Strategia migracji do chmury – korzyści z Kubernetesa

Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Cykl bezpłatnych webinarów - dobre praktyki szefów IT
O zaletach płynących z przeniesienia danych do platformy Kubernetes oraz wyzwaniach z tym związanych w rozmowie z Maciejem Kuźniarem, COO w Oktawave opowiadał Maciej Langman, CEO Mobiltek S.A., specjalizujący się w realizacji projektów interdyscyplinarnych, głównie z zakresu telekomunikacji i finansów.
W przypadku Mobiltek, dostawcy płatności mobilnych i rozwiązań IT w obszarze systemów transakcyjnych, decyzja o przejściu do chmury była czysto biznesowa. Stała za nią chęć zmiany systemów na takie, które zwiększą w znacznym stopniu jakość utrzymania środowiska IT oraz wpłyną pozytywnie na rentowność biznesu.
– Decyzja pojawiła się w momencie, kiedy okazało się że systemy które były monolitycznymi aplikacjami napisanymi w .NET, .NET Core czy PHP blokują dalszą możliwość sprawnego rozwoju produktów. Środowiska te uruchamiane były w formie wirtualnych maszyn a zabiegi związane z ich utrzymaniem pochłaniały zbyt dużo cennego czasu – powiedział Maciej Langman, CEO Mobiltek S.A.
Jak przyznaje Maciej Langman, ścieżka dojścia do przekonania, że to właśnie Kubernetes i współpraca z Oktawave będzie najlepszym rozwiązaniem, była dość długa. W momencie, kiedy firma zaczęła intensywnie się rozwijać, wymagania związane z infrastrukturą zaczęły rosnąć. Aby utrzymać w pełni sprawny biznes, należało udoskonalić procesy do momentu, w którym przestaną zabierać czas i energię w taki dużym stopniu, jak wcześniej.
– W momencie, gdy zaczęliśmy bardzo szybkie zmiany i wprowadzaliśmy usługę Direct Carrier Billing, staraliśmy się również o licencję instytucji płatniczej i podpięcie do systemu płatności BLIK. Po drodze pojawiło się jeszcze RODO z bardzo specyficznymi wymaganiami. Wszystkie te elementy spowodowały, że nasze systemy musiały być bardzo szybko zmienione przez zespół IT. Okazało się, że narzut na utrzymanie tego co mamy jest zbyt duży i nie jesteśmy w stanie efektywnie dowozić funkcji biznesowych – dodał Maciej Langman.
Konieczność błyskawicznej realizacji celów biznesowych przez własny zespół IT stawia firmy przed wyborem jednej z dwóch dróg. Pierwsza z nich, to zainwestowanie w potrzebne kompetencje poprzez rozwój zespołu. Druga, to odciążenie własnych specjalistów poprzez znalezienie odpowiedniego partnera zewnętrznego, który dostarczy rozwiązanie w formie kompletnej usługi, wraz ze wsparciem dotyczącym zarówno kwestii technicznych, jak i merytorycznych.
– Szybko zorientowaliśmy się, że nie znamy się na tym, co chcemy wdrożyć, czyli mikroserwisach, Kuberentesie, dockeryzacji i utrzymaniu tych systemów. Zaczęliśmy szukać wsparcia merytorycznego konsultantów zewnętrznych, którzy pomogliby nam zaprojektować i wdrożyć nową infrastrukturę – powiedział Maciej Langman.
Mobiltek zgłosił się do Oktawave z prośbą o dostarczenie środowiska chmurowego z określonymi usługami - zarządzanym Kubernetesem, klastrami baz danych, usługami dostępu do plików oraz usługami sieciowymi. Te wszystkie składowe były konieczne do utrzymania serwisów Mobilteka.
– Chcieliśmy skupić się na migracji naszych usług do chmury i na pocięciu aplikacji na mikroserwisy. W momencie, gdy uzgodniliśmy taką linię podziału z zespołem Oktawave prace ruszyły w dwóch wątkach. Zespół Oktawave pracował nad przygotowaniem infrastruktury oraz usługami, których potrzebowaliśmy. My zajęliśmy się cięciem naszego systemu na mikroserwisy – skomentował Maciej Langman.
Zdaniem Macieja Langmana, główną korzyścią z wykorzystania Kubernetesa było to, że zespół developerski mógł zająć się rozwojem firmy, a nie przysłowiowym „trzymaniem szafy”, która się przewraca. Programiści zatrudnieni w firmie Mobiltek nie musieli się martwić, jak przygotować i utrzymać środowisko. To zadanie powierzone zostało w ręce Cloud Masters z Oktawave.
– Korzyści wynikające z takiego podejścia były zauważalne niemal natychmiast, zarówno na poziomie wyników firmy, jaki i samej działalności operacyjnej, także compliance. Ostatnio na przykład weszły w życie wytyczne KNF dotyczące przetwarzania danych w chmurze, a my jesteśmy w stanie spełnić te warunki, dzięki wcześniej podjętej decyzji o współpracy z Oktawave – podsumował Maciej Langman.
Cykl webinarów dedykowany jest osobom podejmującym decyzje w obszarze IT, podczas których CIO i CTO renomowanych firm będą dzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Kolejny bezpłatny webinar zaplanowany jest na wtorek 24 listopada. Jego temat to: „Budowa chmury hybrydowej - czy połączenie trzech chmur naprawdę działa?". Rozmowę z Konradem Bławatem CTO, FRU.PL poprowadzi Maciej Kuźniar, Chief Operating Officer, Oktawave.
Na bezpłatne webinary można zapisać się pod adresem - https://oktawave.com/pl/webinary?utm_medium=referral&utm_source=website&utm_campaign=cloud-strategy-webinars-1120&utm_content=webinar-lp

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.