Technologie dla przemysłu, energetyki i sektora finansowego
Business Finland
c/o Ambasada Finlandii, ul. Chopina 4/8
00-559 Warszawa
piotr.hajdecki|businessfinland.fi| |piotr.hajdecki|businessfinland.fi
+48508983253
www.businessfinland.fi
17 firm technologicznych dostarczających rozwiązania dla przemysłu, energetyki i sektora finansowego zaprezentuje się jutro (30.06.2020) w Polsce. To odpowiedź na zainteresowanie 7 polskich korporacji.
Prezentowane rozwiązania adresują trzy kluczowe typy procesów: procesy produkcyjne, procesy wsparcia biznesowego i procesy zarządzania zasobami ludzkimi.
Wśród gości znalazły się firmy dostarczające rozwiązania dla sektora przemysłowego: Heliostorage Oy (magazynowanie energii), ionSign Oy (IoT i zarządzanie energią), Cumucore Oy (rozwiązania dla operatorów mobilnych), Solteq Oyj (digitalizacja procesów przemysłowych i biznesowych), Semantum Oy (rozwiązania dla automatyki), Distence Oy (narzędzie do zarządzania aktywami przemysłowymi).
Drugą grupę stanowią dostawcy rozwiązań dla procesów biznesowych i obsługi konsumentów: Inscripta Oy (AI-supported voice recognition), Greenpay Oy (sustainable payment system), Frosmo Oy (e-commerce personalization), Digital Workforce Oy (robotic process automation), Smarp Oy (employee advocacy), Enable Banking Oy (open banking), Get Jenny Oy (chatbots), Zeroft Oy (contract management solution) i Uplause Oy (customer engagement management).
Trzecią grupę stanowią firmy dostarczające rozwiązania służące zdrowiu i kondycję psychofizyczną: FirstBeat Oy (zaawansowana analityka do pomiaru stresu i regeneracji organizmu), Emooter Oy (aplikacja dla zdrowia psychicznego w miejscu pracy), DBC Global Oy (zdrowie).
Różnorodność prezentowanych technologii wynika dywersyfikacji działalności polskich korporacji, jak również trendu poszerzania modeli biznesowych dla wykreowania nowych źródeł przychodu w oparciu o posiadane zasoby (np. dostęp do wielkich baz klientów, wysoka penetracja placówek dystrybucyjnych lub potencjał do digitalizacji działalności).
„Technologia nie jest wartością samą w sobie, nie jest po prostu hype’m czy modą.” – mówi Piotr Hajdecki, starszy doradca w warszawskim biurze Business Finland. „Technologia ma zwiększać konkurecyjność korporacji, tworzyć wygodniejsze warunki pracy i życia dla ludzi oraz pomagać wytwarzać dodatkową wartość. Ten ostatni element jest szczególnie ważny w starzejących się społeczeństwach, takich jak Polska - wartość wytworzona dzięki technologiom pozwoli w przyszłości zaspakajać potrzeby starzejącego się społeczeństwa. To być może niedoceniany jeszcze aspekt, ale stanie się bardzo ważny w nieodległej przyszłości. Pomagamy się do tego przygotować.” – dodaje Hajdecki.
Spotkania organizuje Business Finland, fińskie przedstawicielstwo handlowe w Polsce, we współpracy z Rebels Valley, organizacją specjalizującą się w budowaniu współpracy technologicznej korporacji z młodymi spółkami technologicznymi.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.