Komunikaty PR

Swiss Re i SAP przygotowują branżę ubezpieczeniową na przyszłość

2020-09-06  |  11:09
Biuro prasowe
Kontakt

Kinga Woźniakowska
W dobrym tonie. PR



kinga|prwdobrymtonie.pl| |kinga|prwdobrymtonie.pl
+48663416733
prwdobrymtonie.pl

Nowe standardy rachunkowości, takie jak MSSF 17, wprowadzają innowacyjne podejście do wyceny usług ubezpieczeniowych oraz niosą znaczące zmiany w kwestii raportowania finansowego firm z tego sektora. Jednym z największych wyzwań, które stoi przed tą branżą, jest dostosowanie systemów IT i procesów księgowych do nowych norm. Wsparciem dla przedsiębiorców z sektora finansowo-ubezpieczeniowego mogą być dedykowane funkcje dodatkowe w platformie S/4 HANA.

Czas ciągłych zmian

Nowy standard MSSF 17 obliguje do wyceny zobowiązań ubezpieczeniowych w wysokości obowiązującej wartości wypłaty i gwarantuje spójne normy wyceny umów ubezpieczeniowych. Choć przepisy będą dotyczyły umów, które odnoszą się do okresów rocznych po 01.01.2022 r., to już teraz firmy z tego sektora powinny się do tej ewolucji przygotować.

Inne zmiany dla branży ubezpieczeniowej niosą także ukierunkowane poprawki długoterminowe (LDTI). W przypadku spółek giełdowych wejdą one w życie po 15.12.2020 r., zaś dla pozostałych organizacji datą kluczową jest 15.12.2021 r. Obejmą one m. in. założenia dotyczące odpowiedzialności za przyszłe świadczenia, amortyzację odroczonego kosztu przejęcia, korzyści wynikające z ryzyka rynkowego. W ramach inicjatywy LDTI ubezpieczyciele powinni zniwelować wszelkie niedociągnięcia w swoich systemach, by upłynnić i zabezpieczyć przepływ danych lub udoskonalić procesy kontroli.

Z niespełna 160-letnią tradycją globalna marka reasekuracyjna Swiss Re funkcjonuje na ponad 20 rynkach m. in. w Chinach, USA, Wielkiej Brytanii. Jej usługi obejmują przede wszystkim polisy dotyczące wypadków, życia i zdrowia oraz ubezpieczenia w zakresie nieruchomości. Lider usług reasekuracyjnych dostrzegając oddziaływanie technologii na jakość usług ubezpieczeniowych, od 2017 r. jest partnerem marki SAP. Obserwując rynek i nadchodzące zmiany, wraz z SAP opracował nowe funkcjonalności platformy S/4 HANA, które mogą wesprzeć przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe w reagowaniu na wymogi prawne.

SAP wychodzi naprzeciw zmianom 

Poszerzenie możliwości platformy S/4 HANA o dodatkowe raportowanie ma na celu spełnienie przyszłych standardów rachunkowości, usprawnienia przepływów finansowych i zwiększenie transparentności transakcji. Dużym walorem nowej funkcji jest również zwiększenie nacisku na kwestie związane z monitoringiem i kontrolą. Są to rozwiązania przygotowane przede wszystkim z myślą o firm z branży ubezpieczeniowej oraz finansowej.

Usprawnienie polegające na raportowaniu finansowym dla banków, ubezpieczycieli i fintechów, mają przede wszystkim za zadanie przyspieszyć proces przepływu pieniędzy. Celem synergii rozwiązań z zakresu rachunkowości i planowania jest ułatwienie tworzenia spójnych wycen dla produktów finansowych.

– Od momentu zawarcia współpracy z SAP w 2017 r. chcieliśmy opracować rozwiązanie, które sprosta coraz bardziej postępującym wymaganiom związanym z kontrolą finansową i raportowaniem towarzystw ubezpieczeniowych. Pomyślne zakończenie prac stanowi ważny kamień milowy w naszej długoterminowej strategii transformacji cyfrowej. Przy nieustannie zmieniających się przepisach, technologia stanowi ważną pomoc przy procesie dostosowywania się do nich – mówi Gerhard Lohmann, CFO Swiss Re Reinsurance.

- Dostrzegamy bardzo duże zainteresowanie tym rozwiązaniem. Nasze portfolio klientów wzrosło. Funkcjonalność ta została zaprojektowana z myślą o złożonych wymaganiach legislacyjnych, z którymi dziś borykają się firmy ubezpieczeniowe, banki, branża fintech. Wdrożenie systemu wspiera przedsiębiorstwa w dostosowaniu się do nowych standardów – mówi Luca Mucic, Head of Global Finance SAP.

Stworzenie takiego rozwiązania jest wprowadzeniem nowej jakości na rynek. Dobrze zaprojektowane narzędzia są znacznym ułatwieniem dla przedsiębiorstw z sektora finansowo-ubezpieczeniowego, które mierzą się z szeregiem wyzwań. Wsparcie technologiczne zapewnia nie tylko pomoc w przystosowaniu się do nowych norm, ale także optymalizuje wiele procesów, tym samym zapewniając większy komfort pracy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: W dobrym tonie. PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Co grozi pracodawcy, jeżeli nie zadba o pracownika w czasie upału? Biuro prasowe
2024-07-19 | 12:25

Co grozi pracodawcy, jeżeli nie zadba o pracownika w czasie upału?

Tegoroczne lato otworzyło się upałami, synoptycy zapowiadają kolejne fale wysokiej temperatury. Przedsiębiorcy powinni potraktować te zapowiedzi poważnie i jak najlepiej
Ubezpieczenia Petsy wprowadza darmowe ubezpieczenia w ramach swoich usług petsittingu.
2024-07-16 | 10:00

Petsy wprowadza darmowe ubezpieczenia w ramach swoich usług petsittingu.

Rozwijany od 2020 roku startup Petsy stał się w naszym kraju liderem usług opieki nad zwierzętami domowymi. Ich platforma, łącząca właścicieli pupili ze zweryfikowanymi petsitterami,
Ubezpieczenia Przetwórstwo przemysłowe: 24,2 tys. ofert pracy i rosnące znaczenie ubezpieczeń
2024-07-10 | 13:32

Przetwórstwo przemysłowe: 24,2 tys. ofert pracy i rosnące znaczenie ubezpieczeń

W przemyśle jest największy popyt na pracę – firmy mają 24,2 tys. wakatów. Pracodawcy sięgają po różne sposoby na przyciągnięcie pracowników. Do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.