Komunikaty PR

Światowy Dzień Oszczędzania: mimo pandemii rynek nieruchomości wciąż atrakcyjny

2020-10-30  |  13:45
Biuro prasowe

Warszawa, 30.10.2020 r.

 

 

Światowy Dzień Oszczędzania: mimo pandemii rynek nieruchomości wciąż atrakcyjny

 

31 października już po raz 96. obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. To tradycyjnie czas na refleksję nad mądrym i świadomym zarządzaniem swoimi finansami. Tym razem w sytuacji szczególnej, pełnej nieznanych dotąd ograniczeń i niepewności. Jednak mimo dezorientacji spowodowanej pandemią wciąż atrakcyjne i bezpieczne jest inwestowanie w nieruchomości. W istotny sposób zmieniła się przy tym topografia tych inwestycji. 

 

Po okresie rozchwiania z pierwszych miesięcy pandemii, powoli powracamy z naszymi zachowaniami inwestycyjnymi w znane nam rejony. Według danych Narodowego Banku Polskiego potencjalna pula inwestycyjna wciąż jest ogromna. Od końca lutego w związku z rekordowo niskimi stopami Polacy wycofali z lokat bankowych oszczędności warte łącznie ponad 65 mld zł! Można się było spodziewać, że te pieniędze trafią przede wszystkim na rynek nieruchomości, ale stało się tak dopiero w ostatnich miesiącach. Jak podaje NBP, w II kwartale br. kupno mieszkania za gotówkę było mało popularne. Udział transakcji gotówkowych na rynku pierwotnym wyniósł 31 proc., podczas gdy w latach poprzednich było to 59–75 proc. Dopiero w III kwartale nastąpiło ożywienie.

 

Pojawiły się co prawda nowe czynniki, które mogłyby ograniczyć apetyty inwestycyjne w sektorze mieszkań na wynajem – spadły ceny najmu, ale to  nie wyhamowało wzrostu zainteresowania nieruchomościami kupowanymi za gotówkę z oszczędności, a zmieniło topografię tych inwestycji. Obserwujemy, że Polacy w okresie pandemii decydują się na większe mieszkania – mówi Agata Antosiewicz, dyrektor działu kredytowego w Domu Kredytowym Victoria. Małe były idealne dla singli i pod wynajem. Teraz coraz częściej na pierwszy metraż wybierane są większe lokale. – W Warszawie klienci coraz częściej poszukują takich mieszkań m.in. po to, by stworzyć przestrzeń na home office. Tę samą tendencję widać także w pierwszych sprzedanych mieszkaniach na naszym osiedlu Viva Piast w Krakowie – dodaje ekspertka.

 

Ten trend potwierdzają dane portalu nieruchomościowego Otodom.pl. W kwietniu br. Polacy szukali najczęściej mieszkań o powierzchni co najmniej 60 mkw. podczas gdy jeszcze w marcu dolna granica powierzchni użytkowej poszukiwanej nieruchomości była ustawiona znacznie niżej, bo na poziomie 40 mkw. – mówi Agata Antosiewicz.

 

Choć oszczędnościami może się pochwalić aż 70 proc. Polaków, to pod względem dynamiki oszczędzania daleko nam do np. Chin czy Indii albo naftowych potęg z Bliskiego Wschodu – Arabii Saudyjskiej, Kataru lub Kuwejtu. U chińskich rekordzistów stopa prywatnych oszczędności (różnica między dochodami a wydatkami) przekracza 1/3 dochodów! W Polsce w ostatnich latach była coraz większa, ale nigdy nie przekroczyła 15 proc. Tendencja wzrostowa to dobry prognostyk dla rynku inwestycji w nieruchomości. Nie chcąc trzymać wolnych środków na mało rentownych lokatach, Polacy będą inwestowali w to co pewne, czyli w mieszkania.  

