Komunikaty PR

Sześć najczęstszych błędów w CV, które popełniają specjaliści IT

2021-05-31  |  13:48
Biuro prasowe

Jakie błędy najczęściej popełniają programiści przy pisaniu CV? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Elizaveta Pavlova, specjalistka ds. rekrutacji w DataArt.

1. ZBYT SZCZEGÓLOWY OPIS DOŚWIADCZENIA

Jak pochwalić się bogatym doświadczeniem, ale równocześnie nie zanudzić odbiorcy szczegółami? Nie powinieneś wymieniać wszystkich obowiązków, w każdym projekcie. Zwłaszcza, jeśli było ich dużo. Warto jednak zastanowić się, które umiejętności mogą być ważne dla nowego pracodawcy. Dlatego postaw się na moment w roli rekrutera i zadaj sobie pytanie: co warto, żeby o tobie wiedział?

Ile więc stron powinno mieć idealne CV? Oczywiście, u kandydata z 10-letnim doświadczeniem CV będzie dłuższe, chociaż polecam zmieścić się na 3-4 stronach. W przypadku początkującego dewelopera, informacje o wykształceniu i dotychczasowym doświadczeniu powinny zmieścić się na jednej stronie. Nie warto sztucznie zwiększać objętości życiorysu.

Pamiętajcie, że nie liczy się liczba znaków, tylko jakość tekstu. Czasami kandydaci opowiadają o swojej wiedzy oraz umiejętnościach w długich CV, wybierając bardzo interesujący sposób prezentacji. To częste, zwłaszcza mając krótkie doświadczenie zawodowe. To błąd. Zwięzłość wciąż jest najbardziej wartościowa dla rekrutera.

2. BRAK LISTY TECHNOLOGII ORAZ POPRZEDNICH PROJEKTÓW

Pisząc CV, nie możemy być też zbyt skromni. Ubogi opis i brak najważniejszych to kolejny, częsty błąd popełniany przez kandydatów. Pamiętajmy, że niezbędne informacje, które warto przekazać pracodawcy, to zdecydowanie: technologie, projekty, klienci i okres poprzedniego zatrudnienia.

3. NIEUDANY FORMAT I FONT

Pamiętajcie, że rekruterzy muszą przeczytać kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset aplikacji każdego dnia. Niestety, przy takiej ilości, naszej uwadze może umknąć coś ważnego. Dlatego warto zwrócić uwagę na istotne szczegóły za pomocą dobrze sformułowanego tekstu. Warto również pamiętać, że lepiej unikać śmiałych eksperymentów z fontami i formatowaniem. Czytanie takiego skomplikowanego tekstu naprawdę może być bardzo uciążliwe.

Warto zastosować pogrubienie lub podkreślenie, jeśli chcemy zwrócić uwagę na ważną informację w naszym życiorysie. Nazwy poprzednich stanowisk (Software Architect,Java Developer, QA manager) oraz rozdziałów dokumentu (profesjonalne doświadczenie, wykształcenie, dodatkowe kursy oraz kwalifikacje i inne) najlepiej pogrubić. Jeżeli macie wątpliwości, nie wyróżniajcie za dużo. Obecne stanowisko najlepiej zaznaczyć na samym początku. Czytelnik od razu będzie mieć podstawowe informacje o was i zaoszczędzi swój czas.

4. PROBLEMY Z PISOWNIĄ

Część kandydatów myśli, że skoro aplikują na programistów, zasady dotyczące poprawnej pisowni ich nie dotyczą. W pewnym sensie to prawda. To umiejętności techniczne oraz doświadczenie będą kluczowe przy podjęciu decyzji przez pracodawcę. Warto jednak pamiętać, że CV bez błędów językowych zrobi o wiele lepsze wrażenie niż, na przykład, pełne lapsusów dossier waszego konkurenta. Przyszły pracodawca odbierze poprawnie sformatowany dokument jako okazanie wyrazu szacunku.

5. ZDJĘCIA NIEODPOWIEDNIEGO FORMATU LUB W OSOBNYM ZAŁĄCZNIKU

Najlepej wybrać zdjęcie portretowe z pełną, dobrze widoczną twarzą i wkleić je na pierwszą stronę. Bardzo proszę, nie załączajcie zdjęcia w osobnym pliku oraz nie wykorzystujcie zdjęć z plaży lub imprezy.

6. WSPOMNIENIE O UMIEJĘTNOŚCIACH I DOŚWIADCZENIU, KTÓRYCH TAK NAPRAWDĘ NIE POSIADACIE

Nie ma sensu wprowadzać w błąd rekrutera, ubarwiając wasze profesjonalne doświadczenie, szczególnie w branży IT, ponieważ i tak czeka was wywiad techniczny. Poza tym, wcześniej czy później będziecie musieli zaprezentować umiejętności i wiedzę, którą wyszczególniliście w życiorysie. Błednie zaprezentowana informacja spowoduje stratę czasu każdego z uczestników procesu rekrutacyjnego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc

Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.

Prawo

ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.

Konsument

Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.