Komunikaty PR

Swiss Re i SAP przygotowują branżę ubezpieczeniową na przyszłość

2020-09-06  |  11:09
Biuro prasowe
Kontakt

Kinga Woźniakowska
W dobrym tonie. PR



kinga|prwdobrymtonie.pl| |kinga|prwdobrymtonie.pl
+48663416733
prwdobrymtonie.pl

Nowe standardy rachunkowości, takie jak MSSF 17, wprowadzają innowacyjne podejście do wyceny usług ubezpieczeniowych oraz niosą znaczące zmiany w kwestii raportowania finansowego firm z tego sektora. Jednym z największych wyzwań, które stoi przed tą branżą, jest dostosowanie systemów IT i procesów księgowych do nowych norm. Wsparciem dla przedsiębiorców z sektora finansowo-ubezpieczeniowego mogą być dedykowane funkcje dodatkowe w platformie S/4 HANA.

Czas ciągłych zmian

Nowy standard MSSF 17 obliguje do wyceny zobowiązań ubezpieczeniowych w wysokości obowiązującej wartości wypłaty i gwarantuje spójne normy wyceny umów ubezpieczeniowych. Choć przepisy będą dotyczyły umów, które odnoszą się do okresów rocznych po 01.01.2022 r., to już teraz firmy z tego sektora powinny się do tej ewolucji przygotować.

Inne zmiany dla branży ubezpieczeniowej niosą także ukierunkowane poprawki długoterminowe (LDTI). W przypadku spółek giełdowych wejdą one w życie po 15.12.2020 r., zaś dla pozostałych organizacji datą kluczową jest 15.12.2021 r. Obejmą one m. in. założenia dotyczące odpowiedzialności za przyszłe świadczenia, amortyzację odroczonego kosztu przejęcia, korzyści wynikające z ryzyka rynkowego. W ramach inicjatywy LDTI ubezpieczyciele powinni zniwelować wszelkie niedociągnięcia w swoich systemach, by upłynnić i zabezpieczyć przepływ danych lub udoskonalić procesy kontroli.

Z niespełna 160-letnią tradycją globalna marka reasekuracyjna Swiss Re funkcjonuje na ponad 20 rynkach m. in. w Chinach, USA, Wielkiej Brytanii. Jej usługi obejmują przede wszystkim polisy dotyczące wypadków, życia i zdrowia oraz ubezpieczenia w zakresie nieruchomości. Lider usług reasekuracyjnych dostrzegając oddziaływanie technologii na jakość usług ubezpieczeniowych, od 2017 r. jest partnerem marki SAP. Obserwując rynek i nadchodzące zmiany, wraz z SAP opracował nowe funkcjonalności platformy S/4 HANA, które mogą wesprzeć przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe w reagowaniu na wymogi prawne.

SAP wychodzi naprzeciw zmianom 

Poszerzenie możliwości platformy S/4 HANA o dodatkowe raportowanie ma na celu spełnienie przyszłych standardów rachunkowości, usprawnienia przepływów finansowych i zwiększenie transparentności transakcji. Dużym walorem nowej funkcji jest również zwiększenie nacisku na kwestie związane z monitoringiem i kontrolą. Są to rozwiązania przygotowane przede wszystkim z myślą o firm z branży ubezpieczeniowej oraz finansowej.

Usprawnienie polegające na raportowaniu finansowym dla banków, ubezpieczycieli i fintechów, mają przede wszystkim za zadanie przyspieszyć proces przepływu pieniędzy. Celem synergii rozwiązań z zakresu rachunkowości i planowania jest ułatwienie tworzenia spójnych wycen dla produktów finansowych.

– Od momentu zawarcia współpracy z SAP w 2017 r. chcieliśmy opracować rozwiązanie, które sprosta coraz bardziej postępującym wymaganiom związanym z kontrolą finansową i raportowaniem towarzystw ubezpieczeniowych. Pomyślne zakończenie prac stanowi ważny kamień milowy w naszej długoterminowej strategii transformacji cyfrowej. Przy nieustannie zmieniających się przepisach, technologia stanowi ważną pomoc przy procesie dostosowywania się do nich – mówi Gerhard Lohmann, CFO Swiss Re Reinsurance.

- Dostrzegamy bardzo duże zainteresowanie tym rozwiązaniem. Nasze portfolio klientów wzrosło. Funkcjonalność ta została zaprojektowana z myślą o złożonych wymaganiach legislacyjnych, z którymi dziś borykają się firmy ubezpieczeniowe, banki, branża fintech. Wdrożenie systemu wspiera przedsiębiorstwa w dostosowaniu się do nowych standardów – mówi Luca Mucic, Head of Global Finance SAP.

Stworzenie takiego rozwiązania jest wprowadzeniem nowej jakości na rynek. Dobrze zaprojektowane narzędzia są znacznym ułatwieniem dla przedsiębiorstw z sektora finansowo-ubezpieczeniowego, które mierzą się z szeregiem wyzwań. Wsparcie technologiczne zapewnia nie tylko pomoc w przystosowaniu się do nowych norm, ale także optymalizuje wiele procesów, tym samym zapewniając większy komfort pracy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: W dobrym tonie. PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia 88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia Biuro prasowe
2024-12-05 | 13:00

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Polscy rolnicy coraz bardziej świadomie podchodzą do ochrony swoich gospodarstw. Już 88% z nich, poza obowiązkowymi polisami, sięga po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe – wynika z
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.