TANI TARAS
Mimo „tradycji” wykonywania tarasów na płycie betonowej, tani taras to jak dotąd taras układany metodą „na gruncie”. Decydują o tym przede wszystkim dwie sprawy – szybkość realizacji i prostota wykonania.
Cena tarasu
W przypadku tarasu na płycie betonowej przygotowanie, wylanie – a przede wszystkim dojrzewanie betonu - to mniej więcej miesiąc. W tym samym czasie sprawna ekipa może wykonać… 30 tarasów „na gruncie”. Tak. Wykonanie kompletnego tarasu zajmuje 1 (słownie „jeden”) dzień. Przekłada się to bezpośrednio na jego cenę. Różnica kosztów wynosi około 40 – 50% na korzyść tarasu „na gruncie”.
Prostota wykonania wynika z tego, że niemal nie różni się od… wykonania nawierzchni z kostki brukowej lub płyt. Prace ziemne zaczynamy od korytowania, czyli usunięcia wierzchniej warstwy humusu. Kolejnym etapem jest podbudowa i zabezpieczenie krawędzi tarasu. Podbudowę wykonujemy tak jak w przypadku chodników, z zagęszczanego warstwami kruszywa. Do zabezpieczenia krawędzi mogą służyć krawężniki, palisady czy gazony. Ostatni element to wykonanie nawierzchni. Ten etap również nie różni się niczym od wykonywania chodnika. Można do tego użyć na przykład kostki brukowej lub płyt tarasowych.
Izolacja tarasu
Prostota realizacji opiera się na kilku zasadach. Ich zachowanie pozwoli użytkować taras bez problemów przez długie lata. Jest ich niewiele i łatwiej je spełnić niż w przypadku tarasu na płycie betonowej.
Pierwszym i najistotniejszym warunkiem jest izolacja ściany budynku, do której taras będzie przylegał. Izolacja przeciwwilgociowa musi być dokładna i sięgać powyżej planowanej powierzchni tarasu. Jeśli tak nie jest – konieczne jest wykonanie dodatkowej izolacji osłaniającej ścianę przed działaniem wilgoci. Warto pamiętać, że folia kubełkowa nie jest izolacją przeciwwilgociową. Jej zadaniem jest osłona izolacji przed uszkodzeniem mechanicznym. Dodatkowo można zabezpieczyć ją przez naklejenie płyt z polistyrenu ekstrudowanego grubości 2-5cm. Będą one stanowić również dodatkową izolację termiczną, ale przede wszystkim ustrzegą powłokę hydroizolacyjną przed przebiciem np. przy układaniu kostki czy zagęszczaniu podbudowy.
Tarasy ogrodowe
Drugim istotnym elementem jest... projekt. Nie do końca jest ważne czy przygotuje go fachowiec, czy wyrysujemy go własnoręcznie. Każdy pozwoli oszacować ilość potrzebnych materiałów, dobrać optymalny kształt i przewidzieć ewentualne problemy. Tu należy określić wysokość tarasu (dobrze, żeby nawierzchnia tarasu była usytuowana 2-3cm poniżej krawędzi otworów na niego prowadzących) oraz spadki zapewniające prawidłowe odwodnienie. Te ostatnie powinny być projektowane zawsze od budynku, o wartości 1-2%. Oznacza to, że na 1m długości poziom tarasu powinien się obniżać o 1-2cm.
Ilustracje:
Wykonanie tarasu (rys. Buszrem)
-
Podbudowa
-
Podsypka piaskowa
-
Kostka brukowa
-
Polistyren ekstrudowany – dylatacja od ściany budynku
-
Fundament krawężnika
-
Skarpa
-
Krawężnik

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.