Komunikaty PR

Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora. Wystawa i aukcja

2021-06-15  |  13:00
Biuro prasowe

Wybitny artysta, którego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Maluje już od 50 lat. Michał Zaborowski uznawany jest za jednego z najciekawszych, współczesnych twórców. W świecie sztuki osiągnął status gwiazdy. Teraz wcielił się w zupełnie nową rolę. Został kuratorem wystawy i aukcji Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora” w DESA Unicum. Zaborowski wybrał prace najciekawszych młodych artystów, które pójdą pod młotek 22 czerwca. Można je oglądać od 12 czerwca.

 

To unikatowy projekt. Aukcje „Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora” w DESA Unicum skierowane są do wszystkich, którzy współczesną sztukę odczuwają najmocniej: jej entuzjastów i kolekcjonerów. Dom aukcyjny do współpracy zaprasza tych, którzy prezentują własne, niekonwencjonalne, subiektywne spojrzenie na współczesną twórczość artystyczną. W ten sposób otwiera publiczność na artystów i zjawiska, których być może do tej pory nie zauważali. Kuratorem tej edycji został Michał Zaborowski. Malarstwo Zaborowskiego zawiera w sobie dwa pierwiastki: realności i magii. Jego twórczość prezentowana była na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. W opinii artysty  rola kuratora powinna sprowadzać się do bycia przewodnikiem. Powinien on działać pod wpływem impulsu i emocji, a nie racjonalnego myślenia. To właśnie emocjami kierował się Michał Zaborowski przy wyborze prac prezentowanych na czerwcowej wystawie i aukcji.

 

Jednym z najciekawszych obiektów, które będzie można zobaczyć w DESA Unicum, jest obraz Martyny Ścibior zatytułowany „Pomyślałam o sobie”. Dzieła tej artystki są w równiej mierze zaskakujące pod względem stylistycznym, co formalnym. Technika malarska, którą konsekwentnie stosuje, łączy ze sobą współczesne podejście do sztuki z bardzo precyzyjnym, niemal rzemieślniczym wykonaniem. Tworzy ona przy pomocy lakierów do paznokci. Nakłada je precyzyjnymi ruchami. Wykonuje przy ich pomocy skomplikowane mozaiki. Lakiery, którymi maluje, zawsze są ofiarowywane artystce przez kobiety, które już z nich nie korzystają. Tym samym za każdym kolorem stoi pewien kontekst emocjonalny, niejako przekazany przez jego pierwotną właścicielkę, któremu Ścibior nadaje nowe znaczenie. Sam lakier jako medium przywodzi na myśl czynność silnie powiązaną z kobiecością i jednocześnie bardzo frywolną. Artystka polemizuje nie tylko z takim postrzeganiem samego tworzywa, ale też z bardziej uniwersalnym problemem, jakim jest uwarunkowana kulturowo rola kobiety w społeczeństwie.

 

Z kolei Tomasz Górnicki jest zaliczany do najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia. W swojej twórczości łączy sztukę sakralną z malarstwem barokowych mistrzów. Jednym ze źródeł inspiracji dla artysty są jego osobiste przeżycia, dzięki czemu każda z rzeźb naznaczona jest ładunkiem emocjonalnym. W swojej sztuce sięga po różnorodne materiały takie jak stal, brąz, marmur czy glina. Tworzy przede wszystkim w nurcie realistycznym, ale nie boi się eksperymentów z materiałami. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych: w Londynie, Cannes, Berlinie czy Nowym Jorku. Na czerwcowej wystawie i aukcji pojawi się jego forma przestrzenna „Origin head”. Zobaczyć i wylicytować można będzie również m.in. wyjątkową pracę „Moliere” z cyklu „Metro” autorstwa Piotra Czajkowskiego oraz intrygujący obraz Anny Zalewskiej „Dni były puste, gdy z rzeczywistości sen rzeźbiłem”.

 

W DESA Unicum pojawią się również dzieła autorstwa m.in. Andrzeja Sobiepana, Zofii Błażko i Lecha Batora. 22 czerwca wszystkie prace zostaną zlicytowane w DESA Unicum.  Aukcja odbędzie się z udziałem publiczności na sali. Licytować można będzie również online, telefonicznie, przez aplikację i za pomocą zleceń stałych.

 

Wystawa „Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora”: 12-22 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora”: 22 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-dzisiaj-wybor-kuratora-2/


 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Odsłonięto wystawę o Szarych Szeregach na skwerze Hoovera w Warszawie Biuro prasowe
2024-09-27 | 14:25

Odsłonięto wystawę o Szarych Szeregach na skwerze Hoovera w Warszawie

W 85. rocznicę założenia Szarych Szeregów, 27 września 2024 r., Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego otworzyła plenerową wystawę „Dziś, Jutro, Pojutrze
Kultura CRAFTY - SPR AWARDS. Pierwsza edycja.
2024-09-16 | 12:50

CRAFTY - SPR AWARDS. Pierwsza edycja.

Crafty – SPR Awards to nowa inicjatywa Stowarzyszenia Producentów Reklamowych, mająca na celu wyróżnienie twórców reklam i wzmocnienie branży.
Kultura Świętuj powrót do Hogwartu: nowy zestaw LEGO® Harry Potter™ Nora – Edycja Kolekc
2024-09-03 | 12:00

Świętuj powrót do Hogwartu: nowy zestaw LEGO® Harry Potter™ Nora – Edycja Kolekc

Grupa LEGO ujawniła nowy zestaw kolekcjonerski LEGO® Harry Potter™ Nora, który przedstawia legendarny dom rodziny Weasleyów będący zarazem wymarzonym domem dla mugoli. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.