Komunikaty PR

Technologia deep learning w monitoringu wizyjnym

2020-09-01  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Technologie związane z nową generacją sieci komórkowych – 5G – otwierają zupełnie nowe możliwości w monitoringu wizyjnym. Cechująca się nieporównywalną z dotychczasowymi sieciami pojemnością sieć nowej generacji udźwignie do 1 miliona urządzeń na kilometr kwadratowy, komunikujących się ze sobą w czasie rzeczywistym. Raport Digital Poland „5G szanse, zagrożenia, wyzwania” nie pozostawia wątpliwości – urządzenia będą się komunikowały szybciej, sprawniej – w zasadzie bez opóźnień (do 1 ms!), a nawet będąc w ruchu i to przy prędkościach do 500 km/h.

 

Biorąc pod uwagę trend przenoszenia globalnej mocy obliczeniowej na krawędź sieci, a więc bezpośrednio do urządzeń końcowych – kamery będą w najbliższej przyszłości analizowały obraz i komunikowały się między sobą oraz z pozostałymi urządzeniami IoT w dowolnych zastosowaniach, zarówno smart city, jak przemysłowych, w ochronie zdrowia, czy w infrastrukturze krytycznej.

Raport Omdia „Usługi nadzoru wideo i analizy analitycznej”, opublikowany w lipcu 2020 r. wskazuje, że kluczowym trendem, który będzie kształtował rynek wbudowanej analizy wideo, jest możliwość przeprowadzania podstawowych analiz właśnie na krawędzi sieci. Ze względu na rosnącą ilość danych, a także jakość obrazów, Omdia prognozuje, że globalna moc obliczeniowa będzie przesuwać się w kierunku rozwiązań brzegowych.

 

To nie wszystko – aby w pełni wykorzystać potencjał monitoringu wizyjnego w sieci 5G, budowanej w oparciu o transmisję bezprzewodową, wymagana jest adaptacja najnowszych dostępnych technologii. Kamery wyposażone w oprogramowanie analityczne będą korzystać nie tylko z uczenia maszynowego, ale także tzw. uczenia głębokiego (deep learning), z wykorzystaniem sieci neuronowych. Wspomniany wyżej raport Omida prognozuje, że odsetek inteligentnych kamer z analizą głębokiego uczenia wzrośnie z ok. 8% w 2019 r. do ponad 58% w 2024 r.

 

W ramach programu partnerskiego Axis Application Development[1] wspierającego integrację oprogramowania firm trzecich z otwartą platformą AXIS Camera Application Platform, powstało już pierwsze rozwiązanie tej klasy. Jednostka przetwarzania deep learning (DLPU), opracowana celem umożliwienia kompleksowej analizy obrazu przez firmę BriefCam[2] – światowego lidera rozwiązań do analizy wideo – wykorzystała najnowszą kamerę wyposażoną w dedykowany układ DLPU[3] (Deep Learning Processing Unit) aby generować metadane bezpośrednio w kamerze, na krawędzi sieci.

Dzięki temu wyszukiwanie informacji z zapisu wideo może być dużo szybsze i wymagające znacznie mniej mocy obliczeniowej po stronie serwera. W niedalekiej przyszłości monitoring wizyjny będzie miał dzięki temu rozwiązaniu niższe koszty, prostsze procesy, ale też zmniejszone wymagania dotyczące przepustowości sieci, zaś we wdrożeniach na większą skalę elastyczność i efektywność będzie nieporównywalna do rozwiązań opartych o analizę serwerową.

 

Takie rozwiązania w monitoringu zapewniają przydatne informacje w zakresie bezpieczeństwa, ochrony oraz szerszą wiedzę biznesową, dodatkowo, dzięki analizie obrazu na krawędzi sieci, znika ograniczenie budowy, lub rozbudowy systemu wynikające z przepustowości sieci. Nawet dla dużych systemów rozwiązania oparte o chmurę obliczeniową stają się dostępne i uzasadnione ekonomicznie.

 

Uczenie maszynowe oraz uczenie głębokie w monitoringu wizyjnym daje przestrzeń dla niemal niezliczonych zastosowań – wielu z nich jeszcze nie znamy. Dodatkowo, system oparty o analizę na krawędzi sieci, będzie w stanie reagować szybciej i bardziej precyzyjnie na wykryte incydenty.

 

Monitoring wizyjny, który przewiduje wybryki chuligańskie, czy decyzje zakupowe, albo atrakcyjność punktu handlowego na podstawie zachowania grup lub pojedynczych osób, który podpowiada służbom, zarządom miejskim czy właścicielom sklepów, co się wydarzy, jest w zasięgu ręki.

Technologia deep learning, wsparcie niezliczonych urządzeń IoT poprzez sieć 5G oraz otwarte, łatwo integrowalne z dowolnym oprogramowaniem systemy monitoringu, po prostu otwierają świat wyobraźni i potrzeb na namacalną rzeczywistość.

 

Konrad Badowski, Axis Communications

 


[1] https://www.axis.com/pl-pl/partners/adp-partner-program

[2] BriefCam Video Content Analytics

[3] Pierwszą taką kamerą jest AXIS Q1615 Mk III z podwójnym chipsetem ARTPEC-7

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.