Sztuka cyfrowa w Fabryce Norblina
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Fabryka Norblina zyskała nowego najemcę. Grupa Capital Park – inwestor powstającego na warszawskiej Woli multifunkcyjnego kompleksu, podpisała umowę na wynajem blisko 800 mkw. powierzchni, na której pojawi się pierwsza w Polsce w pełni interaktywna i cyfrowa galeria sztuki ART BOX Experience. Artystyczne wystawy tworzone będą przy współudziale nominowanego do nagrody Oskara warszawskiego Studia Platige Image.
Digitalowa przestrzeń ART BOX Experience zlokalizowana będzie na poziomie +2 w nowo budowanym na terenie Fabryki Norblina budynku B, we wschodniej części kompleksu. Projekt ART BOX Experience zakłada stworzenie tu innowacyjnej przestrzeni rozrywkowej, oferującej zwiedzającym unikalne wrażenia sensoryczne. Będzie to możliwe dzięki połączeniu nowoczesnych technik animacji i efektów dźwiękowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych multimedialnych rozwiązań. Wyróżnikiem galerii, obok najwyższej klasy rozrywki na światowym poziomie, będzie również mocno wybrzmiewająca w wystawach treść edukacyjna związana z kulturą, sztuką, historią, nauką, geografią, przyrodą czy modą.
- Sztuka cyfrowa rozkwitła w krajach najbardziej napędzanych nowoczesną myślą technologiczną, jak Japonia, Singapur czy Korea Południowa. Spory udział w jej rozpowszechnianiu na całym świecie mają oczywiście media społecznościowe, które są bardzo wdzięcznym nośnikiem przekazu tego typu inicjatyw. My idziemy jeszcze o krok naprzód. Proponujemy w ART BOX Experience zapierające dech w piersiach interaktywne wystawy, które w maksymalnym stopniu angażują widzów ale łączymy je z przekazem edukacyjnym. Zabytkowa Fabryka Norblina zlokalizowana w sercu Warszawy to dla nas idealna lokalizacja na tego typu artystyczne przedsięwzięcie – mówi Joanna Kowalkowska, Prezes ART BOX Experience.
Fabryka Norblina obecnie przechodzi rewitalizację i przekształca się w nową część miasta z biurami, sklepami, restauracjami, kawiarniami, foodhallem, ekologicznym bazarem i butikowym kinem. Będzie to miejsce multifunkcyjne tętniące życiem kulturalnym i rozrywkowym.
- Fabryka Norblina jest projektem niezwykłym, naznaczonym historią wspaniałych ludzi. Jako inwestor chcemy kontynuować społeczny, filantropijny i kulturalny spadek rodziny Norblinów, Wernerów oraz artystów, których losy splotły się z dawną fabryką poprzez działalność Fundacji Fabryki Norblina. Jej misją jest uświadamianie roli historii i sztuki w społeczeństwie oraz pielęgnowanie i promowanie znaczenia kultury w naszym codziennym życiu. Unikatowa galeria sztuki, jaką będzie ART BOX Experience wpisuje się idealnie w klimat, który chcemy stworzyć - miejsca spotkań i rozrywki na najwyższym poziomie, połączonego ze sztuką w różnych jej odsłonach. Jesteśmy pewni, że ART BOX Experience wniesie do Fabryki Norblina właśnie takie wartości – mówi Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna Grupy Capital Park.
Wśród najemców zrewitalizowanej Fabryki Norblina znajdzie się m.in. BioBazar (1.800 mkw.), butikowe kino z siedmioma salami (3.300 mkw.), foodhall z ponad 30 konceptami gastronomicznymi (3.200 mkw.), Piano Bar z muzyką na żywo (408 mkw.), a także liczne restauracje. W części biurowej kompleksu swoje biura będą miały m.in. Allegro.pl (16.200 mkw.) oraz Globalne Centrum Usług Biznesowych Japan Tobacco International (8.500 tys. mkw.).
Fabryka Norblina zaoferuje ponad 65 tys. mkw. powierzchni użytkowej, z czego 41 tys. mkw. będą stanowiły biura. Pozostałe ponad 24 tys. mkw. będzie mieszanką kilku funkcji: rozrywkowej, gastronomicznej, usługowej, handlowej, kulturalnej oraz wellness. Dla użytkowników kompleksu został przewidziany 4-poziomowy, podziemny parking na 720 miejsc parkingowych oraz 200 dedykowanych miejsc dla rowerzystów. Budynki będą wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań - w fazie projektowej otrzymały precertyfikację BREEAM na poziomie Very Good. Dla upamiętnienia historii zakładów przy ulicy Żelaznej, inwestor tworzy Muzeum Fabryki Norblina. Każdy, kto w przyszłości będzie korzystał z biur, strefy handlowej, usługowej czy gastronomicznej będzie mógł zetknąć się z historią tego miejsca.
Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiada firma Monument Service.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.