Komunikaty PR

Strategia migracji do chmury – korzyści z Kubernetesa

2020-11-23  |  12:40
Biuro prasowe
Kontakt
Biuro prasowe
Attention Marketing

ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/

Cykl bezpłatnych webinarów - dobre praktyki szefów IT

O zaletach płynących z przeniesienia danych do platformy Kubernetes oraz wyzwaniach z tym związanych w rozmowie z Maciejem Kuźniarem, COO w Oktawave opowiadał Maciej Langman, CEO Mobiltek S.A., specjalizujący się w realizacji projektów interdyscyplinarnych, głównie z zakresu telekomunikacji i finansów.

 

W przypadku Mobiltek, dostawcy płatności mobilnych i rozwiązań IT w obszarze systemów transakcyjnych, decyzja o przejściu do chmury była czysto biznesowa. Stała za nią chęć zmiany systemów na takie, które zwiększą w znacznym stopniu jakość utrzymania środowiska IT oraz wpłyną pozytywnie na rentowność biznesu.

 

Decyzja pojawiła się w momencie, kiedy okazało się że systemy które były monolitycznymi aplikacjami napisanymi w .NET, .NET Core czy PHP blokują dalszą możliwość sprawnego rozwoju produktów. Środowiska te uruchamiane były w formie wirtualnych maszyn a zabiegi związane z ich utrzymaniem pochłaniały zbyt dużo cennego czasu powiedział Maciej Langman, CEO Mobiltek S.A.

 

Jak przyznaje Maciej Langman, ścieżka dojścia do przekonania, że to właśnie Kubernetes i współpraca z Oktawave będzie najlepszym rozwiązaniem, była dość długa. W momencie, kiedy firma zaczęła intensywnie się rozwijać, wymagania związane z infrastrukturą zaczęły rosnąć. Aby utrzymać w pełni sprawny biznes, należało udoskonalić procesy do momentu, w którym przestaną zabierać czas i energię w taki dużym stopniu, jak wcześniej.

 

W momencie, gdy zaczęliśmy bardzo szybkie zmiany i wprowadzaliśmy usługę Direct Carrier Billing, staraliśmy się również o licencję instytucji płatniczej i podpięcie do systemu płatności BLIK. Po drodze pojawiło się jeszcze RODO z bardzo specyficznymi wymaganiami. Wszystkie te elementy spowodowały, że nasze systemy musiały być bardzo szybko zmienione przez zespół IT. Okazało się, że narzut na utrzymanie tego co mamy jest zbyt duży i nie jesteśmy w stanie efektywnie dowozić funkcji biznesowychdodał Maciej Langman.

 

Konieczność błyskawicznej realizacji celów biznesowych przez własny zespół IT stawia firmy przed wyborem jednej z dwóch dróg.  Pierwsza z nich, to zainwestowanie w potrzebne kompetencje poprzez rozwój zespołu. Druga, to odciążenie własnych specjalistów poprzez znalezienie odpowiedniego partnera zewnętrznego, który dostarczy rozwiązanie w formie kompletnej usługi, wraz ze wsparciem dotyczącym zarówno kwestii technicznych, jak i merytorycznych.

 

Szybko zorientowaliśmy się, że nie znamy się na tym, co chcemy wdrożyć, czyli mikroserwisach, Kuberentesie, dockeryzacji i utrzymaniu tych systemów. Zaczęliśmy szukać wsparcia merytorycznego konsultantów zewnętrznych, którzy pomogliby nam zaprojektować i wdrożyć nową infrastrukturę powiedział Maciej Langman.

 

Mobiltek zgłosił się do Oktawave z prośbą o dostarczenie środowiska chmurowego z określonymi usługami - zarządzanym Kubernetesem, klastrami baz danych, usługami dostępu do plików oraz usługami sieciowymi. Te wszystkie składowe były konieczne do utrzymania serwisów Mobilteka. 

 

Chcieliśmy skupić się na migracji naszych usług do chmury i na pocięciu aplikacji na mikroserwisy. W momencie, gdy uzgodniliśmy taką linię podziału z zespołem Oktawave prace ruszyły w dwóch wątkach. Zespół Oktawave pracował nad przygotowaniem infrastruktury oraz usługami, których potrzebowaliśmy. My zajęliśmy się cięciem naszego systemu na mikroserwisyskomentował Maciej Langman.