 

Victoria Dom to deweloper z 22-letnim doświadczeniem, którego filozofią jest, by zakup mieszkania był prosty. Dotychczas firma oddała do użytku ponad 5200 wybudowanych mieszkań i domów. Ich łączna powierzchnia użytkowa to 310 000 m2. Obecnie w trakcie realizacji i w przygotowaniu jest 12 100 mieszkań. Więcej o deweloperze na stronie www.victoriadom.pl

 

Dom Kredytowy Victoria istnieje od  2014 r. Specjalizuje się w pośrednictwie w uzyskaniu kredytów hipotecznych. Pomaga klientom w zawarciu umowy kredytowej na zakup mieszkania. Od początku działalności firmy jej klienci otrzymali kredyty na kwotę  ponad 630 mln zł. Więcej na temat usług DKV na stronie www.dkvictoria.pl. 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna gotowa w Trzebielu Biuro prasowe
2024-07-31 | 12:30

Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna gotowa w Trzebielu

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/001fa58d1370123be7c95f6f444ad65520240730173555/7a552ca808be77ff2ba38b57a2a2228f20240730173645/507ce9   Zdrowa, drewniana placówka
Nieruchomości Cogito EU dołączy do grona najemców MLP Gliwice
2024-07-31 | 10:00

Cogito EU dołączy do grona najemców MLP Gliwice

Dostawca części do maszyn budowlanych wynajął 4,5 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni w centrum logistycznym MLP Gliwice. Dostęp do nowego obiektu firma Cogito EU uzyska w listopadzie br. W
Nieruchomości City Point Targówek: 70% powierzchni hali C2 objęte umowami pre-let
2024-07-31 | 09:30

City Point Targówek: 70% powierzchni hali C2 objęte umowami pre-let

Spółka joint venture utworzona przez Partners Group, jedną z największych prywatnych firm inwestycyjnych działającą w imieniu swoich klientów oraz Peakside Capital Advisors,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zbiory czereśni zakończyły się o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Z powodu szybszej wegetacji owoce przypominają te z południa Europy

Zmiany klimatyczne wpływają na uprawy i zbiory owoców. Drzewa czereśni zakwitły w tym roku o kilka tygodni wcześniej niż zazwyczaj. Ciepła i słoneczna pogoda już w marcu przyspieszyła kwitnienie. W efekcie, o ile w poprzednich latach czereśnie można było kupić jeszcze w sierpniu, w tym roku już w lipcu zbierano późne odmiany. – Sezon wegetacyjny był o wiele dłuższy, a temperatura była wysoka w trakcie dojrzewania owoców. To warunki porównywalne z włoskim klimatem, a owoce, które udało nam się wyprodukować, są doskonałej jakości – mówi Krzysztof Czarnecki, wiceprezes Związku Sadowników RP. Część upraw zniszczyły jednak kwietniowe przymrozki.

Prawo

Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie czekają na ustawę o asystencji osobistej. Dzięki niej może wzrosnąć zainteresowanie pracą w tym zawodzie

Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów bez ustawy o asystencji osobistej. Tymczasem wspieranie osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia może mieć kluczowe znaczenie dla rynku pracy. Zatrudnienie będzie mogła znaleźć część osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Stworzy to też duże zapotrzebowanie na pracę asystentów. Dziś część z nich nie chce podejmować niepewnego zatrudnienia, nieuregulowanego w przepisach. – Jest przestrzeń dla tego nowego, bardzo prestiżowego w Europie zawodu asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, który wesprze system ochrony zdrowia – przekonuje Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.

Bankowość

Małe i średnie firmy czeka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Banki chcą im w tym pomagać

Hasła takie jak zrównoważony rozwój, ESG, taksonomia czy dekarbonizacja będą w nadchodzącym czasie dotyczyć nie tylko korporacji, ale też małych i średnich firm. Chcąc pozostać konkurencyjnymi uczestnikami łańcucha dostaw, także mniejsze podmioty  będą musiały wypełnić unijne wymogi i realizować proekologiczne projekty. To jednak oznacza dla nich szereg wyzwań, związanych chociażby z poznaniem wymogów unijnych, terminów ich realizacji i całym aspektem ich wdrożenia. Wydany właśnie przez Bank Ochrony Środowiska przewodnik, podsumowujący najważniejsze wyzwania legislacyjne, ma pomóc przedsiębiorcom się odnaleźć w gąszczu regulacji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.