Komunikaty PR

Sześć najczęstszych błędów w CV, które popełniają specjaliści IT

2021-05-31  |  13:48
Biuro prasowe

Jakie błędy najczęściej popełniają programiści przy pisaniu CV? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Elizaveta Pavlova, specjalistka ds. rekrutacji w DataArt.

1. ZBYT SZCZEGÓLOWY OPIS DOŚWIADCZENIA

Jak pochwalić się bogatym doświadczeniem, ale równocześnie nie zanudzić odbiorcy szczegółami? Nie powinieneś wymieniać wszystkich obowiązków, w każdym projekcie. Zwłaszcza, jeśli było ich dużo. Warto jednak zastanowić się, które umiejętności mogą być ważne dla nowego pracodawcy. Dlatego postaw się na moment w roli rekrutera i zadaj sobie pytanie: co warto, żeby o tobie wiedział?

Ile więc stron powinno mieć idealne CV? Oczywiście, u kandydata z 10-letnim doświadczeniem CV będzie dłuższe, chociaż polecam zmieścić się na 3-4 stronach. W przypadku początkującego dewelopera, informacje o wykształceniu i dotychczasowym doświadczeniu powinny zmieścić się na jednej stronie. Nie warto sztucznie zwiększać objętości życiorysu.

Pamiętajcie, że nie liczy się liczba znaków, tylko jakość tekstu. Czasami kandydaci opowiadają o swojej wiedzy oraz umiejętnościach w długich CV, wybierając bardzo interesujący sposób prezentacji. To częste, zwłaszcza mając krótkie doświadczenie zawodowe. To błąd. Zwięzłość wciąż jest najbardziej wartościowa dla rekrutera.

2. BRAK LISTY TECHNOLOGII ORAZ POPRZEDNICH PROJEKTÓW

Pisząc CV, nie możemy być też zbyt skromni. Ubogi opis i brak najważniejszych to kolejny, częsty błąd popełniany przez kandydatów. Pamiętajmy, że niezbędne informacje, które warto przekazać pracodawcy, to zdecydowanie: technologie, projekty, klienci i okres poprzedniego zatrudnienia.

3. NIEUDANY FORMAT I FONT

Pamiętajcie, że rekruterzy muszą przeczytać kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset aplikacji każdego dnia. Niestety, przy takiej ilości, naszej uwadze może umknąć coś ważnego. Dlatego warto zwrócić uwagę na istotne szczegóły za pomocą dobrze sformułowanego tekstu. Warto również pamiętać, że lepiej unikać śmiałych eksperymentów z fontami i formatowaniem. Czytanie takiego skomplikowanego tekstu naprawdę może być bardzo uciążliwe.

Warto zastosować pogrubienie lub podkreślenie, jeśli chcemy zwrócić uwagę na ważną informację w naszym życiorysie. Nazwy poprzednich stanowisk (Software Architect,Java Developer, QA manager) oraz rozdziałów dokumentu (profesjonalne doświadczenie, wykształcenie, dodatkowe kursy oraz kwalifikacje i inne) najlepiej pogrubić. Jeżeli macie wątpliwości, nie wyróżniajcie za dużo. Obecne stanowisko najlepiej zaznaczyć na samym początku. Czytelnik od razu będzie mieć podstawowe informacje o was i zaoszczędzi swój czas.

4. PROBLEMY Z PISOWNIĄ

Część kandydatów myśli, że skoro aplikują na programistów, zasady dotyczące poprawnej pisowni ich nie dotyczą. W pewnym sensie to prawda. To umiejętności techniczne oraz doświadczenie będą kluczowe przy podjęciu decyzji przez pracodawcę. Warto jednak pamiętać, że CV bez błędów językowych zrobi o wiele lepsze wrażenie niż, na przykład, pełne lapsusów dossier waszego konkurenta. Przyszły pracodawca odbierze poprawnie sformatowany dokument jako okazanie wyrazu szacunku.

5. ZDJĘCIA NIEODPOWIEDNIEGO FORMATU LUB W OSOBNYM ZAŁĄCZNIKU

Najlepej wybrać zdjęcie portretowe z pełną, dobrze widoczną twarzą i wkleić je na pierwszą stronę. Bardzo proszę, nie załączajcie zdjęcia w osobnym pliku oraz nie wykorzystujcie zdjęć z plaży lub imprezy.

6. WSPOMNIENIE O UMIEJĘTNOŚCIACH I DOŚWIADCZENIU, KTÓRYCH TAK NAPRAWDĘ NIE POSIADACIE

Nie ma sensu wprowadzać w błąd rekrutera, ubarwiając wasze profesjonalne doświadczenie, szczególnie w branży IT, ponieważ i tak czeka was wywiad techniczny. Poza tym, wcześniej czy później będziecie musieli zaprezentować umiejętności i wiedzę, którą wyszczególniliście w życiorysie. Błednie zaprezentowana informacja spowoduje stratę czasu każdego z uczestników procesu rekrutacyjnego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:00

Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu

W erze dynamicznych zmian technologicznych, sztuczna inteligencja (AI) i nowe technologie zmieniają oblicze finansów. W ubiegłym tygodniu, podczas wydarzenia "Future of Finance
IT i technologie 2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath
2024-09-26 | 16:00

2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath

Coroczne badanie UiPath wykazało, że specjaliści ds. automatyzacji aktywnie integrują sztuczną inteligencję w swojej pracy, ponieważ branża automatyzacji oprogramowania nadal się
IT i technologie Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI
2024-09-26 | 10:42

Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI

Nowe badanie Slack Workforce Lab sprawdziło, co motywuje pracowników do korzystania ze sztucznej inteligencji i co sądzą oni o używaniu jej w pracy. Dzięki pogłębionym wywiadom i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.