 

Zdaniem Macieja Langmana, główną korzyścią z wykorzystania Kubernetesa było to, że zespół developerski mógł zająć się rozwojem firmy, a nie przysłowiowym „trzymaniem szafy”, która się przewraca. Programiści zatrudnieni w firmie Mobiltek nie musieli się martwić, jak przygotować i utrzymać środowisko. To zadanie powierzone zostało w ręce Cloud Masters z Oktawave.

 

Korzyści wynikające z takiego podejścia były zauważalne niemal natychmiast, zarówno na poziomie wyników firmy, jaki i samej działalności operacyjnej, także compliance. Ostatnio na przykład weszły w życie wytyczne KNF dotyczące przetwarzania danych w chmurze, a my jesteśmy w stanie spełnić te warunki, dzięki wcześniej podjętej decyzji o współpracy z Oktawavepodsumował Maciej Langman.

 

Cykl webinarów dedykowany jest osobom podejmującym decyzje w obszarze IT, podczas których CIO i CTO renomowanych firm będą dzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Kolejny bezpłatny webinar zaplanowany jest na wtorek 24 listopada. Jego temat to: „Budowa chmury hybrydowej - czy połączenie trzech chmur naprawdę działa?". Rozmowę z Konradem Bławatem CTO, FRU.PL poprowadzi Maciej Kuźniar, Chief Operating Officer, Oktawave.

Na bezpłatne webinary można zapisać się pod adresem - https://oktawave.com/pl/webinary?utm_medium=referral&utm_source=website&utm_campaign=cloud-strategy-webinars-1120&utm_content=webinar-lp

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Attention Marketing
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą
IT i technologie TomTom i East View Geospatial łączą siły
2024-07-11 | 17:40

TomTom i East View Geospatial łączą siły

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, oraz East View Geospatial (EVG) ogłosili dziś współpracę w zakresie dostarczania globalnych danych mapowych dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gospodarka

Sektor MŚP wyczekuje cofnięcia Polskiego Ładu. W 2025 roku mały biznes może liczyć na więcej korzystnych zmian

Obrona interesów MŚP w postępowaniach interwencyjno-procesowych oraz uruchomienie mediacji pomiędzy organami administracji i przedsiębiorcami będą priorytetami w nowej kadencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Od czerwca to stanowisko piastuje Agnieszka Majewska. Jak wskazuje, najpilniejszą potrzeba jest jednak reforma danin publicznych, przede wszystkim zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej. – Przedsiębiorcom mocno zależy, żeby wrócić do tego, co było przed Polskim Ładem. W tej chwili niektórzy zgłaszają się do Biura Rzecznika MŚP, wskazując, że płacą składki w wysokości ok. 300 tys. zł, to są olbrzymie pieniądze – mówi Agnieszka Majewska. Koalicjanci w rządzie mają jednak różne pomysły na tę reformę.

Problemy społeczne

Pielęgniarki narzekają na przeciążenie pracą i braki kadrowe. Jest to odczuwalne zwłaszcza dla młodego personelu

Niemal 3/4 pielęgniarek pozytywnie ocenia swoją satysfakcję zawodową z pracy, przede wszystkim doceniając zróżnicowanie zajęć i dobre relacje ze współpracownikami – wynika z badania SGGW w Warszawie. Duża grupa, zwłaszcza młodych osób wchodzących do zawodu, narzeka jednak na przeciążenie pracą i niedobór personelu. Obecnie Polska jest jednym z krajów o najniższej liczbie pielęgniarek, a ich średnia wieku to ponad 54 lata. Liczba odejść z zawodu będzie więc rosła z roku na rok.

Prawo

Prace nad przepisami o asystencji osobistej na ostatniej prostej. Pomoże ona zaktywizować zawodowo osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Jak zapowiedział w czerwcu Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym. Z danych GUS wynika, że tylko 19,6 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. – Asystencja osobista jest jak tlen i zapewnia możliwości niezależnego życia – mówi prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna Małgorzata Szumowska.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.