Komunikaty PR

Technologia BIM - Projektowanie przyszłości coraz popularniejsze w Polsce

2020-03-12  |  14:20
Biuro prasowe

Link do wizualizacji: https://wetransfer.com/downloads/a0bec3b6f586177d14941113db54fc4d20200312115630/503169ded56b8888a5c128cf18ba11ed20200312115630/269b29

Jeszcze do niedawna polscy architekci z zazdrością patrzyli na swoich zagranicznych kolegów, którzy projektując budynki w technologii BIM mają stuprocentową kontrolę nad każdym elementem projektu, a jednocześnie zapewnioną oszczędność czasu, ułatwioną koordynację międzybranżową  i wgląd we wprowadzane zmiany w czasie rzeczywistym. To niepodważalne zalety technologii BIM. Nic więc dziwnego, że polskie grono specjalistów w tej dziedzinie stale się powiększa.

Idea wykorzystania technologii BIM, czyli Building Information Modeling, narodziła się w USA na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Praca w tym systemie optymalizuje i znacznie ułatwia proces projektowania, realizacji inwestycji, a nawet późniejszego zarządzania obiektem. W Polsce technologia ta nie jest jeszcze wykorzystywana tak powszechnie, jednak wiele wskazuje na to, że w niedługim czasie sytuacja może się zmienić.

Największym atutem technologii BIM jest fakt, że już na etapie projektowania można bardzo precyzyjnie prognozować rozmieszczenie wszystkich kluczowych elementów budynku, skutecznie eliminuje wszelkie niedopatrzenia i potencjalne błędy człowieka. W praktyce oznacza to, że już na wczesnym etapie projektu możemy wyeliminować ewentualne błędy związane np. z kolizjami przebiegu sieci, które niejednokrotnie występują w budynkach projektowanych tradycyjnymi metodami. Pozwala to więc uniknąć sporych kosztów związanych z późniejszymi zmianami w położeniu instalacji takiego budynku.

Przy projektowaniu skomplikowanych obiektów prawidłowe rozmieszczenie ogromu instalacji bez wykonania pełnego modelu BIM staje się niemal awykonalnemówi Marek Frania, architekt biura projektowego Arch-Deco. Dobrze skoordynowany model BIM upraszcza pracę kierujących budową i pozwala na uniknięcie kosztownych otworowań w elementach konstrukcyjnych budynku w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych kanałów instalacyjnych – dodaje.

 

Kolejną zaletą technologii BIM jest przepływ informacji i jej natychmiastowa dostępność. BIM pozwala bowiem na gromadzenie ogromnej ilości danych – ze wszystkich dziedzin projektowych i przez wszystkie zaangażowane w proces projektowy branże. Dostęp do nich możliwy jest na każdym etapie pracy nad projektem, realizacji inwestycji, a nawet po jej ukończeniu. Mowa tu zarówno o kwestiach czysto technicznych, jak również o kosztach czy harmonogramach. Symulacje, które można generować na podstawie tych danych, w prosty sposób pozwalają wybrać najbardziej korzystne rozwiązania dla projektu. Pozwolą oszacować koszty inwestycji, przeanalizować jej zyskowność, a docelowo także lepiej zarządzać obiektem. Dzięki technologii BIM dużo łatwiej stworzyć też spójną dokumentację budowlaną, która pozbawiona będzie błędów typowych dla projektów rysowanych w 2D wynikających najczęściej z niedopatrzeń i czynnika ludzkiego

 

W technologii BIM pracujemy głównie przy projektach mieszkaniowych, ale obecnie rozpoczynamy również wdrożenie w budynku typu mixed-usemówi Jakub Bladowski, prezes zarządu pracowni Roark Studio. Korzyści dla pracowni są głównie organizacyjne i jakościowe – to nie tylko usprawnienia w koordynacji międzybranżowej, ale też wzrost jakości dokumentacji. Tworzenie zestawień na wczesnym etapie kompletowania dokumentacji mają niebagatelne znaczenie dla inwestorów. BIM wykorzystujemy również przy analizie efektywności energetycznej czy projektowaniu tzw. „zdrowych budynków”. Możliwości tej technologii wykorzystujemy we wczesnych etapach projektowych, dzięki czemu kolejne iteracje koncepcji bryły budynku są coraz bardziej zoptymalizowane – dodaje.    

Do obsługi technologii BIM używa się oprogramowania Revit, które pozwala na wizualizację wprowadzanych parametrów obiektu. Ogromną zaletą tego oprogramowania jest również możliwość współpracy wielu branż na tym samym projekcie, w tym samym czasie.

Zastosowanie technologii BIM jest zasadne jedynie w przypadku, kiedy wszystkie branże pracujące przy danym projekcie wykorzystują tę samą platformę cyfrowąmówi Paulina Czurak, właścicielka pracowni Ideograf. Aby wykorzystać ideę BIM potrzebne jest specjalne oprogramowanie, które w świetle polskich realiów wciąż jest stosunkowo drogie. Do tego dochodzi konieczność szkoleń pracowników, ponieważ programy i rozszerzenia aplikacji bardzo szybko się zmieniają. Obecnie w technologii BIM w naszym biurze powstają dwa obiekty hotelowe. Pociągnęło to za sobą wiele zmian w strukturze naszej pracowni jak i wśród partnerów, z którymi współpracujemy wielobranżowo. Uważam jednak, że jest to słuszny kierunek rozwoju branży projektowej – dodaje.  

W Stanach Zjednoczonych od kilku lat wszystkie inwestycje publiczne w czasie projektowania i realizacji muszą korzystać z BIM. Podobna sytuacja jest w Wielkiej Brytanii. Coraz częściej wymóg ten stawiany jest również w przypadku polskich zamówień publicznych.

Przymiarki do technologii BIM w naszym biurze zaczęły się w 2007 roku przy projekcie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, później nieustannie rozwijaliśmy się w tej dziedziniemówi Zbigniew Reszka, prezes biura projektowego Arch-Deco. Pierwszy pełny model BIM powstał  w 2013 r. i był to budynek biurowy Vectra w Gdyni. Równolegle pracowaliśmy nad projektami gdyńskiego osiedla mieszkaniowego Nowe Orłowo i galerii handlowej Metropolia w Gdańsku. Obecnie najbardziej skomplikowanym modelem BIM w biurze Arch-Deco jest projekt serwerowni STOS dla Politechniki Gdańskiej – dodaje. 

Stuprocentowa kontrola nad każdym elementem projektu, oszczędność czasu, ułatwiona koordynacja międzybranżowa i wgląd we wprowadzane zmiany w czasie rzeczywistym to niepodważalne zalety technologii BIM. Nic więc dziwnego, że polskie grono specjalistów w tej dziedzinie stale się powiększa. Taki stan rzeczy pozwala stwierdzić, że przedstawiciele branży budowlanej w Polsce zauważyli profity płynące z projektowania w tej technologii. Wiele wskazuje więc na to, że w przyszłości BIM stanie się standardem również na polskim rynku. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.