Komunikaty PR

Tej części rynku pracy IT kryzys nie dotknął. Projektów przybywa.

2024-07-23  |  13:50
Biuro prasowe
Kontakt

Anna
Awareson

Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
anna.jaglinska|awareson.com| |anna.jaglinska|awareson.com
+48 532 605 820
https://awareson.com/

Aż ¾ specjalistów IT pracujących w obszarze SAP czyli przy największym systemie IT dla firm, dostało w ubiegłym roku podwyżki. Jednocześnie 72% firm w Polsce wciąż odczuwa niedobór konsultantów i developerów SAP. Są oni także poszukiwani za granicą, szczególnie w Niemczech, skąd globalny system się wywodzi. Z czego to wynika i czy warto przebranżowić się i pracować w tym obszarze IT?

Podczas gdy szeroko rozumiany rynek pracy IT borykał się ze zwolnieniami, eksperci technologiczni specjalizujący się w pracy z systemem SAP nie narzekali na brak zleceń. Zatrudnienie zmieniło 28% badanych przez Awareson. Zdecydowana większość na własne życzenie. To wyraźnie świadczy o tzw. „rynku pracownika”.

Popyt na pracę specjalistów w obszarze SAP stale rośnie. Szczególnie na tych pracowników, którzy rozumieją procesy produkcyjne, sprzedażowe, logistyczne i finansowe.

- Na najwięcej ofert pracy mogą oczywiście liczyć seniorzy i eksperci, którzy mają powyżej 10 lat doświadczenia. Dodatkowym atutem jest znajomość języków obcych – nie tylko angielskiego, ale też niemieckiego. Blisko połowa takich ekspertów IT pracuje bowiem dla zagranicznych firm, szczególnie z Niemiec – wyjaśnia Anna Jaglińska-Prawdzik, jedna z autorek raportu firmy Awareson ”Rynek pracy SAP w Polsce. Analiza i prognozy 2024-2026.” (raport można pobrać bezpłatnie: www.awareson/sapreport )

Wysokie zapotrzebowanie na kompetencje w obszarze SAP wpływa też na stawki, które rosną od lat. W ubiegłym roku, gdy szeroko rozumiana branża IT przechodziła kryzys, w SAP wzrosły wynagrodzenia 72,8% badanych przez Awareson, w tym ponad 51% o więcej niż 10%.

Z czego wynika ten wysoki popyt na specjalistów? Producent systemu SAP, z którego korzysta większość średnich i dużych firm na świecie, w tym największe globalne korporacje, promuje nową wersję oprogramowania - S/4HANA. Po 2027 r. producent systemu przestanie wspierać starsze wersje. To wymusza na firmach przeprowadzanie projektów migracyjnych i to w krótkim czasie.

- Transformacje w obszarze systemu SAP to rozległe, kosztowne i długotrwałe projekty. W globalnych korporacjach trwają nawet kilka lat i kosztują miliony euro. W obliczu spowolnienia gospodarczego firmy nie spieszyły się z migracją do nowej wersji S/4HANA, ale czas płynie nieubłaganie i muszą przyspieszać. 1/5 firm w Polsce jest już po transformacji, ale 2/3 dopiero ją zaczyna lub planuje. To generuje ogromny popyt na specjalistów z tej branży – wyjaśnia Michał Wierzbowski, architekt rozwiązań SAP z Awareson.

Zapotrzebowanie firm z Polski na kompetencje w obszarze SAP to jedno, równie silny jest też popyt z zagranicy. Kraje DACH czy Skandynawskie, gdzie system jest używany dłużej niż w Polsce, nie zadbały we właściwym momencie o przekazywanie kompetencji młodszym pracowników. Obecnie trzon tamtejszych rynków stanowią pracownicyw wieku 55+, podczas gdy w Polsce to 30-39 lat. Polacy znają też średnio 2,5 modułu SAP, podczas gdy za granicą to najczęściej jeden moduł. Mimo wzrostu stawek wciąż są też o ok. 30% tańsi niż specjaliści z Zachodu. Obecnie najczęściej występująca stawka na kontrakcie to 200-225 zł netto za godzinę, a w przypadku umowy o pracę 20 – 25 tys. zł brutto miesięcznie.

Czy w związku z wysokim popytem na pracę z SAP warto się przebranżowić? Ofert dla juniorów jest więcej niż w obszarze software development, ale także tu w najlepszej sytuacji są specjaliści z długim doświadczeniem.

Rynek pracy SAP  jest w znacznie lepszej kondycji niż całego IT. Tak wysoki popyt na pracę utrzyma się do ok. 2030 roku, kiedy większość firm przeprowadzi migrację. Potem wróci do normalnego poziomu. Pracy więc nie zabraknie, ale popyt na ekspertów będzie zbliżony do reszty rynku IT.

Dane pochodzą z raportu Awareson „Rynek pracy SAP w Polsce. Analiza i prognozy 2024-2026.”, opracowanego na podstawie badania z udziałem blisko 1200 specjalistów SAP. Raport jest dostępny bezpłatnie na stronie: www.awareson.com/saprepport.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Awareson
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca 4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą Biuro prasowe
2024-07-17 | 15:20

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą

Czekając na zapowiadane w Polsce skrócenie tygodniowego czasu pracy, warto przyjrzeć się doświadczeniu innych krajów. W dotychczasowych programach pilotażowych 4-dniowego
Praca Kondycja branży pracy tymczasowej – komentarz ekspercki
2024-07-08 | 01:00

Kondycja branży pracy tymczasowej – komentarz ekspercki

Grzegorz Boczoń, Prezes Zarządu w HR Quality Polska   Okres wakacyjny jest gorący nie tylko pod kątem temperatur, ale też pod względem ożywienia w branży pracy
Praca Jak firmy w Polsce podchodzą do kwestii zrównoważonego rozwoju? Ruszyły badania
2024-07-05 | 12:27

Jak firmy w Polsce podchodzą do kwestii zrównoważonego rozwoju? Ruszyły badania

6 lipca 2024 r. mija termin implementacji do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy CSRD. Nakłada ona na największych przedsiębiorców obowiązek składania sprawozdań

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.