Komunikaty PR

Sztuka współczesna sprzedaje się w Polsce najlepiej i za najwyższe ceny

2020-02-25  |  16:57
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.96 MB )

Sztuka współczesna na polskim rynku sztuki już drugi rok z rzędu dzierży pozycję lidera. Dotychczas rekordy aukcyjne notowali tzw. old masters. Obecnie obiektów sztuki współczesnej sprzedaje się w Polsce najwięcej w historii i za najwyższe ceny. W 2019 roku blisko połowa obrotów aukcyjnych została wygenerowana właśnie przez dzieła sztuki współczesnej. Najdroższym z nich była praca Magdaleny Abakanowicz, za którą zapłacono ponad 8 mln zł. W marcu w DESA Unicum zaprezentowana zostanie kolejna odsłona aukcji Sztuka Współczesna. Pojawią się na niej prace najciekawszych artystów i dzieła bijących rekordy twórców jak m.in. Erny Rosenstein, której wartość prac wzrosła w ciągu roku ponad 6-krotnie czy Victora Vasarely’ego.

Na aukcji zaprezentowane zostaną również m.in. prace Ryszarda Winiarskiego – jednego z najbardziej charakterystycznych polskich artystów. Pierwszy rekord na pracy tego awangardzisty padł w 2012 roku, kiedy to dzieło „Obszar 163” sprzedano za 72 tysiące złotych. W 2017 roku za inną pracę Winiarskiego „Gra” zapłacono już ponad milion złotych, czyli blisko 14 razy więcej niż zaledwie 5 lat wcześniej. To pokazuje, w jak gwałtownym tempie rosną ceny na sztuce współczesnej. Na marcowej aukcji zaprezentowany zostanie m.in. dyptyk „Sto zdarzeń losowych 8 x 8” Winiarskiego. W jego skład wchodzą dwie charakterystyczne dla stylu tego twórcy czarno-białe minimalistyczne kompozycje o geometrycznym charakterze. Analogiczna praca znajduje się w kolekcji warszawskiej Zachęty. Górna estymacja dzieła wynosi 800 tys. złotych.

Notującą wysokie wzrosty artystką jest również Erna Rosenstein. W zaledwie rok wartość jej prac wzrosła z 70 tysięcy do prawie pół miliona złotych. Dzieło „Don Kichot Mrozu”, zakupione zostało na zeszłorocznej, listopadowej aukcji za 495,6 tys.złotych. To również rekord światowy na pracy artystki. Na marcowej aukcji pojawi się z kolei obraz „3 godzina rano” z 1974 roku, którego estymacja wynosi od 260 do 300 tys. złotych. Na aukcji pojawią się również prace Victora Vasarely’ego, uznawanego za jednego z ojców „op-artu”. Najdroższe dzieło tego artysty sprzedano w londyńskim Sotheby’s za ponad 643 tys. euro. W Polsce rekord ten należy do pracy „Nebulus’ sprzedanej w 2018 roku za ponad 2,3 mln zł. Prace tego węgierskiego twórcy od 2016 roku notują stabilny wzrost cen. Na marcowej aukcji pojawi się obraz „Firaxo”, którego wartość szacowana jest na około pół miliona złotych. Ciekawą pozycję na polskim rynku sztuki ma też inny zagraniczny artysta – Tadasuke Kuwayama. Jego prace w Polsce cieszą się od kilku lat dużą popularnością i to właśnie u nas biją rekordy cenowe. W 2017 roku jeden z obrazówKuwayamy sprzedał sięza ponad 224 tysiące złotych.

5 marca na aukcji w DESA Unicum zaprezentowanych zostanie ponad 80 dzieł sztuki współczesnej. Pojawią się prace również takich artystów jak m.in. Edward Krasiński, Tadeusz Kantor, Wojciech Fangor czy Tomasz Tatarczyk. Wszystkie obiekty oglądać można na wystawie przedaukcyjnej.

Wystawa Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy: 24 lutego – 5 marca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy: 5marca 2019, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-cbft/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Prognozy inwestycyjne Generali Investments TFI na 2025 rok Biuro prasowe
2025-01-22 | 10:00

Prognozy inwestycyjne Generali Investments TFI na 2025 rok

CZYNNIKI MAKROEKONOMICZNE Jaki będzie 2025 rok? Ten rok globalnie ma być rokiem dwóch trójek. Tempo wzrostu światowej gospodarki wg prognoz Generali Investments TFI S.A.
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

BCC Gala Liderów

Jedynka Newserii

Transport

Rząd pracuje nad nowymi warunkami testowania pojazdów autonomicznych. Do dopuszczenia ich do ruchu jeszcze daleka droga

Trwają prace nad przepisami, które ułatwią testowanie w Polsce pojazdów pół- i autonomicznych. Zmienią się m.in. definicje zawarte w ustawie z 2018 roku, by możliwe było wykorzystanie do testów pojazdów o pełnej autonomii. Do wprowadzenia takich aut na drogi jeszcze daleka droga, choć eksperci widzą w nich remedium na wiele bolączek, m.in. na niedobór zawodowych kierowców czy wykluczenie transportowe konkretnych grup społecznych i obszarów. Wiele wątpliwości wciąż budzą kwestie bezpieczeństwa i przygotowania kierowców.

Ochrona środowiska

OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w najnowszym raporcie poświęconym Polsce podtrzymuje prognozy wzrostu gospodarczego na obecny i kolejny rok na poziomie 3 proc. i więcej. Jeszcze szybciej będzie jednak rosła inflacja, co sprawi, że Rada Polityki Pieniężnej będzie prowadziła restrykcyjną politykę pieniężną. Mimo sukcesów gospodarczych OECD dostrzega zagrożenia wynikające z rosnącego zadłużenia naszego kraju. Proponuje m.in. progresywny podatek od nieruchomości według jej wartości.

Ochrona środowiska

Od przyrody zależy połowa światowego PKB. Za mało się mówi o jej roli i konieczności odbudowy ekosystemów

– W narracji dotyczącej bezpieczeństwa w czasie polskiej prezydencji za mało mówi się o przyrodzie, a to od niej zależy połowa światowego PKB oraz bezpieczeństwo żywnościowe i społeczne – ocenia dr Paulina Sobiesiak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych. O tym, jak ważna jest komunikacja tego aspektu, świadczy sytuacja z unijnym rozporządzeniem dotyczącym odbudowy ekosystemów, które spotyka się z dużą niechęcią m.in. ze strony rolników obawiających się zalewania pól. Nowe prawo będzie mieć jednak szereg korzyści dla rolnictwa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.