Studenci UW pierwsi w EU z najnowszym oprogramowaniem AI do baz danych
Podczas największej w Polsce konferencji poświęconej praktycznemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji Konferencji - SAS Innovate on Tour, dr Tomasz Jeruzalski w imieniu Uniwersytetu Warszawskiego odebrał nagrodę AI Ambassadors Award za udostepnienie studentom Uniwersytetu Warszawskiego najnowszych rozwiązań technologicznych.
Nagroda została wręczona dziś w Crowne Plaza Warsaw. Jest to nagroda przyznawana przez firmę SAS, globalnego lidera w zakresie technologii analitycznych i AI. Wyróżnienie zostało przyznane za „nowatorskie podejście do wykorzystania potencjału danych i Sztucznej Inteligencji”. Uniwersytet Warszawski jako jedyny w Polsce poszerzył ofertę dydaktyczną na UW w zakresie danych i analityki na Wydziale Nauk Ekonomicznych z wykorzystaniem najnowszego systemu SAS Viya 4. Oprogramowanie wielu wariantach udostępniane jest studentom bezpłatnie.
Wydział Nauk Ekonomicznych UW jest najlepszym wydziałem ekonomicznym w Polsce. Jest on także najlepszą polską badawczą instytucją ekonomiczną i znajduje się w 6% najlepszych takich podmiotów w Europie. Nauczyciele akademiccy także mają darmowy dostęp do najnowszych rozwiązań AI do baz danych. To również dzięki dużemu zaangażowaniu sekcji informatycznej, która udostępnia najnowocześniejszą infrastrukturę.
Nasi eksperci AI są jednymi z najlepszych na świecie. Dlatego warto, aby nasi studenci zawsze mieli dostęp do najnowszych technologii, dzięki którym wchodząc na rynek pracy, będą już doświadczeniem wyprzedzali swoich zagranicznych kolegów. Bazy danych i pracująca na nich sztuczna inteligencja rozwija się bardzo dynamicznie. Nie stać nas na to, aby pozostawać w tyle i nie udostępniać ludziom na Uniwersytecie najnowszych narzędzi do ich obsługi. – stwierdził Tomasz Jeruzalski podczas gali.
Uniwersytet Warszawski jest pierwszą uczelnią w Europie udostępniającą studentom ten system. Platformy ta umożliwia rozwijanie umiejętności w zakresie analityki i AI, w tym technik uczenia maszynowego, uczenia głębokiego, rozpoznawania obrazów, przetwarzania języka naturalnego i innych.
SAS na świecie i w Polsce aktywnie współpracuje z sektorem akademickim. Oprogramowanie wykorzystywane jest w dydaktyce i projektach badawczych. Studenci mogą korzystać z dostępnego online bezpłatnego pakietu SAS University Edition oraz SAS OnDemand for Academics – jest to zestaw narzędzi udostępniany w chmurze. Jest to środowisko do prowadzenia zajęć z zakresu statystyki, eksploracji i prognozowania danych. Cieszę się, że to właśnie tutaj, w Polsce są ludzie zainteresowani wprowadzeniem najnowszych rozwiązań IT dla studentów. – powiedziała podczas wręczania nagrody Hana Kvartova, dyrektor regionalna SAS odpowiadająca za Europę Centralną.
Nagrody są przyznawane po raz pierwszy. Uniwersytet Warszawski został wyróżniony jako jedyna uczelnia w Polsce i znajdzie się w gronie wyróżnionych wiodących instytucji finansowych i przedsiębiorstw takich jak Orange, PKO BP, ORLEN, PEKAO S.A., Intercars, PZU, Rossman.

Ruszyły zapisy do 3. edycji Poland Business Run Kids! Mali biegacze pobiegną dla 8-letniego Oliwiera

Emitel rozwija inteligentne systemy wodociągowe

Emitel S.A.: Jak zostać „szerpami” rynku dronowego?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.