie powoduje nawiązania długofalowej, trwałej relacji. Konsekwencja i regularność pozwolą na stworzenie długoletniej współpracy.
Czy więc relacje z inwestorami są takie ważne? Jeżeli zależy nam na długoterminowej współpracy bez wątpienia musimy zadbać o wzajemne stosunki. Ich budowanie to wieloletni proces a efekty przychodzą z czasem. Odpowiednia komunikacja i uczciwość w tych relacjach jest najlepszą reklamą.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.